آنچه باید در مورد انواع مختلف نمای جنبشی بدانید؟

انواع مختلف نماهای جنبشی نشان می دهد که معماری، که از زمانی که اجداد اولیه ما غار را ترک کردند، در حال تکامل بوده است، و جنبه های ابدی طبیعت را با فناوری پیشرفته ترکیب می کند. یک ساختمان نما جنبشی به معنای واقعی کلمه خود نور خورشید را منعکس می کند، حتی اگر اجزای آن محصول پیشرفت های پیشرفته در معماری و ساخت و ساز هستند. در دانپال، جایی که برند ما در پنج قاره آشناست، می‌دانیم که این ترکیب گذشته و آینده، حال را ایجاد می‌کند که ساختارهای تجاری و مسکونی را برای جمعیتی که مسئولیت‌های زیست‌محیطی را پذیرفته‌اند، فراهم می‌کند.

طراحی نمای جنبشی

ببینید که چگونه انواع طراحی نما جنبشی این اتحاد منحصر به فرد را بین آنچه طبیعت برای ما فراهم می کند و چگونه ما از نعمت آن تطبیق داده ایم منعکس می کنند.

طراحی نما

چگونه یک سیستم نمای جنبشی پروجکشن نور، حرکت را در بر می گیرد

انواع مختلف نماهای جنبشی یک چیز مشترک دارند: همه آنها فرمول جادویی را کشف کرده اند که طبیعت را به شریک مشتاق معماری تبدیل می کند. یک ساختمان نما جنبشی که از پرتاب نور استفاده می کند، بدون شک یک ساختار زیبا است. مکانیسم نمای جنبشی به ساختمان اجازه می دهد تا نور را به یک توهم تبدیل کند که حس حرکت و تغییر ایجاد می کند. ساختمان‌ها اکنون گذشته ثابت خود را پشت سر گذاشته‌اند و به محیط اطراف خود جان می‌بخشند. و ما تازه شروع به ساخت کرده ایم! در طول پنج سال گذشته، یک نمای ساختمان جنبشی، نحوه دیدن ساختارهایی را که در آن زندگی و کار می کنیم، تغییر داده است.

انواع پیچیده نماهای جنبشی

مکانیسم نمای جنبشی، مدل کنترل نور را با سطح پیچیده‌تری تطبیق می‌دهد. طراحی نما جنبشی که در برج‌های البحر به کار رفته است از سیستم سایه‌زنی استفاده می‌کند که میزان انرژی خورشیدی وارد شده به ساختمان را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. این ساختمان با نمای جنبشی، تصاویر کلاسیک عرب را با سایه زنی ترکیب می کند تا خورشید و گرمای آن به راحتی افراد داخل آن را کاهش دهد. دانپال با این فلسفه موافق است که بهره وری انرژی باید بیشتر از روشن کردن تهویه مطبوع یا گرما باشد. استفاده از مکانیزم نمای جنبشی عالی برای کار با طبیعت، محیطی را ایجاد می کند که در آن انسان و طبیعت در هماهنگی زندگی می کنند.

باد به عنوان یک مکانیسم نما جنبشی

سیستم نمای جنبشی پاسخگو به باد، روشی را نشان می دهد که فناوری نوآورانه امروزی می تواند تحرک باد را مهار کند. بر کسی پوشیده نیست که باد قدرت پشتیبانی موثر حرکت را دارد. چیزی که شگفت انگیز است، نحوه همکاری آن با فناوری است. طراحی نما جنبشی را تصور کنید که در آن حرکت توسط خود باد انجام می شود. باد به جایی می‌رود که می‌خواهد و وقتی آن نیروی طبیعت برای فعال کردن نمای ساختمانی جنبشی کار می‌کند، اثر تغییر سیال است

طراحی نمای ساختمان

طبیعت در بهترین معماری خود با یک ساختمان نمای جنبشی زیست اقلیم

این نوع نمای جنبشی ممکن است کمترین تجسم تکنولوژیکی زیبایی خیره کننده طبیعت باشد. شکوه و جلال چهار فصل را در یک طراحی نمای جنبشی به نمایش درآورید که دیوارهایی را کاملاً پوشیده از پوشش گیاهی نشان می دهد.
پایداری در نمای کامل محله اطراف زندگی می‌کند و نفس می‌کشد، و به طرز چشمگیری یک محیط شهری را با القای با طراوت از طبیعت متحول می‌کند. ساختمانی که زندگی می کند و نفس می کشد؟ طراحی کابینت یا طراحی نما جنبشی همه چیز را ممکن می کند.

طراحی نمای جنبشی با کنترل کاربر

چقدر نور می خواهید؟ در این نوع نمای جنبشی، شما تصمیم می گیرید. با زاویه دادن به پانل، تعیین می کنید که چه مقدار نور قرار است به داخل آن اجازه داده شود. این نمای ساختمان جنبشی راه شما برای همراهی با طبیعت است. داخلش خیلی تاریکه؟ فقط نور را وارد کن خیلی گرم؟ وقت سایه زدن است کنترل‌های الکترونیکی که در داخل ساختمان قرار گرفته‌اند، می‌توانند موتورهای نما را که توسط ساکنان تعیین می‌شود، کنترل کنند، نه هر نوع سیستم واکنش‌دهنده یا مکانیسم‌های سینتیکی.
نماهای جنبشی در مرحله ای باشکوه و هیجان انگیز از امکان قرار دارند. با ما همراه باشید – ساختمان های شما در حال حرکت هستند!

این مطلب را هم ببینید
راه حل یک دغل باز برای گچ کاری سقف

نمای جنبشی: تکامل و فرآیند طراحی

عناصر طبیعی و اقلیمی و نیز نیازهای روزمره انسان، همگی بر ساختمان ها تأثیر می گذارند و این جنبه ها پویا هستند و در طول زمان تغییر می کنند.

از آنجایی که ساختمان‌ها بخش مهمی از زندگی هستند، باید صرفاً با تغییر شرایط آب و هوایی سازگار شوند و در عین حال بهره‌وری انرژی خود را حفظ کنند و در حالت ایده‌آل، انرژی اضافی در نتیجه این پارامترها یا پیشرفت‌ها به دست آورند.

یکی از تکنیک‌های سازگار ساختن ساختمان‌ها با تغییرات کنونی شرایط آب و هوایی و خواسته‌های انسان، پویا و فعال ساختن نمای ساختمان است تا بتوانند با شرایط متغیر سازگار شوند و بهره‌وری انرژی ساختمان را بهبود بخشند.

مفهوم اساسی نمای جنبشی

اصطلاح «نمای جنبشی» به مجموعه‌ای از دستگاه‌ها اطلاق می‌شود که در نتیجه کنترل داخلی رایانه، محرک‌های حسی یا تغییرات در شرایط آب و هوایی حرکت می‌کنند و شکل‌های خود را تغییر می‌دهند. طبیعت، فناوری و معماری همگی مفاهیم نمای فعال را به عنوان جنبه های چند منظوره برای مقابله با چالش های طراحی از طریق یک استراتژی چند رشته ای شناسایی کرده اند.

مفهوم طراحی معماری به مفاهیم الهام بخش و رویکردهای مورفولوژیکی به عنوان موضوعات مهم برای گذار از حالت ایستا به پویا نگاه می کند.

۱. مراحل اولیه: درهای شوجی کشویی

“نما” یک کلمه فرانسوی است که به نمای اصلی ساختمانی که رو به خیابان یا محوطه باز است، اطلاق می شود.

به عنوان اولین نمونه از اجزای نما جنبشی، درهای شوجی کشویی به پرسنل برای حرکت و انجام عملکردهای مورد نیاز نیاز داشت. از کاغذ شفاف و یک قاب مشبک چوبی برای ایجاد فرم های فیزیکی آنها استفاده شده است.

ویژگی‌های جنبشی درب‌های شوجی، از زمان‌های بسیار قدیم، سطح بالایی از انعطاف‌پذیری را در عملکردهای معماری ایجاد کرده‌اند و احساس وسعت و عملکرد نور خورشید را در هر اتاقی افزایش می‌دهند.

۲. مراحل اولیه: Girasole Villa

با راه اندازی خانه کاملاً مکانیزه آنجلو اینورنیتزی Girasole در دهه ۱۹۳۰، پیچیدگی نما بیشتر شد.

طرح نمای ساختمان

کل ساختار، با الهام از گل‌های آفتابگردان، روی یک مسیر مکانیکی با حیاط شیشه‌ای داخلی که مسیر خورشید را دنبال می‌کند، می‌چرخد. این خانه در حال چرخش است که با حرکت خورشید در طول روز در زمان می چرخد.

در واقع، از یک سیستم نمای فعال در ساخت و ساز برای سازگاری با محیط استفاده شده است که به عنوان “توانایی حفظ ثبات شرایط داخلی در حالی که شرایط محیطی متغیر را تحمل می کند” تعریف می شود.

۳. سیستم نمای قرن بیست و یکم

ده ها سال طول کشید تا تکنیک سینتیک و علم کامپیوتر با هم جمع شوند. در نتیجه نمای جنبشی از مفهوم معماری جنبشی شکل می گیرد. یک نمای جنبشی ممکن است برای کنترل نور، هوا و انرژی و همچنین انتقال داده ها استفاده شود.

برای افزایش کارایی و کارایی، می توان قطعات متحرک نما را طوری برنامه ریزی کرد که به پارامترهای اقلیمی یا سایر پارامترهای خارجی و همچنین زمان، نرخ و اندازه اشغال واکنش نشان دهند.

یکی از نمونه های کلیدی اخیر می تواند این باشد:

برج های آلبهار، دبی

این مفهوم بر پایه گل‌های سازگار و «مشربیا» است، یک صفحه‌نمایش یا یک ماکت معماری مشبک چوبی که در طول تاریخ برای ایجاد انزوا و در عین حال به حداقل رساندن تابش خیره‌کننده و بهره‌ی خورشیدی استفاده می‌شده است. Aedas با معیارهای عملکرد اساسی، راهنمای شبکه و ترکیب هندسی، ایده‌های الهام‌بخش زیستی، معماری منطقه‌ای و فناوری عملکرد محور را با هم ترکیب کرد.

نمونه کار طراحی ساختمان

تکامل نماها از ادراک تاریخی با عناصر متحرک مانند درب شوجی کشویی در معماری سنتی ژاپنی تا رسانه های پاسخگو و قابل برنامه ریزی، مانند برج های البهار در ابوظبی با گلبرگ قابل اجرا برای کنترل نور روز، که به طور قابل توجهی بر عملکردهای نظارتی تأکید شده است، نشات می گیرد.

فرآیند طراحی و توسعه

نمای جنبشی تطبیقی ​​از طریق طراحی مفهومی معماری، مکانیزم، ارزیابی، متریال سازی و فرآیند نگهداری بر اساس چندین چارچوب طراحی برای معماری جنبشی بررسی شده است که به شرح زیر نشان داده شده است:

۱. مرحله طراحی معماری

این یک مرحله اساسی از نظر جنبشی است که مفهوم، مدول و مورفولوژی را برای مشخص کردن جهت و روش مراحل بعدی پیشنهاد می کند. مفهوم طراحی انتقال از استاتیک به پویا را پیشنهاد می کند.

۲. فاز مکانیزم و حرکات

این اصطلاح به حرکات و فناوری هایی اطلاق می شود که برای تولید حرکت استفاده می شود. این حرکات نتیجه کنترل درونی و بیرونی (هندسه و کیفیت مواد) (حسگرها و محرک ها) هستند. در نتیجه، مورفولوژی و سیاست های کنترلی برای ایجاد یک مکانیسم جدید برای نماهای فعال ترکیب می شوند.

۳. مرحله تحقق

این به فرآیند ساختمان و عملیات اشاره دارد که ممکن است به پیکربندی پایدار، مواد مناسب، قابلیت اطمینان و ایمنی، ساخت و حمل و نقل مرتبط باشد. این به فرآیند ساختمان و عملیات اشاره دارد که ممکن است به یک پیکربندی پایدار و مواد مناسب مرتبط باشد.

طرح ساختمان

مرحله ارزیابی

برای انجام این امر از تأیید و اعتبار سنجی عوامل قابل اعتماد بر اساس طرح مفهومی اولیه استفاده می شود. علاوه بر این، شاخص‌های عملکرد خاصی برای وظایف مختلف نماهای فعال، مانند تجزیه و تحلیل عملکرد نور روز برای راحتی بصری و ارزیابی دمای عملیات داخلی و رطوبت نسبی برای آسایش حرارتی در دو فاز استاتیک و دینامیک وجود دارد.

این مطلب را هم ببینید
7 سبک مهم کابینت آشپزخانه 

۵. مرحله تعمیر و نگهداری و برآورد هزینه

این شامل اطلاعاتی در مورد امید به زندگی، نگهداری و استراتژی مدیریت، و همچنین هزینه های سرمایه، عملیاتی و نگهداری است.

منبع:کلوپ معماری

 

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست