برش تخته گچ

خط صاف

برای علامت گذاری بخش مورد نظر از یک مداد استفاده کنید. با صفحه تخته گچ بر روی سطحی محکم، یک لبه صاف فولادی بر روی قطعه قرار دهید (لبه صاف را روی تخته گچی که میخواهید استفاده کنید قرار دهید تا اگر چاقویتان از خط خارج شد، به سمت زائد برود) و یک چاقوی مخصوص را در امتداد لبه قرار دهید تا هر دوی آنها را برش دهد.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت اجرای کناف را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک کناف کار در تهران باشید می‌توانید درخواست کناف ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

کار با تخته گچ

یا:

صفحه را روی لبه قرار داده و یک طرف آن را به سمت پشت تخته گچ فشار دهید. یکی از مشکلات این روش این است که ممکن است یک ورق ۱.۲ میلیمتری شل شود، بنابراین داشتن یک برش تمیز سخت خواهد بود.

یا متناوبا:

صفحه را طوری تکان دهید که پشتیبان در مقابل یک سطح صاف قرار گیرد و خط برش روی لبه قرار گیرد، سپس قسمتی از تخته را روی لبه انبساط دهید و با حرکتی محکم به عقب برگردانید.

از هر روش که استفاده کنید، تخته گچ باید تمیز بریده شود و اگر ممکن نبود تنها باید از چاقوی دستی استفاده کرده و خطی صاف ایجاد کرد.

با استفاده از کاغذ سنباده هر گونه ناهمواری را از بین ببرید.

برش شکلی

برای ایجاد برش L، خط را روی برگه جلویی رسم کنید و در بخشی که دو ورقه به هم می رسند، یک سوراخ کوچک ایجاد نمایید.

با ورقه که روی سطحی صاف و محکم قرار دارد و با استفاده از یک لبه صاف فولادی به عنوان راهنما، از قسمت سوراخ تا لبه را با استفاده از چاقوی مخصوص برش دهید، دوباره لبه صاف را روی قطعه تخته گچی که می خواهید از آن استفاده کنید نگه دارید تا اگر چاقویتان از خط خارج شد، به سمت زائد برود.

برش تخته گچ

حال تخته را در در امتداد خطی دو نیم شده برش دهید درست مانند بالا از بخش سوراخ شده تا لبه تخته گچ. این برش را تکرار کنید، تخته را باز گردانید و در قسمت پشتی نیز برشی ایجاد کنید.

حال دو تکه مثلثی شکل از مواد زائد دارید، که هر کدام به تخته ای که می خواهید از آن استفاده کنید متصل هستند. بخش های مثلثی را محکم نگه دارید و محکم آنها را به سمت تخته گچ بکشید، مرکز تخته باید کاملا تمیز بشکند و به درستی برش بخورد. برای بقیه قطعات نیز همین کار را انجام دهید.

ممکن است متوجه شوید که مرکز تخته در نزدیکی برخورد دو خط به خوبی شکسته نشده، بنابراین ممکن است نیاز باشد با استفاده از چاقوی مخصوص آن را برش دهید.

هر گونه اضافات کاغذ را با استفاده از سمباده از بین ببرید.

دیگر اشکال را می توان با استفاده از تغییر در قسمت بالایی که یک حفره محصور در ورقه نیاز است، ایجاد کرد، می توان آن را با ایجاد یک سوراخ در گوشه و یک سوراخ در بخش زائد و با استفاده از اره نوک تیز برش داد.

ترمیم تخته گچ

باید هر ورقه تخته گچ را به فاصله ۳ میلی متر از هم قرار داد.

در هنگام جزء بندی تخته گچ دو روش وجود دارد؛ استفاده از میخ گالوانیزه شده یا پیچ مخصوص تخته گچ. انتخاب هر کدام از این موارد شخصی است اما در هنگام نصب دو بخش به یکدیگر، استفاده از پیچ میزان استفاده از چکش را کاهش می دهد.

این مطلب را هم ببینید
آشنایی با انواع ساندویچ پانل در ساخت اتاق تمیز

از هر روشی که پیروی می کنید، اطمینان حاصل کنید چیزی پشت تخته گچ نباشد و آن را روی لوله ها، کابل های برق و … قرار ندهید.

در هنگام استفاده از میخ، میخ های گالوانیزه شده، دقت کنید برای تخته گچ های ۹.۵ میلی متری از میخ ۳۰ میلی متری و تخته گچ های ۱۲.۵ میلی متری از میخ ۴۰ میلیمتری استفاده کنید. مرکز ترمیم باید حدود ۱۵۰ میلی متر باشد. میخ ها باید تا جایی چکش شوند که سر آن ها با سطح یکسان شود. باید دقت شود که میخ را بیش از اندازه چکش نکنید چرا که این کار باعث می شود مرکز تخته گچ شکافته شود. این موضوع در میخ کردن لبه ورقه اهمیت زیادی دارد و نباید کمتر از ۱۲ میلی متر فاصله داشته باشد.

پیچ تخته گچ

معمولا پیچ تخته گچ چهارسو است و سر سیاه رنگی دارد. طول پیچ باید به اندازه ای باشد که تا ۲۵ میلی متر به داخل تخته گچ نفوذ کند. در هنگام استفاده از پیچ نیازی نیست سوراخی دریل کنید، و پیچ ها باید تا جایی وارد شوند که سر آن ها درست زیر سطح کاغذ جلویی قرار گیرد. باید دقت شود که پیچ بیش از اندازه به تخته وارد نشود چرا که این موضوع باعث می شود مرکز تخته شکافته شود. این امر برای لبه ها اهمیت زیادی دارد و پیچ ها نباید کمتر از ۱۲ میلی متر از لبه فاصله داشته باشند.

ترمیم تخته گچ برای کار با آجر و سنگ کاری به طور معمول توسط لایه خشک صورت می گیرد، این تکنیک شامل استفاده از “مالش” چسب گچ به دیوار و سپس قرار دادن تخته گچ روی آن می باشد.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست