راه حل یک دغل باز برای گچ کاری سقف

در پست قبلی، روش نصب تخته گچ را توضیح دادم. اما چیزی که گچ کاری نکردیم، سقف بود یادتان می آید؟ پس از تلاش ناکام من برای گچکاری سقف حمام، کمی نگران شدم. برخلاف دیوار، سقف تمام نقص ها را آشکار می کند. ما هزینه زیادی کردیم و یک پنجره روی سقف قرار دادیم، اما میخواستیم روح خانه مان محسوب شود نه نقص آن. خلاصه بگویم، گچکاری سقف، از دیگر بخش ها سخت تر است.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت اجرای کناف  را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک کناف کار در تهران باشید می‌توانید درخواست کناف  ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

گچ کاری سقف

و البته پس از گذراندن دوره نصب خانگی تخته گچ، دوست نداشتیم از یک حرفه ای کمک بگیریم. بنابراین سعی کردیم تقلب کنیم.

خانه های مدرن و جدید، استادان تقلب هستند، چرا که همه آن ها به دنبال هزینه کم و سود زیاد می باشند. و یکی از تکنیک هایی که بسیاری از آن استفاده می کنند، گچ کاری نکردن است. این کار در هزینه و وقت صرفه جویی می کند و در اصل یک موقعیت برد- برد محسوب می شود و ما هم سعی کردیم آن را امتحان کنیم.

بنابراین، اساس تخته گچ به گونه ای ساخته شده می توان آن را رنگ کرد. می توان به جای گچ کاری، تمام درز و شکاف ها را پر کرده و هم رنگ محیط کرد تا کاملا یکپارچه به نظر برسد. به نظر آسان است، اما در واقع برای زیبا به نظر رسیدن آن کار زیادی باید انجام داد و دشمن ما گرد و خاک هنوز وجود دارد.

این مطلب را هم ببینید
چگونه یک دیوار گچی را تعمیر کنیم.

اما ارزشش را دارد! انتهای کار بسیار عالی است. پس اگر به دور زدن گچکاری علاقمند هستید، به خواندن ادامه دهید.

لوازم/ ابزارهای مورد نیاز:

نوار چسب مخصوص

فیلر اتصالات

لایه پوشاننده گچ مخلوط شده

چاقوی اتصال/ چسب

کاغذ سنباده بسیار

ماسک و محافظ چشم

گام اول- روی اتصالات چسب مخصوص اعمال کنید

تمام اتصالات را با نوار چسب مخصوص بپوشانید. نوار چسب مخصوص فوق چسبنده بای کارهای خانگی مناسب است، من برای حمام اشتباها از چسب حرفه ای استفاده کردم که به کابوسی زجرآور برایم تبدیل شد. سعی کنید چسب را بیش از اندازه اعمال نکنید و تمام اتصالات را کاملا بپوشانید. استفاده از نوار چسب به این دلیل است تا اتصالات محکم شده و در صورت تکان خوردن با ترک مواجه نشوند.

من برای اطراف پنجره نیز از نوار چسب استفاده کرد، تا در این قسمت نیز، از تکنیک غیر گچی بهره ببرم.

چسب گچ کاری سقف

گام دوم- ترکیب اتصالی را اعمال کنید

ترکیب اتصالی به پلی فیلر شباهت داشته، و برای پر کردن فاصله اتصالات تخته گچ به کار می رود. من از برند خاصی استفاده می کنم که قابل سنباده شدن است. فرمولاسیون این ترکیب محکم تر از فیلر بوده و بسیار سریع می باشد، اما کار واقعا خوبی انجام می دهد. کلید این مرحله آن است که از ابزار مناسب استفاده نمایید! و من استفاده از چاقوی اتثال را پیشنهاد می کنم. چاقویی بسیار عریض، که برای پخش کردن ترکیب در سطحی بزرگ، مناسب می باشد. من ابتدا ترکیب را پخش کرده و اضافات آن را حذف می کنم. با این که این ترکیب قابل سنباده شدن است، اما اگر اضافات زیادی باقی بگذارید کار سختی پیش رو خواهید داشت. برای اطراف پنجره سقفی نیز از این ترکیب استفاده کردم.

گام سوم- ترکیب اتصالی را سنباده کنید

اگرچه این ترکیب قابل سنباده شدن است، اما هرگز آن را دست کم نگیرید. باور کنید، قابل سنباده شدن هست، اما این کار به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. پس حتما تمام اضافات را حذف کنید. با وجود این، باز هم باید سنباده کاری انجام دهید. اگر روی سقف کار می کنید، پیشنهاد می کنم از ماسک استفاده کرده و حتما سر خود را بپوشانید تا موهایتان از گرد و خاک مصون بمانند.

گام چهارم- لایه پوشاننده گچ مخلوط شده را اعمال کنید

میدانم که برخی افراد ترجیح می دهند از ترکیب اتصالی بیشتری استفاده کنند، اما من ترجیح می دهم از ترکیبی سبک تر مانند لایه پوشاننده گچ مخلوط شده استفاده کنم. این ماده به پلی فیلر شباهت دارد، اما برای استفاده در مقادیر زیاد طراحی شده و مانند گچ عمل می کند. کار با آن راحت بوده و از گچ سنباده پذیرتر است.

این لایه باید بهتر ترکیب شود و شخصا فکر می کنم این ترکیب بهترین انتخاب است، چرا که به مخلوط شدن احتیاج ندارد و شبیه آن است که روی تمام اتصالات گچ بزنید. اما می توانید لبه ها را شکل داده و کاملا نامریی کنید. من برای این کار از چاقوی اتصال استفاده کردم.

گام پنج- سنباده کنید (دوباره)

بله، دوباره! برخلاف گچ معمولی، لایه پوشاننده سنباده پذیر تر است. در اینجا کلید کار تمرکز کردن روی لبه ها می باشد. نباید هیچ برآمدگی یا خطی با دست خود احساس کنید. برای بهتر شدن کار، باید انتظار گرد و خاک زیادی را داشته باشید. همچنین ممکن است نیاز باشد بخش هایی را به لایه پوشاننده آغشته کنید. در این مرحله سعی کنید کمال گرا باشید.

سنباده کنید

گام ششم- رنگ آمیزی کنید

و به این صورت آماده رنگ آمیزی هستید. می توانید از پرایمر گچ نیز استفاده کنید، اما من یک راست رنگ آمیزی را انجام دادم. پرایمر می تواند باعث شود رنگتان مات تر به نظر برسد، اما برای سقف نمی توان به اندازه کافی نزدیک شد تا از خشک شدن رنگ مطمئن شد. بنابراین سعی کردیم بی دردسر کار کنیم.

و این م از این! شش گام، هزینه کم، کمی تلاش اما همه ارزشش را دارد. هر چه تعداد اتصالات تخته گچ کمتر باشد، کار کمتری برای انجام دادن داردید. در نتیجه، شاید بهتر می بود از تخته های بزرگتری استفاده کنیم. اما اشکالی ندارد. انتهای کار بسیار خوب است. شاید فقط یکی از اتصالات در نور زیاد مشخص باشد، اما فکر می کنم مهارت گچکاری مان بسیار بالا بوده است.

از ظاهر پنجره سقفیم راضی هستم. بی نقص است، هیچ چیز اضافه ای اطراف آن وجود ندارد و فقط خود پنجره در معرض نمایش است. با این که نور از پنجره وارد خانه می شود، اما گاهی میترسم هماسیه ها جاسوسی مان را کنند، برای همین در فکر تهیه یک کرکره هستم. به نظرم استفاده از کنترل از راه دور برای کرکره فکر خوبی باشد، اما مطمئن نیستم بودجه آن را داشته باشیم.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست