راهنمای خرید آهن دربازار ایران

خرید آهن بخش اعظمی از هزینه‌های یک پروژه عمرانی را شامل می‌شود. بنابراین این مرحله باید با دقت بالا و با عنایت به نکات ذکر شده در این مقاله انجام شود.

راهنمای خرید آهن

با ورود به قرن جدید و پیشرفت‌های چشمگیری که در صنایع مختلف به دست آمده؛ بشر نیاز به تامین مواد اولیه بیشتر برای پاسخگوی به تقاضای بازار را بیش از پیش احساس می‌کند. با توجه به اینکه بسیاری از صنایع خرد و کلان، از آهن به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه برای عرضه محصول نهایی خود به بازار استفاده می‌کنند؛ انواع آهن‌آلات، بازار بسیار گسترده و بزرگی دارد. یکی از صنایع بسیار پررونقی که این روزها، بخش اعظمی از تقاضای بازار آهن را به خود اختصاص داده است؛ صنعت بزرگ ساختمان‌سازی است. برای اینکه اهمیت نقش آهن در یک سازه را به خوبی درک کنید؛ کافیست که به مراحل ساخت آن دقت کرده یا حتی مراحل اجرای پروژه یک ساختمان در حال ساخت را از نزدیک رصد کنید. از فونداسیون گرفته تا درب‌ها و چهارچوب‌ها، همگی از آهن‌آلات ساخته می‌شوند. بنابراین بخش مهمی از هزینه‌ها ساخت مربوط به خرید آهن می‌شود که شما می توانید برای دریافت به روز قیمت آهن و خرید انواع آهن به صورت اینترنتی و حضوری به آدرس زیر مراجعه کنید.

https://ahanak.com/

انواع مختلفی از آهن‌آلات در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها مخصوص اجرای بخش از یک پروژه ساختمانی هستند. میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی، لوله، پروفیل، مش فولادی و شمش از جمله مقاطع فولادی پر کاربرد در این صنعت به شمار می‌آیند. ما در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی اختصاصی این محصولات، در مورد خرید آنها نیز صحبت کنیم. بنابراین اگر به دنبال یک راهنمای جامعه در مورد خرید آهن هستید و از جستجو در اینترنت و خواندن مطالب نصفه و نیمه خسته شده‌اید؛ توصیه می‌کنیم برای مطالعه این مقاله زمان بگذارید. مطمئن باشید که مجموعه مطالبی که در این پست می‌خوانید؛ می‌تواند راهنمای ارزشمندی برای خرید انواع آهن‌آلات باشد و دسترسی به محصولات باکیفیت بازار را برای شما تضمین کند. اما قبل از اینکه به مبحث خرید آهن و نکات مربوط به آن بپردازیم؛ بهتر است انواع آهن‌الات را بشناسید.

انواع آهن‌آلات مورد استفاده در صنعت ساختمان

میلگرد

میلگرد نوعی مقطع فولادی میله‌ای است که از آن برای پوشش نواقص بتن در سازه‌های اسکلت بتنی استفاده می‌شود. این پروفیل توپر که عمد ماده اولیه مورد استفاده در ساخت آن فولاد است؛ موجب استحکام بیشتر سازه شده و از لغزش ساختمان در شرایط مختلف به خصوص در زمان زلزله جلوگیری می‌کند. از نظر ظاهری این محصول به دو شکل ساده و آج‌دار در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها نیز مصارف مخصوص به خودشان را دارند.

تیرآهن

تیرآهن در واقع مقطعی با اشکال I و H است که برای ساخت سازه‌های اسکلت فلزی از آن استفاده می‌شود. وظیفه اصلی تیرآهن در این ساختمان‌ها، حمل بار اضافی است. بال و جان دو بخش اصلی این محصول فولادی را تشکیل می‌دهند. به دو ورق موازی که در دو طرف ورق عمودی این محصول وجود دارد بال گفته می‌شود و ورقی که به آنها عمود شده است جان نامیده می‌شود.

پروفیل فولادی

پروفیل فولادی مقطعی است از جنس فولاد که طول آن معین است و در صنایع مختلف، به خصوص صنعت ساختمان از آن مصارف گوناگونی می‌شود. تنوع بالای این پروفیل‌ها باعث شده که آنها به یکی از پرمصرف‌ترین محصولات فولادی در صنعت ساختمان تبدیل شوند.

نبشی

نبشی نیز مانند سایر آهن‌آلات نقش بسیار پررنگی در ساخت یک سازه ایفا می‌کند. این محصول یکی از ملزومات فلزی است که از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است. نام این اضلاع بال است. اصلی‌ترین کاربرد نبشی در ساختمان، استفاده از آن به عنوان ابزاری برای برقراری اتصال بین تیرآهن و ستون است.

خرید انواع آهن در آهنک

ناودانی

ناودانی جزء مقاطع فولادی باز محسوب می‌شود و از دو بخش بال و جان تشکیل شده است. به مقطع افقی این محصول جان گفته می‌شود و مقطع عمودی آن نیز بال نام دارد. هر ناودانی دارای یک جان و دو بال است که به شکل حرف انگلیسی U به یکدیگر متصل هستند. گرچه اولین بار بشر از این پروفیل در ابتدای قرن ۲۰ در صنعت ساختمان استفاده کرد؛ اما رونق این صنعت و افزایش تقاضای مسکن در چند دهه گذشته موجب شده که رشد مصرف این پروفیل روندی صعودی را طی کند تا جایی که در حال حاضر ناودانی یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در این صعنت محسوب می‌شود. از بین تمام اشکال ناودانی، ناودانی UPN که از فولاد ساخته می‌شود؛ کاربرد بیشتری در ساخت یک سازه دارد. از این محصول در بازار به نام آهن ناودانی یاد می‌شود.

مش فولادی

مش فولادی نوعی توری مشبک از جنس فولاد است. از این محصول برای مسطح کردن بتن در مرحله بتن‌ریزی استفاده می‌شود. مش فولادی با هم سطح کردن میلگردهای موازی و متقاطع موجب افزایش استحکام سازه‌های بتنی می‌شود.

آشنایی با نقش آهن و فولاد در صنعت ساختمان

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد؛ با گسترش صنایع و افزایش جمعیت در جهان، لزوم افزایش حجم تولید مواد خامی که بیشتر در صنایع مادر مانند صنعت خودروسازی و ساختمان کاربرد دارند؛ کم کم احساس شد. در حال حاضر انواع آهن‌آلات و فولاد نقش بسیار مهمی در صنعت ساختمان دارند و با توجه به رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای خرید مسکن، نیاز بازار به تولید فولاد و آهن هر روز در حال افزایش است. از آنجایی که آهن در صنایع مختلف و حساس، نقش بسیار مهم و پررنگی دارد. اطلاع از نکات مربوط به خرید آهن می‌تواند در تصمیم‌گیری صحیح به شما کمک کند. با دانستن این نکات می‌توانید با صرف هزینه‌ای معقول، بهینه‌ترین خرید را داشته باشید. قبل از بیان این نکات لازم است کمی با فلز آهن و محصولات تولیدی با آن بیشتر آشنا شوید.

این مطلب را هم ببینید
کف کاذب چیست ؟ انواع کف کاذب

وضعیت تولید آهن در کشور

حدود ۵ درصد از کل پوسته زمین از آهن تشکیل شده است. سهم کشور ما از کل ذخایر آهن در جهان نیز حدود ۲ درصد است. البته منظور از این ۲ درصد، ۲ درصد از ۵ درصد نیست. بلکه منظور دو درصد از ۱۰۰ درصد حجم آهنی است که در پوسته زمین وجود دارد. با وجود اینکه در نگاه اول ممکن است ۲ درصد عدد زیادی به نظر نرسد؛ اما اگر بخواهید سهم ایران را بین ۲۰۵ کشور جهان تصور کنیم؛ عدد ۲ بسیار قابل ملاحظه است. به همین خاطر است که صنعت تولید آهن و فولاد در ایران یکی از صنایع بسیار مهم محسوب می‌شود. در حاضر تولیدکنندگان بسیاری در کشور وجود دارند که انواع آهن‌آلات را با کیفیت بالا تولید کرده و برای مصرف به بازارهای داخلی و بین‌المللی عرضه می‌کنند. کارخانه ذوب‌آهن و فولاد مبارکه اصفهان دو تولیدکننده مطرح ایرانی در سطح جهان هستند که بسیاری از محصولات فولادی از جمله میلگرد، تیرآهن، ورق و… را با بالاترین استاندارهای دنیا تولید می‌کنند. البته محصولات خروجی از خط تولید تمام این کارخانه‌ها از نظر درجه کیفی با یکدیگر برابر نیستند؛ اما به طور کلی، مجموعه تولیدات داخلی کشور، جزء محصولات باکیفیت بازار جهانی قلمداد می‌شود.

فراموش نکنید که هر محصولی که با آهن و فولاد ساخته می‌شود؛ علاوه بر مقاومت بالا، قابلیت بازیافت دارد و همین موضوع سبب شده که در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، حمل‌ونقل، ساختمان و… از این محصولات به عنوان ماده خام اولیه به وفور استفاده شود. با وجود ارزش بالای این تولیدات، توجه به نکات مفید در زمان خرید می‌تواند علاوه بر اقتصادی کردن خرید، کیفیت محصول انتخابی را نیز تضمین کند. به همین خاطر اکثر افرادی که در پروسه خرید آهن و فولاد هستند به دنبال راهنمایی می‌گردند که بتوانند به کمک آن خرید خود را بهینه کرده و محصولی مناسب با نیازهای خود تهیه کنند. با ما در ادامه همراه باشید تا به این راهنمای مفید دسترسی پیدا کنید.

راهنمای خرید آهن

اهمیت انواع آهن‌آلات و فولاد در صنعت ساختمان، قابل مقایسه با اهمیت سایر مصالح ساختمانی نیست. اگر به یک ساختمان نیمه‌کاره از دور نگاه کنید؛ متوجه می‌شوید که بخش زیادی از بدنه این سازه، از آهن‌آلات و مشتقات آن ساخته شده است. این موضوع در کنار رشد جمعیت و افزایش تقاضا در این بازار موجب شده که تولید چنین محصولاتی رونق بیشتری پیدا کند. از طرفی با توجه به پیشرفت‌های مهندسی، محصولات جدیدی از این دست وارد بازار شده‌اند که هدف اولیه همه آنها، استحکام‌بخشی بیشتر به سازه‌هاست. به همین دلیل تنوع زیادی از آهن‌آلات و مشتقات فولاد باعث شده که برخی از خریداران در زمان ثبت سفارش خود دچار ابهاماتی شوند و سوالاتی در مورد انتخاب بهترین محصول در ذهن‌شان ایجاد شود. ما به عنوان یک متخصص به شما توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید یک خرید تضمین‌ شده و مطمئن داشته باشید؛ حتما نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

خرید آهن آلات آنلاین

شناسایی برندهای تجاری مختلف

از آنجایی که در حال حاضر کارخانه‌های متعددی در سطح کشور در حال تولید انواع میلگرد، پروفیل، تیرآهن، نبشی و… هستند؛ شاید این سوال که محصولات کدامیک از آنها، بهترین است؟ اولین و مهم‌ترین سوالی باشد که در زمان خرید آهن به ذهن شما خطور کند. برای پاسخ به این سوال باید تولیدکنندگان معتبر بازار را شناسایی کنید. با انجام این کار از کیفیت محصول، دوام و استحکام آن و همچنین قیمت مطمئن خواهید شد.

خرید بر اساس کاربرد محصول

همانطور اشاره شد؛ محصولات متنوعی در بازار وجود دارد که همگی تحت عنوان آهن‌آلات در حال فروش هستند. این تنوع به شما نشان می‌دهد که هر محصول از زیر مجموعه آهن‌آلات، یک کاربرد مخصوص به خود را دارد. ورق فولادی که در تولید این کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ نقش اصلی را در تعیین کاربردهای آن دارد. گاهی مشتریان در مورد کاربرد محصول دچار اشتباهاتی می‌شوند که جبران آنها خسارات مالی زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال ممکن است نوع میلگردی که برای سازه مورد نیاز است را درست انتخاب نکنند. بنابراین قبل از اینکه به بازار آهن مراجعه کنید؛ حتما هدف‌تان از کاربرد محصول را تعیین کنید و بر اساس نیاز پروژه خرید خود را انجام دهید.

توجه به وزن محصول

یکی از شاخص‌های اصلی در تعیین کیفیت محصولاتی مانند آهن‌آلات و فولاد، وزن آنهاست. استاندارد خاصی برای وزن این محصولات وجود دارد که به صورت جدول و تحت عنوان جدول اشتال در دسترس عموم قرار دارد. هر چقدر وزن محصولی که انتخاب کرده‌اید به وزن استاندارد درج شده در این جدول نزدیک‌تر باشد؛ یعنی کیفیت و مرغوبیت محصول بیشتر است.

شناسایی تفاوت بین محصولات داخلی و وارداتی

در حال حاضر طیف گسترده‌ای از محصولات داخلی و خارجی در بازار آهن وجود دارد. به همین خاطر یکی از سوالات اساسی خریداران این است که کدامیک از این دو بهتر هستند؟ محصول داخلی یا محصول وارداتی؟ از آنجایی که ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در منطقه است؛ مشتقات تولیدی از این ماده در کشورمان نیز یکی از بهترین‌های جهان هستند. بهترین پروفیل‌ها، میلگرد‌ها، مقاطع فولادی، لوله‌ها و تیرآهن‌هایی که در منطقه خاورمیانه و حتی آسیا به بازار عرضه می‌شوند و تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد؛ ساخت کشور ایران هستند و تمامی استانداردهای بین‌المللی در تولید آنها لحاظ شده است. بنابراین توصیه می‌کنیم که به جای خرید محصولات وارداتی، از تولیدات داخلی استفاده کنید. به این ترتیب هم می‌توانید هزینه‌های پروژه را کاهش دهید و هم از تولیدکننده داخلی حمایت کنید.

این مطلب را هم ببینید
رایج ترین اصطلاحات معماری که باید بدانید

البته این نکته را در نظر داشته باشید که محصولات مشابه تولید شده در کارخانه‌های داخلی متفاوت، از نظر قیمت با هم تفاوت‌هایی دارند. علاوه بر قیمت، کیفیت این تولیدات نیز گاها با یکدیگر متمایز است. بنابراین سعی کنید مرجع مطمئنی را پیدا کنید که مقایسه‌ای دقیق از قیمت و کیفیت محصولات کارخانه‌های متعدد را به شما ارائه دهد. با دسترسی به این قیاس، می‌توانید بهترین محصول را با نازل‌ترین قیمت خریداری کنید.

نکات کاربردی برای خرید آهن آلات

  • هزینه حمل بخش مهمی از خرید شما را تشکیل می‌دهد. بنابراین بهتر است حتما قبل از نهایی شدن سفارش، در مورد این هزینه با فروشنده توافق کنید. فراموش نکنید که آهن کالایی بسیار سنگین است و حمل آن نیاز به ماشین‌آلات خاص و تخصصی دارد. پس اگر در مورد هزینه حمل آن از قبل توافق نشود؛ هنگام تحویل ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید.
  • اگر روی خرید از یک برند خاص تاکید دارید؛ هنگام تحویل بار حتما به علامت اختصاری تولیدکننده که روی آهن حک می‌شود دقت کنید. فرقی نمی‌کند که حجم خریدتان چقدر است و محصول را از کارخانه اصلی تهیه کرده‌اید یا از خرده‌فروشان بازار. در هر دو حالت باید برند تولیدکننده روی بدنه کالا یا بسته‌بندی آن درج شده باشد.
  • بر اساس حجم مورد نیاز، مقدار سفارش را تعیین کنید. هر پروژه‌ای با توجه به گستردگی خود، نیازمند مقدار معینی آهن است. پس برای اینکه مجبور نشوید دو بار یک کالا را سفارش دهید یا آهن زیادی در پایان کار روی دست‌تان بماند؛ حجم خرید را از قبل و بر اساس نیاز پروژه تعیین کنید. برای این کار می‌توانید از تجربه مهندس ناظر پروژه یا فروشندگان معتبر در بازار استفاده کنید.
  • قبل از ارسال مرسوله، حتما از فروشنده بخواهید که با ارائه پیش فاکتور، تاییدیه فاکتور نهایی را از شما دریافت کند. با دسترسی به پیش فاکتور شما می‌توانید نوع آهن‌آلات، مقدار و قیمت نهایی محصول را قبل از ارسال چک کنید.

راهنمای جامع خرید آهن در ایران

راهنمای جامع خرید انواع محصولات آهنی و فولادی

محصولات متنوعی در بازار وجود دارد که همگی از زیر مجموعه‌های آهن‌آلات و فولاد هستند. این محصولات خودشان نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند که از نظر کیفیت ساخت و کاربرد متفاوت هستند. برای اینکه بتوانید بهترین آنها را انتخاب کنید؛ راهنماهای جزئی‌تر زیر را بخوانید:

خرید میلگرد

میلگردهای آجدار که جزء مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان هستند؛ در سه گرید ۲، ۳ و ۴ تولید می‌شوند. این محصولات از نظر وزنی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. برای اینکه بتوانید بهترین میلگرد را بین گزینه‌های پیشنهادی پیدا کنید؛ بهتر است به جدول اشتال که یکی از دقیق‌ترین مراجع وزنی مقاطع فولادی است مراجعه کنید. استاندارد درج شده در این جدول، راهنمای خوبی برای خرید یک محصول باکیفیت است. علاوه بر وزن میلگرد، شرکت تولیدکننده را نیز باید در نظر بگیرید و برای کاهش هزینه‌های حمل، یک شرکت معتبر و نزدیک به محل پروژه را برای خرید انتخاب کنید. علاوه بر این، به حک شدن برند روی بدنه محصول نیز توجه کنید.

خرید تیرآهن

از تیرآهن برای ساخت تیرها و ستون‌ها که وظیفه تحمل بار وارده به ساختمان را بر عهده دارند استفاده می‌شود. دقیقا مانند میلگرد، توجه به وزن در زمان خرید تیر‌آهن بسیار مهم است. انطباق وزن محصول انتخابی با وزن درج شده در جدول اشتال، قیمت متناسب با بازارهای جهانی، هزینه پایین حمل، برند محصول و در نهایت کیفیت و مرغوبیت کالا از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که در زمان خرید باید به آنها توجه کنید.

خرید پروفیل

سعی کنید همیشه قبل از خرید هر نوع مصالح ساختمانی، چک لیستی از بایدها و نبایدها تهیه کنید. این چک لیست در مورد محصولی مانند پروفیل باید حاوی اطلاعاتی در زمینه نوع پروفیل، کاربرد آن، وزن محصول، قیمت نهایی درج شده در فاکتور و برند شرکت تولیدکننده باشد. خرید بر اساس این چک لیست می‌تواند نقش بسزایی در موفقیت شما داشته باشد.

خرید نبشی

نبشی‌ها از نظر شکل ظاهری، وزن، فرآیند ساخت و کاربری به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید بهترین گزینه را بین نبشی‌های موجود در بازار خریداری کنید؛ باید با اشراف کامل به موارد ذکر شده به سراغ تولیدکنندگان بروید.

خرید انواع ورق فولادی

ورق‌های فولادی نیز مانند سایر مقاطع فولادی، انواع مختلفی دارند. ورق سیاه، ورق گالوانیزه و ورق‌های روغنی از جمله پرکاربرترین ورق‌های فولادی در بازار هستند که کاربرد هر کدام نیز متفاوت است. این محصولات از نظر شکل ظاهری، روش تولید، میزان مقاومت و دوام تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. بنابراین اگر قصد انجام یک خرید منطقی و مقرون‌به‌صرفه را دارید؛ حتما موارد ذکر شده را لحاظ کنید.

 

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست