طراحی اصولی نما برای ویلا ترکیبی از مهندسی و هنر است

نمای ویلا باید برای بینندگان جذابیت بصری بالایی داشته باشد

در سال‌های اخیر ویلاسازی تبدیل به یکی از مشاغل در حال گسترش در کشور شده است. علت حجم بالای خرید ویلا و ویلاسازی را نیز می‌توان در فاصله گرفتن از شلوغی محیط شهری جستجو کرد. در همین راستا طراحی نمای ویلا می‌تواند تا حد بسیار زیادی بیانگر سلیقه صاحب ویلا باشد. ازطرفی زمانی که قصد خرید ویلا دارید علاوه بر محوطه داخلی به نمای بیرونی نیز توجه می‌کنید. اجرای نمای ویلایی سبک‌های مختلفی دارد و از متریال‌های گوناگونی برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود که به منظور انتخاب این متریال‌ها باید به شرایط اقلیمی و همینطور کیفیت آن‌ها توجه داشته باشید. در ادامه تمامی نکات مهم در خصوص طراحی نما ساختمان ویلایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طراحی نما

گزینه‌های متنوعی برای انتخاب سبک طراحی نمای ویلا وجود دارد

در سال‌های اخیر سبک‌ها و طراحی‌های متفاوتی در ویلاها مورد استفاده قرار گرفته است. افرادی که قصد دارند اقدام به ساخت ویلا یا بازسازی نما کنند باید در ابتدا انواع سبک‌های رایج برای نمای ویلا را بشناسند تا با آگاهی کاملی به سمت طراحی نمای ویلایی بروند. نمای ویلا در صورتی که به شکل اصولی و با استفاده از متریال‌های باکیفیت ساخته شود تا سال‌های طولانی احتیاج به تعمیر و مرمت ندارد. در ادامه این بخش انواع سبک‌های رایج برای طراحی نما ساختمان ویلایی را به شما معرفی کنیم.

طراحی اصولی نما برای ویلا ترکیبی

سبک کلاسیک زیبایی و ابهت خاصی به نما می‌بخشد

یکی از سبک‌های متداول و پرطرفدار برای طراحی نمای ویلا، سبک کلاسیک است. نام دیگر سبک کلاسیک، رومی است که به احتمال فراوان نام آن را شنیده‌اید. نمای کلاسیک زیبایی و ابهت خاصی به نما می‌بخشد و با توجه به اینکه متریال غالب مورد استفاده در آن سنگ است، دوام و استحکام بسیار بالایی دارد.

نمای نئوکلاسیک تلفیقی هنرمندانه از سبک‌های مدرن و کلاسیک است

یکی دیگر از نماهایی که برای ویلا ترند شده است، نمای نئوکلاسیک می‌باشد. امروزه معماران و طراحان ویلاها از تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک استفاده می‌کنند تا هم زیبایی به بنا بدهند و هم شکوه آن را حفظ کنند. در سبک نئوکلاسیک از نمای کلاسیک و متریال مدرن استفاده می‌شود.

سبک ساحلی نما مناسب مناطقی است که در آن میزان بارندگی بالا است

یکی دیگر از سبک‌های شاخص برای طراحی نمای ویلا که در مناطق شمالی کشور نیز استفاده از آن بارها دیده شده است، سبک ساحلی می‌باشد. این نوع سبک به علت نوع معماری خاصی که دارد، سقف‌های شیب‌دار، شیروانی به سبک ساحلی شهرت پیدا کرده است. این نوع معماری برای نما مناسب مناطقی است که در آن میزان بارندگی بالا می‌باشد. خوب است بدانید رنگ متریالی که در این نوع سبک از طراحی نما مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا از بین رنگ‌های روشن انتخاب می‌شود.

سبک مینیمال ریشه در سبک مدرن دارد

مینیمالیسم ریشه در طراحی مدرن دارد. اما سادگی در این سبک به حد اعلای خود می‌رسد و در آن تاکید بیشتر بر کارآمد بودن بنا است. از جمله اصول طراحی نما ساختمان ویلایی به صورت مینیمال می‌توانیم به طراحی حصارها و دیوارها بدون داشتن جزئیات و پیچیدگی، سادگی در تمامی قسمت‌های ویلا به ویژه در معماری داخلی، ایجاد فضاهای باز، نورگیری عالی و همینطور استفاده از متریال‌های خاص با جذابیت بصری بالا اشاره کرد.

سبک روستیک برای طراحی نمای ویلا برگرفته از آداب و رسوم آن منطقه است

از دیگر سبک‌های رایجی که برای طراحی نما ساختمان ویلایی از آن استفاده می‌شود می‌توانیم به سبک روستیک اشاره کنیم. همانطور که از نام این سبک مشخص است طراحی آن الهام گرفته شده از آداب و رسوم و شرایط جغرافیایی منطقه مورد نظر است. به طور کلی مصالحی که در این سبک به کار گرفته می‌شوند، منشا محلی دارند و معمولا با استفاده از سنگ، آجر و چوب ساخته می‌شوند.

این مطلب را هم ببینید
خودتان کانال کشی کنید.

از متریال‌های زیبا و مقاوم برای طراحی نمای ویلا استفاده می‌شود

اولین متریالی که قصد معرفی آن را به شما داریم، کامپوزیت است. کامپوزیت به علت برخورداری از وزن پایین گزینه مناسبی برای داشتن یک نمای ویلایی مدرن به شمار می‌رود. البته باید اشاره کنیم که این وزن پایین دلیلی بر محکم نبودن نما نیست. چرا که این متریال در مقابل فشارهای وارده سنگین هم مقاومت و انعطاف‌پذیری بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. در ادامه این بخش سایر مصالح پرکاربرد برای طراحی و ساخت نمای ساختمان‌های ویلایی را به شما معرفی می‌کنیم.

طراحی نمای ویل

ترموود مقاومت بسیاری در برابر عوامل محیطی دارد

ترموود به علت داشت طول عمر و ماندگاری بالا یکی از متریال‌های پرکاربرد برای ساخت نمای ویلاهای دوبلکس به شمار می‌آید. دسترسی به این محصول آسان است و به منظور یافتن آن احتیاج به صرف وقت و هزینه بالایی ندارید. در ضمن باید اشاره کنیم که ترموود تنوع رنگی بسیار بالایی دارد و به همین خاطر می‌توان نتیجه گرفت که دست سازندگان برای انتخاب آن کاملا باز است.

از مقاومت بالای انواع سرامیک و فلز برای طراحی نمای ویلایی استفاده می‌شود

سرامیک‌ها به علت اینکه در دماهای بالا پخته می‌شوند از مقاومت مطلوبی در مقابل عوامل محیطی برخوردار می‌باشند و می‌توانند در مقابل طوفان، باران و شرایط بد جوی عملکرد بسیار مناسبی را از خود در بلند مدت نشان بدهند. همچنین از فلزات مختلفی هم برای طراحی نمای ویلایی استفاده می‌شود که از پرکاربردترین آن‌ها می‌توانیم به متریال فولاد اشاره کنیم. فولاد علاوه بر داشتن استحکام بالا، در طرح و رنگ‌های مختلفی هم تولید می‌شود که همین مساله می‌تواند نمای بصری سازه را زیباتر کند.

استفاده از شیشه و مونولیت‌ها برای طراحی نما ساختمان ویلایی

شیشه از جمله عناصر جذاب و کاربردی است که در سراسر دنیا بسیار جاافتاده می‌باشد و استفاده از آن باعث خلق آثار هنری زیبایی در سطح شهرها و روستاها شده است. خوب است بدانید که پنجره و سقف‌های سراسر شیشه‌ای می‌توانند یک فضای دید گسترده را برای ساکنان ساختمان فراهم کنند تا بتوانند همه چیز را زیر نظر بگیرند.

متریال پرکاربرد دیگر در طراحی و ساخت نمای ویلایی، مونولیت است. مونولیت‌ها در حقیقت نوعی متریال ساختمانی هستند که از ترکیب شدن سنگ‌های آتشفشانی به وجود می‌آیند. این متریال از استحکام بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و نسبت به آجر و بتون وزن بسیار کمتری دارد.

عوامل مختلفی بر هزینه طراحی نمای ویلایی تاثیر می‌گذارند

طراحی و ساخت ویلا یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت به شمار می‌آید. به همین خاطر است که اجرا و طراحی یک نمای زیبا و استاندارد علاوه بر اینکه زیبایی و جذابیت خاصی به بنا می‌بخشد، ارزش اقتصادی نیز برای آن ملک ایجاد می‌کند. به طور کلی عوامل بسیاری در تعیین قیمت طراحی نمای ویلایی نقش دارند و ما نمی‌توانیم یک فرمول خاص را برای این هزینه به شما اعلام کنیم.

از جمله عوامل موثر بر هزینه طراحی نما ویلا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • متراژ
  • ابعاد
  • مصالح مورد استفاده
  • سبک به کار گرفته شده برای طراحی نمای ویلایی

هزینه طراحی نمای ویلایی

با یک نمای مناسب برای ویلا، سازه‌ای با جذابیت بصری بالا خواهید داشت

رعایت اصولی مانند توازن، انتخاب رنگ و بافت، انسجام و پیوستگی، ریتم، ایجاد یک عنصر شاخص و ساده بودن نما از جمله مواردی هستند که باید در طراحی نمای ویلایی به آن‌ها توجه شود. مجموعه پلان کده یکی از برترین مراکز فعال در زمینه طراحی ویلا و ساخت نمای ساختمان‌هایی با سبک‌های مختلف است. شما به منظور ثبت سفارش برای طراحی نمای ویلا با توجه به موقعیت جغرافیایی سازه می‌توانید با این مجموعه در تماس باشید.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست