نورپردازی ویلا مدرن (ترفندها+بررسی محصولات مناسب)

زمانی که اصول نورپردازی حیاط و ویلا رعایت شود، فضایی شگفت‌انگیز و نتیجه فوق‌العاده‌ای در پی خواهد داشت. درگذشته نورپردازی حیاط و ویلا تنها برای تأمین روشنایی محیط انجام می‌شد؛ ولی امروزه نه‌تنها برای تأمین روشنایی بلکه با هدف خلق محیطی جذاب در حیاط و ویلا پیاده‌سازی می‌شود. در صورت رعایت اصل نورپردازی تأثیر شگرف آن را در زیبایی محیط و آرمش روانی خود خواهید دید. رعایت اصول تنها با محصولات مناسب امکان‌پذیر است، تجهیزاتی مانند انواع پروژکتور ال ای دی، چراغ حیاطی و… که با استفاده از آنها و رعایت تکنیک‌های نورپردازی می‌توانید نورپردازی منحصربه‌فرد و درعین‌حال خلاقانه‌ای را خلق کنید.

نورپردازی ویلا مدرن

طبق اصول نورپردازی حیاط و ویلا نباید روشنایی یک‌جهته باشد؛ بلکه باید دارای سمت و سوهای مختلفی بوده و از چند تکنیک به‌صورت هم‌زمان تشکیل شود، تا افراد به‌محض واردشدن تمایز نورپردازی را در محیط شما مشاهده کرده و احساس دلنشینی پیدا کنند. همراه ما باشید که در این مقاله درباره مهم‌ترین نکات اصول نورپردازی حیاط و ویلا و تکنیک‌های آن صحبت می‌کنیم.

مهم ‌ترین نکات در اصول نورپردازی حیاط و ویلا

اصول نورپردازی حیاط بسته به شرایط متفاوت است. شما هرگز نمی‌توانید یک روش یا یک نوع چراغ حیاطی را برای دو حیاط یا ویلای متفاوت به کار ببرید. البته اصول اولیه کار تقریباً در همه محیط‌ها و اقلیم‌ها یکسان هستند.

  • نور زیاد به‌اندازه نور کم مضر و زشت است. استفاده از وسایل نورپردازی بسیار بزرگ را فراموش کنید. نور محیط همیشه باید متناسب باشد.
  • کاربری محیط بسیار مهم است. اگر بخشی از حیاط را به‌عنوان انبار استفاده می‌کنید، نیاز نیست این بخش دائم روشن باشد و برعکس بخش‌هایی مثل مسیر عبور و مرور همیشه باید روشن باشند.
  • تا جای ممکن از تجهیزاتی استفاده کنید که در چشم نباشند یا دست‌کم بالانس محیط را به هم نزنند. زیبایی یک ویلا به طبیعت موجود در آن است و علم‌کردن روشنایی‌های فلزی بزرگ وسط این طبیعت، زیبایی آن را از بین می‌برد. امروزه بسیاری از تجهیزات روشنایی همرنگ محیط یا با قابلیت مخفی‌سازی تولید می‌شوند.
  • گیاهان زنده به نور بسیار حساس هستند. از تابش مستقیم نور مصنوعی روی گیاهان خودداری کنید. این کار باعث کاهش عمر گیاه می‌شود.
  • حتماً از تجهیزاتی استفاده کنید که قابلیت روشن و خاموش‌شدن با کمترین تعداد کلید را داشته باشند. این کار به‌راحتی مصرف‌کننده کمک زیادی خواهد کرد.
  • بخش‌های نزدیک‌تر به در ورودی باید روشن‌تر باشند. این مسئله علاوه بر کمک به رفت‌وآمد در شب ایمنی ساختمان شما را هم‌افزایش می‌دهد.
  • موجودات زنده دیگر را هم فراموش نکنید. در نورپردازی باغچه کوچک خود از تجهیزاتی استفاده نکنید که تولید حرارت می‌کنند. این کار ممکن است به حشرات و حیواناتی که در باغ شما زندگی می‌کنند آسیب جدی وارد کند.
  • سنسورهای حرکتی یا حرارتی بهترین وسایل برای کنترل روشنایی باغ هستند. این حسگرها حضور افراد را تشخیص می‌دهند و روشن یا خاموش بودن سیستم را کنترل می‌کنند. با استفاده از این دستگاه‌ها، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنید.
  • تا جای ممکن کلید روشن و خاموش‌شدن همه یا بخش زیادی از سیستم روشنایی را داخل ساختمان قرار دهید.
  • اگر در زمستان هم از محیط استفاده می‌کنید، چراغ‌های مه‌شکن و تجهیزات ضد سرما را فراموش نکنید.

تکنیک های نورپردازی ویلا مدرن

انواع نورپردازی حیاط و ویلا

چند نوع اساسی از چراغ‌ها وجود دارند که مخصوص نورپردازی حیاط ویلا و ساختمان طراحی شده‌اند. تمامی این محصولات از سایت آرتا الکتریک، قابل خرید هستند. در ادامه به بررسی این تجهیزات می‌پردازیم.

نورپردازی با چراغ چمنی

چراغ چمنی یکی از انواع چراغ برای نورپردازی محیط های سبز و حیاط خانه‌هاست. با کمک چراغ چمنی می‌توانید جلوه‌ای زیبا و فوق‌العاده به محیط باغ خود ببخشید و آن را نورپردازی کنید. اگر محیط باغ یا ویلای شما با کمک چراغ چمنی نورپردازی شده باشد، این امکان را دارید که شب‌نشینی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی را در باغ برگزار کنید و دیگر نیازی نیست نگران روشنایی و نورپردازی باغ باشید. امروزه معماران و طراحان داخلی از چراغ چمنی برای ایجاد طرح‌های خلاقانه‌تر و مناسب‌تر برای نورپردازی ویلا، حیاط و باغ استفاده می‌کنند.

این مطلب را هم ببینید
مناسب ترین مدل دستگیره کمد دیواری سفید

نورپردازی ویلا با چراغ چمنی

نورپردازی ویلا با چراغ دفنی و پارکتی

یکی از فوت‌وفن‌های نورپردازی حیاط و ویلا استفاده از چراغ‌های دفنی است. چراغ‌های دفنی چراغ‌هایی هستند که به‌وسیله یک کاسه بتنی کار گذاشته می‌شوند. این چراغ‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که ضد تنش و فشار فیزیکی هستند و در برابر ضربه‌ها استحکام بیشتری دارند.

برای اینکه اصول نورپردازی حیاط و ویلا رعایت شود، مسیرهای رفت‌وآمد به‌خصوص پله‌ها را روشن کنید. روشنایی پله‌ها علاوه بر اینکه نور پس‌زمینه زیبا و برجسته‌سازی پله‌های ویلا ایجاد می‌کند برای تأمین امنیت افراد ضروری است. برای عبور و مرور ایمن افراد کل فضای باغ را با روشنایی زیاد تحت‌تأثیر قرار داده و خیرگی ایجاد کنید؛ بلکه کافی است عناصر و المان‌های محیط را به‌صورت متمرکز نورپردازی کنید. بی شک نورپردازی پله‌ها از مهم‌ترین بخش‌ها است که نباید نادیده گرفته شود.

چراغ‌های دفنی معمولاً از تکنولوژی ال‌ای‌دی بهره می‌برند؛ بنابراین این چراغ‌ها در طیف رنگی وسیع در دسترس هستند. برخی از چراغ‌های دفنی از ال‌ای‌دی RGB بهره‌مند هستند و شما قادر خواهید ترکیب‌های رنگی زیبا را در پله‌ها خلق کنید.

نورپردازی ویلا با چراغ حیاطی ایستاده

چراغ‌های حیاطی مهم‌ترین و پرکاربردترین منابع نورانی هستند که نصب آنها یکی از اصول نورپردازی ویلا و حیاط است. شما نمی‌توانید باغی را بدون این چراغ‌ها تصور کنید و به‌نوعی مرجع اصلی نور در ویلاها و باغ‌ها هستند. این چراغ‌ها به‌صورت ایستاده بوده و در پایه‌های بلند کوتاه و متوسط موجود هستند.

چراغ‌های حیاطی چراغ‌های پایه بلندی هستند که در مدل‌های کلاسیک و مدرن تولید می‌شوند و برای تأمین روشنایی در فضاهای بزرگ به کار می‌روند. چراغ‌های حیاطی نیز به‌صورت پایه کوتاه، پایه متوسط و دیواری تولید می‌شوند. این چراغ‌ها برای ایجاد روشنایی در باغچه و دیوارهای حیاط و باغ به کار می‌روند.

نورپردازی با چراغ حیاطی آویز

یکی از چراغ‌هایی که می‌تواند زینت‌بخش تراس، بالکن و فضاهای داخلی ویلا باشد، چراغ آویز تزئینی است. این چراغ‌ها با متریال مناسب برای استفاده در فضای ویلا با عمارت طراحی شده‌اند و در تنوع بی‌نظیری از مدل‌های کلاسیک و مدرن تولید می‌شوند تا جوابگوی انواع سلیقه‌ها باشند.

دکوراتیو بودن و تنوع اندازه این چراغ‌ها باعث شده است که هماهنگ با دیگر المان‌های محیط انتخاب شده و به‌عنوان چراغ‌های محبوب برای فضای تراس ویلاها و فضای سرپوشیده عمارت‌ها استفاده شوند.

نورپردازی با جت لایت

جت لایت‌ها چراغ حیاطی پروژکتوری جهت‌داری هستند که بنا بر اهداف مختلف، بر روی یک جعبه، روی یک تیر به زمین یا گیره پیچ نصب شده‌اند. اگر بخواهید چراغ‌ها را به‌راحتی جابه‌جا کنید، بهتر است از میخ‌ها یا گیره‌های پیچ شده استفاده کنید. نصب آنها روی جعبه و یا تیرهای زمینی، رایج‌ترین روش مورداستفاده هستند. اکثر چراغ‌های جت لایت را نمی‌توان روی یک گیره پیچ نصب کرد. چراغ جت لایت‌ها معمولاً روی میخ‌ها نصب شده و نور متمرکز جهت‌داری را با استفاده از رفلکتورها به نمای ساختمان می‌تابانند.

روش نورپردازی به اجسام مانند درختان از پایین با استفاده از چراغ جت لایت یکی از اساسی‌ترین اشکال نورپردازی منظره است. می‌توانید از چراغ جت لایت ال‌ای‌دی استفاده کنید.

نورپردازی حیاط با پروژکتور

 این تجهیزات برای روشن‌کردن محوطه، مسیر و نما کاربرد دارد. نوعی پروژکتور خطی به بازار عرضه شده است که به آن وال واشر گفته می‌شود. این محصولات می‌توانند نوری خطی ایجاد کنند.

نورپردازی نما ویلا با پرژکتور

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست