چطور خانه را بزرگتر نشان دهیم؟

 چطور خانه را بزرگتر نشان دهیم؟

برای این که خانه مان را بزرگتر نشان بدهیم چند کار می توانیم انجام بدهیم:

 • اندازه وسایلمان متناسب با متراژ خانه باشد تا همه چیز شیک و متناسب به نظر بیاید. برای این که خانه را با وسعت تر نشان دهیم همیشه کمی فضا بین کناره های وسایل و دیوار ها بگذارید (تختخواب استثنا است).
 • وسایلی که به زمین نزدیک تر اند را انتخاب کنید چون فضای بیشتری را در بالای خود آزاد نگه می دارد.
 • از آیینه ها استفاده کنید چون هم نور را بازتاب می دهد و هم مناظر اطراف خودش را. به خاطر همین باعث می شود فضا بزرگتر به نظر بیاید.
 • از پارچه های شاد در چیدمان خانه استفاده کنید. مثل پارچه های کتان که یک نمونه عالی برای دلباز کردن خانه و اتاق است.
 • فضا را ساده نگه دارید، هر چه وسایل و اثاثیه و طرح های بیشتری داشته باشیم فضا شلوغ تر می شود، در یک فضای کوچک نباید اشیای تزیینی زیاد به کار ببریم. تابلو های قاب دار را روی یک یا دو تا دیوار بگذاریم کافی است.
 • روشنایی ام خیلی مهمه، وقتی نور طبیعی در خانه باشد آن جا را خیلی بزرگ تر و دلباز نشان می دهد. پس از پرده های حریز استفاده کنید.
 • بهتر است کف اتاق ها را خالی بگذاریم یا از قالیچه های کوچک استفاده کنیم. از کف پوش ها با رنگ روشن و سنگ و سرامیک های ساده استفاده کنیم.
 • از رنگ های خنثی استفاده کنیم تا محیط بزرگتر به چشم بیاید و از رنگ های شاد تر برای جزییات استفاده کنیم.
 • از طرح های عمودی در خانه استفاده کنیم. مثلا پرده هایی که طرح عمودی دارند تا پنجره ها بلند تر دیده شود و پرده های طرح دار شلوغ باعث کوچک نشان دادن فضا می شود.

تاثیر رنگ بر بزرگی فضای خانه

کلا رنگ ها روی احساسات افراد تاثیر می گذارد و حتی باعث می شود فضا را هم بزرگ تر یا کوچک تر ببینند. به نقل از کارشناسان شرکت طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ویستا، نباید برای خانه های کوچک از رنگ های تیره استفاده کنیم. رنگ های ملایم و روشن مثل سبز، آبی کم رنگ، سفید و خاکستری جزء بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی است که خانه های کوچک را بزرگ تر نشان می دهد. بهترین ترکیب رنگ برای بخش های مختلف خانه:

 • سالن پذیرایی: بیشترین رنگی که در فضای نشیمن و پذیرایی خانه استفاده می کنند رنگ کرم و سفید است. ترکیب این رنگ ها باعث زیبا شدن محیط می شود.
 • آشپزخانه: چند تا رنگ که در طراحی آشپزخانه پر استفاده اند رنگ های زرد و خاکستری است. رنگ زرد برای کابینت ها استفاده می شود و محیط را شاد می کند و باعث انرژی بخشیدن به افراد و فضا می شود. رنگ خاکستری برای دکوراسیون استفاده می شود و با ترکیب رنگ زرد یک طراحی عالی برای آشپزخانه می شود.
 • اتاق خواب: اتاق خواب باید جوری باشد که در آن جا احساس آرامش کنیم. پس رنگ های خیلی پر انرژی خیلی مناسب نیست. آبی جزء رنگ های آرامش بخش است و باعث می شود افراد خوب بخوابند. ترکیب آبی روشن و تیره عالی است. رنگ بنفش و سبز هم برای دکوراسیون اتاق خواب رنگ های خوبی هستند.

رنگ سفید فضا را بزرگتر نشان می دهد. مثل سفید پوشت تخم مرغی و استخوانی. دیوار های اتاق را هرچه بیشتر روشن نشان دهیم باعث بزرگ شدن فضا می شود.

نور پردازی خانه های کوچک

مهم ترین مورد نور پردازی خانه های کوچک اینه که تا جایی که می توانیم از نور طبیعی استفاده کنیم. پس از پرده های حریر و نازک استفاده کنیم. و وسیله ای مانع ورود نور به داخل خانه نشود. بعد از آن مهم ترین بخش برای نور پردازی خانه، سقف است که می تواند فضا را مدرن و شیک کند. پس می توانیم از چراغ های آویز دار خطی متوسط استفاده کنیم.

این مطلب را هم ببینید
تاثیر روشویی کابینتی بر دکوراسیون سرویس بهداشتی

چراغ هایی اند که چند لامپ در کنار هم قرار می گیرند که جلوه خاصی را به محیط می دهند. از این چراغ ها بهتر است برای جزیره آشپزخانه یا میز ناهار خوری استفاده کنیم. هالوژن سقفی برای نور پردازی سقف های کوتاه خیلی مناسب است تا فضا را کم تر بگیرد و ریسه های نواری برای نور پردازی های مخفی است که در سقف به کار می برند. در این نوع نور پردازی منبع نور پیدا نیست. لوستر های بزرگ مخصوص فضاهای بزرگ با سقف بلند است. پس برای خانه های کوچک از لوستر های کوچک استفاده می کنیم.

چیدمان در منازل کوچک

 چیدمان در منازل کوچک

در چیدمان خانه های کوچک بهتر است که از مبل های ال و مبل های راحتی به جای مبل های استیل و کلاسیک استفاده کنیم و بهتر است که تلویزیون را به دیوار نصب کنیم تا فضای کمتری از پذیرایی اشغال شود. دیوار ها در دکوراسیون خانه های کوچک نقش مهمی دارند پس می توانیم روی آن ها قفسه بگذاریم و دکوری ها را در آن جا قرار دهیم. از رنگ های روشن و خنثی در چیدمان استفاده کنیم. هر چه پرده را به سقف نزدیک تر کنیم، سقف خانه بلند تر به نظر می آید.

از وسایل هوشمند استفاده کنیم. مثلا تخت خواب هایی که زیر آن کشو یا کمد پنهان دارد یا مبل هایی که دسته کشویی دارد. از آیینه ها در راهروی ورودی استفاده کنیم یا از آیینه های کوچک طرح دار به عنوان دکوری به کار ببریم. تقارن را در چیدمان رعایت کنیم. مثلا در اتاق پذیرایی دو مبل بزرگ وجود دارد باید رو بروی هم قرار دهیم. این قرینه شدن در هماهنگی فضا کمک می کند. از وسایل رنگی برای چیدمان جزییات استفاده کنیم.

مثل کوسن های رنگی که روی مبل می گذاریم. به دیوار ها رنگ سفید بزنیم و از نور طبیعی استفاده کنیم. از میز های دایره ای در پذیرایی استفاده کنیم. این نوع میز های به خاطر لبه های گردی که دارند می توانند فضای بیشتری که در اطرافشان است را به ما بدهند. خانه خود را به صورت عمودی چیدمان کنیم و همیشه منظم باشیم تا فضا آرامش بخش باشد و بزرگ تر جلوه کند.

اصول دکوراسیون برای بزرگ تر شدن خانه

یک سری اصول در طراحی دکوراسیون مسکونی برای بزرگ تر شدن خانه وجود دارد:

 • دیوار ها و سقف ها بهتر است که یک رنگ باشد و از رنگ های روشن هم استفاده شود.
 • از کاغذ دیواری ها با طرح های شلوغ استفاده نکنیم و از مدل های عمودی و افقی که چشم را هدایت می کند و فضا را بزرگ تر جلوه می دهد استفاده کنیم.
 • از یک کف پوش با یک رنگ و یک جنس برای همه قسمت های خانه استفاده کنیم. این کار باعث می شود مرز بین قسمت های مختلف از بین برود و بهتر است از چوب های روشن، سنگ و سرامیک ساده استفاده کنیم.
 • نور پردازی مناسب داشته باشیمو از نور طبیعی به جای غیر طبیعی استفاده کنیم.
 • از آیینه ها در قسمت های مختلف خانه استفاده کنیم و از آیینه های چند ضلعی یا آن هایی که شکست زیاد دارند استفاده نکنیم چون اثر برعکسی دارند. آیینه های قدی فضا را دو برابر شان می دهند و اگر جلوی پنجره باشد باعث بازتاب نور طبیعی می شود.
 • هر چه تعداد لوازم و مبلمان کمتر و ظریف تر باشد فضا بزرگ تر دیده می شود.
 • بهتر است از فرشی استفاده کنیم که اندازه ای باشد که تا زیر یا لبه جلویی مبل ها را بپوشاند و طرح های شلوغ و تیره مناسب نیست. فاصله گذاشتن بین فرش ها و فضای خالی میان آن ها باعث بزرگ تر جلوه دادن خانه می شود.
این مطلب را هم ببینید
استاندارد فاصله ستون در سقف وافل چیست؟

نکات خلاقانه جهت بزرگ شدن خانه

نکات خلاقانه جهت بزرگ شدن خانه

یکی از راه های خلاقانه که باعث می شود که خانه بزرگ تر به نظر برسد استفاده از رنگ ها می باشد. مثلا رنگ های طیف خاکستری فضا را مدرن می کند و به ما حس دلباز بودن می دهد.

در آشپزخانه می توانیم کابینت ها را از این رنگ ها استفاده کنیم و کاشی ها را تا سقف امتداد بدیم چون چشم به سمت بالا کشانده می شود و فضا بزرگ تر جلوه می کند.

در چیدمان خانه بین وسایل خانه کمی فاصله قرار بدید و در کنج های خانه از گلدان ها با گل های عمودی استفاده کنید مثل بامبو، این گلدان ها باعث بزرگ تر جلوه دادن محیط می شود. وسایل یا فضا هایی که گرد و منحنی اند نسبت به وسایلی که خطوط تیز دارند فضا را بزرگ تر نشان می دهند. پس سعی کنید از این وسایل استفاده کنید.

خلاصه بندی

برای بزرگ تر جلوه دادن خانه باید:

 • دیوار ها، کف و مبلمان خانه یک تم رنگی خنثی داشته باشد.
 • رنگ های تیره مناسب نیستند.
 • از پرده های نازک، روشن و بلند تر از اندازه پنجره استفاده کنید.
 • مبلکان کوچک و ظریف باشد.
 • از نور پردازی های مدرن و نا متمرکز استفاده کنید.
 • از قفسه ها برای جا دادن وسایل استفاده کنید.
 • همیشه مرتب و منظم باشید.
 • کف پوش روشن و یک دست و فرش ها با رنگ روشن و متناسب با اندازه اتاق باشد.
 • از آیینه ها استفاده کنید.

برچسب ها : طراحی داخلی,دکوراسیون خانه

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست