پل سازی در زمان مادها و اورارتوها

پل سازی در دوره های مادها و اورارتوها

پل سازی در زمان اورارتوها

کمک معمار : مردم اورارتو یا آرارات قومی بودند که از سده نهم تا هفتم پیش از میلاد مسیح در ارمنستان کنونی و قسمتی از آناطولی و آذربایجان و قفقاز سلطنت داشتند . مردم اورارتو بر خلاف آشوریان قومی آبادگر و سازنده بودند و در احداث قنوات ، حفر نهر و کشاورزی و … سخت چیره دست .

هر چند تا کنون راجع به بناهای آبی دوره اورارتو کاوش و تحقیقات منظمی صورت نگرفته، لیکن آثار پراکنده ای از این قوم به دست آمده که از آن میان می توان به پلی اشاره کرد که اورارتوها روی رودخانه ارس که در حال حاضر مرز ایران و جمهوری آذربایجان است بنا کرده اند .

با وجود این که گذشت زمان ، این پل قرن هشتم ق. م. را منهدم کرده است ، هنوز به اندازه کافی آثاری بجا مانده که بتوان به وسیله آن به وجود پل و طرح و اندازه آن پی برد .

((این پل برای ایجاد ارتباط بین دهکده مهاجر نشین و رهرام و استحکامات قلعه ساخته شده و ضمنا” تاج پل نقش معبر ورودی به دروازه و استحکامات قلعه را داشته است . در کرانه مربوط به ایران یک پایه به اندازه ۱۰×۱۰ متر از سنگ های بزرگ ، در یک محل خشک وجود دارد که فاصله آن با تاج پل ۱۳ متر است .

در ساحل مربوط به جمهوری آذربایجان ، در محور طولی پل یک توده سنگی به صورت پایه و بخشی از تاج در قسمتهای سیلابی کنار ارس به وضوح قابل رویت است . پل می توانسته چهار پایه داشته باشد و معبر روی آن را می توان چوبهایی که به طور افقی دری آن قرار داشته اند تصور کرد .

پل سازی در زمان مادها

مادها (۷۰۸-۵۵۰ ق. م. ) در دوران حکمرانی خود تقریبا” از روابط سیاسی اجتماعی گسترده ای برخوردار بودند و به همین جهت از راه و ارتباطات ابتدایی نیز بهره گرفته اند.

گردونه زرین به دست آمده از گنجینه جیحون که نمونه ای از ارابه های سلطنتی آن زمان را به نمایش می گذارد نشانگر این امر است که این قوم در فن راه سازی نیز به پیشرفت هایی نائل آمده بودند . هر چند آثار و شواهدی دال بر وجود پل در این دوره وجود ندارد لیکن تردیدی نیست ، آنان که برای هموار کردن راه به پر کردن نشیبها و فرو ریختن فرازها پرداختند مسلما” باری عبور از مانع آبی نیز اندیشه نموده بودند به خصوص اینکه مادها هم عصر تمدن پیشرفته ای مانند آشوریها نیز بوده اند .

پل سازی در زمان مادها – پل سازی در زمان اورارتوها – \g shcd nv n,vi lhnih

این مطلب را هم ببینید
پل سازي در دوره ساسانيان
,

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست