پل سازی در دوره ایلخانیان

پل سازی در زمان ایلخانیان
کمک معمار – هنگامی که مغولان ، حمله وسیع و خانمانسوزی را به سرزمین ایران آغاز کردند ره آوردی بجز ویرانی و قتل و غارت نداشتند . آمدند و سوختند و کشتند و بردند و برای قطع ارتباط شهرها ، جاده ها و پلها را ویران کردند .

با تمام این جنایات و ویرانی هایی که ایرانیان متحمل شدند مغولان را در خود مستهلک ساخته یعنی نه فقط به خلق و خوی مغول در نیامدند بلکه بر خلاف ، مغول را به تمدن آشنا ساخته و به آداب و عادات خویش در آوردند به تدریج آنها را مسلمان کرده و در ایران تشکیل دربار مستقل دادند .

با سعی و کوشش وزرای لایق و مدبری چون علیشاه جیلانی ، خواجه رشید الدین فضل الله و خواجه نصیر طوسی ، پادشاهان مسلمان ایلخانی به توسعه فرهنگ و هنر و معماری ایران راغب شدند .

غازان خان پس از احداث مقبره عظیم شنب غازان دستور کیفیت مصارف خیرات را صادر نمود منجمله امر کرد هزینه پاک کردن راهها از سنگ و پل بستن بر جویها تا هشت فرسنگی تبریز از محل معین پرداخت شود .

رشید الدین فضل الله وزیر غازان خان کتابی به نام الاثار و الاحیا در بیان قواعد معماری تالیف کرده که متاسفانه در دسترس نیست . بگفته Quatremer  این کتاب ۲۴ فصل داشت . فصل بیستم از قواعد ابنیه سازی و بنای قلعه ها و همه اقسام ساختمان بحث می کرد و فصل بیست و یکم مربوط به ساختمان کشتیها ، سدها ، پلها و معابر می شد .

بلوشه در توصیف نسخه خطی لطائف الحقایق چهارمین کتاب از تالیفات خواجه رشید الدین اظهار می دارد که دو صفحه این کتاب شامل فهرست مندرجات کتاب الاثار و الاحیا بوده است .

علیشاه جیلانی وزیر دیگر غازان خان نیز پل محکم و زیبایی بر روی رودخانه اندراب بالاتر از نقطه ای که رود اهر به رودخانه فوق الذکر ملحق می گردد ساخته است .

پل بابا محمود
پل بابا محمود

پل دیگری که در این دوره ساخته شده پل بابا محمود از پلهای مشهور زاینده رود است که بین روستای پیر بکران و قریه سهروفیروزان واقع شده است . این پل به وسیله محمد بن محمود اشترگانی ملقب به خواجه فرج الدین منشی اولجایتو و ابو سعید بهادرخان ، بانی مسجد جامع اشترجان ساخته شده است . از آنجا که پل در باغ بابا محمود اشترگانی از دهات گرکن لنجان قرار دارد به پل بابا محمود مشهور است .

این مطلب را هم ببینید
پل سازي در دوره ساسانيان
,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست