همه چیز در رابطه با کفپوش اپوکسی و نصب کفپوش به صورت گام به گام

کفپوش اپوسی آرپوم

به راحتی می توان درک کرد که چرا کفپوش اپوکسی یک انتخاب محبوب به عنوان پوشش کف است. سخت گیر و بادوام است و می تواند با سخت ترین شرایط هم کنار بیاید. علاوه بر این، جذاب، نصب آسان و مقرون به صرفه است.

پوشش های کف رزین اپوکسی سال هاست که به طور گسترده ای به صورت تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. در زمان‌های اخیر، این گزینه به طور فزاینده‌ای در گاراژها و سایر موقعیت‌های مسکونی محبوب شده است. براقیت بالا و پرداخت حرفه ای که می توان با پوشش های کف اپوکسی به دست آورد، این توانایی را دارد که فضا را تغییر دهد و در عین حال طیف گسترده ای از مزایای عملی را ارائه دهد.

بر خلاف سایر انواع کفپوش، شما فقط یک فرصت برای نصب صحیح دارید. این راهنما به منظور ارائه یک نمای کلی از کاربردهای کفپوش اپوکسی، چه تجاری و چه مسکونی، طراحی شده است و شما را با جزئیات بیشتری در فرآیند استفاده قرار می دهد.

کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی آرپوم از دو جزء اصلی تشکیل شده است؛ رزین ها و سخت کننده ها. هنگامی که این دو جزء با هم ترکیب می شوند، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که یک ماده اپوکسی سفت و سخت را تشکیل می دهد. این ماده اپوکسی با بستر پیوند می یابد. هنگامی که سخت می شود، پوششی قوی و سایش ایجاد می کند که از بتن در برابر تنش های مکانیکی و شیمیایی محافظت می کند. بتن دیگر متخلخل نیست و تمیز کردن آن را آسان می کند.

کفپوش اپوکسی تجاری

چرا کفپوش اپوکسی را انتخاب کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا مردم کفپوش اپوکسی را انتخاب می کنند. این همه به نیازهای خود و محیط بستگی دارد. کفپوش های اپوکسی در هنگام پخت، سطح کف پوشیده، پیوسته و بهداشتی را فراهم می کنند و طیف وسیعی از مزایای را ارائه می دهند.

مزایای کفپوش اپوکسی

 • سایش سخت و بادوام – مقاوم در برابر سایش حتی در مناطق پر تردد و محیط های صنعتی
 • پرداخت شیک و جذاب – اپوکسی در طیف وسیعی از رنگ ها و پرداخت های مختلف وجود دارد که می تواند توسط نصاب های حرفه ای برای ایجاد طرح ها و الگوهای مطابق با نیازهای سبک شما استفاده شود.
 • بدون گرد و غبار – برای جلوگیری از مشکلات ناشی از گرد و غبار بتن در کف های آب بندی نشده می توان روی کف های بتنی اعمال کرد.
 • غشاهای ضد رطوبت – برای نصب در جایی که DPM هرگز نصب نشده است یا در طول زمان خراب شده است
 • سطحی صاف و یکنواخت را فراهم می کند (خود تراز نمی شود)
 • تمیز کردن آسان – گزینه کفپوش کم تعمیر و نگهداری
 • مقرون به صرفه، یک گزینه کفپوش مقرون به صرفه. برای اطلاع از هزینه های کفپوش اپوکسی کلیک کنید
 • بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی، از نظر شیمیایی حتی در برابر مواد شیمیایی قوی مقاوم است
 • مقاوم در برابر حرارت و آب
 • ایمن، خاصیت ضد لغزش و مقاوم در برابر ضربه شدید

مزایای کفپوش اپوکسی

جایگزین های کفپوش اپوکسی

تعدادی جایگزین برای کفپوش اپوکسی وجود دارد که ممکن است بخواهید قبل از تصمیم گیری نهایی در نظر بگیرید. ممکن است بخواهید کفپوش چوبی شناور، کفپوش سنگی، کاشی و وینیل را در نظر بگیرید. همچنین این امکان وجود دارد که بتن خام را با پرداخت یا رنگ آمیزی کار کنید.

کفپوش اپوکسی در مقابل کاشی

کاشی های کف یک شکل رایج از کفپوش در بسیاری از خانه ها هستند. از نظر کاربردهای مسکونی، جذاب، تمیز کردن آسان و تا حدی بادوام هستند. برای نصب در منازل، پیشنهاد می کنیم با یک نصاب حرفه ای مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که پایان مورد نیاز به دست آمده است و از آماده سازی و مواد درست استفاده می شود.

کفپوش اپوکسی در مقابل بتن رنگی

امکان افزودن رنگ به بتن برای ایجاد یک پوشش بصری جذاب وجود دارد. اینها شامل لکه های اسیدی هستند که می توانند مستقیماً روی بتن اعمال شوند.

مشکل بتن رنگی، کنترل با سطوحی است که تمایل زیادی به تغییر دارند. آنها تمایل دارند هر گونه تفاوت در بتن را برجسته کنند. با کفپوش اپوکسی، ظاهری بسیار یکنواخت تر و طیف وسیعی از کیفیت های مطلوب اضافی به دست می آورید.

کفپوش اپوکسی در مقابل بتن صیقلی

صیقل دادن بتن برای دستیابی به یک پوشش تزئینی و سایش سخت امکان پذیر است. این فرآیند شامل سنگ زنی الماس بتن و سپس پردازش آن با یک متراکم کننده شیمیایی است. سپس می‌توانید کف را تا سطح بالایی جلا دهید تا به راحتی تمیز شود و از نظر زیبایی ظاهری دلپذیری داشته باشد که با افزایش سن بهبود می‌یابد.

طراحی کفپوش اپوکسی (طرح ها و رنگ ها)

فضای قابل توجهی برای خلاقیت در طرح های کفپوش اپوکسی با طیف وسیعی از طرح ها و رنگ های موجود وجود دارد. این محصول انعطاف پذیر است – می توانید تکه های رنگ، رنگدانه های فلزی، سنگدانه های کوارتز و همچنین الگوها و رنگ های تند را به آن اضافه کنید. این لیست تقریباً بی پایان است و تا حد زیادی به توانایی و مهارت طراحی پیمانکار بستگی دارد.

کاربردهای پوشش کف رزین اپوکسی

کفپوش رزین اپوکسی را می توان برای اهداف تجاری و مسکونی استفاده کرد. هنگام استفاده از آن در شرایط مختلف چندین ملاحظات کلیدی وجود دارد. ممکن است در برخی از محیط های صنعتی به کفپوش درجه بالاتری نیاز داشته باشید و کفپوش اپوکسی در همه محیط های خانگی مناسب نباشد.

کاربردهای تجاری

کفپوش اپوکسی برای چندین دهه برای طیف وسیعی از مصارف تجاری محبوب بوده است.

تطبیق پذیری آن به این معنی است که می توان آن را روی بتن، سیمان و پوشش سیمانی اعمال کرد. همچنین دارای تعدادی ویژگی بسیار مطلوب و ضروری است.

کفپوش اپوکسی آرپوم نیز یک گزینه اقتصادی است که محافظت طولانی مدت از بتن موجود و همچنین افزایش عمر بتن جدید را فراهم می کند.

از نظر کاربری تجاری، کفپوش اپوکسی به دلیل کیفیت و سرعت نصب، اغلب یک انتخاب ارجح برای پوشش کف است. می توان آن را به سرعت اعمال کرد و سپس با زمان پخت کوتاه، به این معنی است که هر زمان از کار افتادگی به طور چشمگیری محدود می شود. این برای اکثر شرکت های تجاری مدرن ضروری است. همچنین می توانید یک افزودنی ضد لغزش برای محافظت از کارکنان تهیه کنید.

این مطلب را هم ببینید
سایبان خودرو، محصولی کاربردی جهت بهینه سازی فضای باز

در محیط های تجاری، شما به یک اپوکسی صنعتی مانند پوشش کف رزین اپوکسی صنعتی پرماگرد نیاز دارید. این یک پوشش رزین اپوکسی با ساختار بالا برای استفاده به عنوان یک پوشش سنگین در ضخامت ۲۰۰ تا ۵۰۰ میکرون است.

روکش براق بسیار سخت است و از مقاومت شیمیایی عمومی خوبی برخوردار است. هنگامی که روی یک سطح اعمال می شود، ضخامت پوشش خشک تقریباً چهار برابر ضخامت یک پوشش اپوکسی استاندارد ایجاد می کند. این پوشش قابل توجه تر، پوششی سخت، ارتجاعی، مقاوم در برابر خوردگی و سایش را ایجاد می کند که برای مصارف صنعتی مورد نیاز است.

از آنجایی که محصول همیشه در حال بهبود است، در حالات زیر محبوب تر از همیشه است:

کفپوش اپوکسی انبارها و واحدهای صنعتی

تعدادی از مشکلات احتمالی در مورد بتن ناتمام برای انبارها وجود دارد. بسیاری از اینها در اطراف گرد و غبار قرار دارند. گرد و غبار بتن می تواند با وارد شدن به ماشین آلات، کثیف به نظر رسیدن انبار و حتی تحت تاثیر قرار دادن سلامت کارگران با ورود گرد و غبار ریز در هوا، مشکلاتی ایجاد کند.

هنگام در نظر گرفتن کفپوش اپوکسی برای واحدهای صنعتی، انبارها و کارخانجات، باید تردد وسایل نقلیه و افراد را در نظر بگیرید. کفپوش اپوکسی بیشترین اهمیت را در مناطق پر تردد و محیط های پر سرعت دارد. حفاظتی که بتن ایجاد می کند، مکانیکی است و همچنین مقاومت شیمیایی به آن می دهد. این باعث می شود برای محیط های صنعتی ایده آل باشد.

از کفپوش اپوکسی نیز می توان برای تعیین مناطق خاص استفاده کرد. به عنوان مثال، هنگام تعیین محدوده استفاده عابر پیاده، انبار پالت و مناطق حرکت لیفتراک. این در یک منطقه صنعتی شلوغ برای عملکرد خوب بهداشت و ایمنی ضروری است.

کفپوش اپوکسی برای سالن های بدنسازی

ضد لغزش بودن، تمیز کردن آسان و مقرون به صرفه بودن، کفپوش اپوکسی را به گزینه ای محبوب برای سالن های بدنسازی تبدیل کرده است. رنگ های براق و گزینه های طراحی نیز می تواند به ایجاد هویت بصری قوی برای باشگاه شما کمک کند.

کفپوش اپوکسی برای ادارات

دوام و زیبایی جسورانه کفپوش اپوکسی را به گزینه خوبی برای فضاهای اداری تبدیل کرده است. در طیف وسیعی از رنگ‌ها و افکت‌ها موجود هستند و تمیز کردن و نگهداری از آن‌ها نیز آسان است.

کفپوش اپوکسی برای گاراژ

کفپوش اپوکسی یک گزینه خوب و بسیار محبوب برای گاراژها – هم تجاری و هم مسکونی است. اپوکسی در برابر روغن، بنزین، مایع انتقال، پاک کننده ها و سایر مواد شیمیایی که در گاراژ یافت می شوند مقاوم است. تمیز کردن و گرد و غبار نیز آسان است.

برای اجرای کفپوش اپوکسی در گاراژها، باید دستورالعمل های نصب معمولی را رعایت کنید، اما باید قبل از اجرای پوشش کف اپوکسی، اطمینان بیشتری حاصل کنید که هرگونه آلودگی کف از بین رفته است. ما استفاده از پرایمر را توصیه می کنیم. به عنوان مثال، پوشش کف اپوکسی ما، به دنبال آن یک لایه اپوکسی HB و سپس در صورت نیاز به محافظت بیشتر، لایه های بیشتری را پوشش می دهیم.

کفپوش اپوکسی برای آشپزخانه

در آشپزخانه ها، کفپوش اپوکسی یک گزینه بهداشتی است زیرا افزودنی های ضد میکروبی می توانند آن را در برابر باکتری ها و میکروب ها مقاوم کنند. این امر ضدعفونی کردن آن را بسیار آسان می کند. کفپوش اپوکسی به طور گسترده در آشپزخانه های تجاری استفاده می شود زیرا می تواند با دمای بالا، نشت روغن مقابله کند و خاصیت ضد لغزش دارد. همچنین اگر کیفیت بتن خوب باشد گزینه خوبی برای منازل است.

کفپوش اپوکسی زیرزمین

کفپوش اپوکسی بسته به نحوه استفاده از زیرزمین می تواند گزینه خوبی برای زیرزمین ها باشد. کفپوش اپوکسی برای زیرزمین‌هایی که برای انبار استفاده می‌شوند، گزینه‌ای بسیار مقاوم است.

کفپوش اپوکسی می تواند به عنوان یک غشای ضد رطوبت مایع عمل کند، بنابراین از اقلام ذخیره شده در کف زیرزمین در برابر اثرات یک دال بتنی مرطوب محافظت می کند. با این حال، آنها نباید در جایی که آب ورودی فعال وجود دارد یا در محیطی که باید از سیستم ضد آب استفاده شود، استفاده شود. به طور کلی، آنها باید به عنوان یک کفپوش برای یک زیرزمین خشک و دارای تهویه مناسب اعمال شوند.

اگر زیرزمین مرطوب دارید و نیاز به سیستم ضد آب دارید، از شرکت آرپوم کمک فنی بگیرید.

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی به صورت گام به گام

استفاده از کفپوش اپوکسی نسبتاً ساده است و هر کسی که مهارت های اولیه را دارد باید بتواند از آن استفاده کند. با این حال، برای به دست آوردن یک پایان بدون درز با مشخصات بالا، باید از یک متخصص حرفه ای استفاده کنید.

رزین اپوکسی یک محصول خود تراز کننده نیست و شما نمی توانید آن را به سادگی در مقادیر بیشتر اعمال کنید. همیشه باید ابتدا کف را صاف کنید و سپس پوشش را اعمال کنید تا بهترین پوشش را داشته باشید.

 1. آماده سازی

باید با حذف همه چیز از اتاق شروع کنید. هنگامی که می توانید به کل طبقه دسترسی پیدا کنید، باید محل را جارو کنید و جاروبرقی بکشید تا از عاری بودن از گرد و غبار و زباله اطمینان حاصل کنید.

اگر با هر گونه ترک، تراشه یا آسیب دیگری به بتن مواجه شدید، باید آنها را تعمیر کنید. می توان از ملات تعمیر سریع اپوکسی استفاده کرد.

قبل از استفاده از اپوکسی باید مطمئن شوید که دال بتنی نیز عاری از هرگونه چربی، روغن یا حلال است. همه اینها پتانسیل کاهش پیوند با بستر را دارند، بنابراین باید به طور کامل حذف شوند. برای آماده سازی دال بتنی برای اپوکسی باید از خراشیدن سطح مکانیکی و همچنین سنگ ریزه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آماده سازی کلید یک کفپوش اپوکسی خوب است.

 1. استفاده از پرایمر

آماده سازی کفپوش اپوکسی می تواند زمان بر باشد، اما داشتن یک دال بتنی تمیز قبل از اجرای کفپوش بسیار مهم است.در صورتی که دال بتنی ممکن است به هر نحوی آلوده باشد، استفاده از پرایمر اپوکسی با کیفیت و با استحکام بالا را توصیه می کنیم. پرایمر قبل از پوشش کف اپوکسی اعمال می شود و کمک می کند تا پوشش کف اصلی به خوبی چسبیده شود. در یک کف تمیز می توانید از پوشش اپوکسی خاکستری یا شفاف به عنوان آستر استفاده کنید. از آنجایی که این محصول نازک‌تر است، نفوذ بهتری به بتن دارد. سپس می توانید از پوشش کف اپوکسی برای افزودن پوششی سخت و براق استفاده کنید.

این مطلب را هم ببینید
ویژگی های بهترین شرکت معماری داخلی

به چند لایه کفپوش اپوکسی نیاز دارم؟

حداقل دو لایه برای بهترین پوشش و نتایج رنگ توصیه می شود. همچنین در صورت آلوده بودن سطح باید از پرایمر مناسب استفاده کنید.اگر بتن شما کاملاً عاری از روغن و هر گونه آلودگی دیگر است، می توانید از یک لایه اپوکسی استاندارد و یک لایه روکش استفاده کنید.

پوشش کف اپوکسی – ۵۰ میکرون

روکش اپوکسی – ۲۰۰ تا ۵۰۰ میکرون

قبل از اعمال روکش اپوکسی باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت صبر کنید. سپس می‌توانید لایه‌های روکش اپوکسی را تکرار کنید تا ضخامت / طول عمر سرویس را افزایش دهید. هر چه در این مرحله کت های بیشتری بمالید، طول عمر کف بیشتر می شود.

نکته مهم: کفپوش های اپوکسی خود تراز نمی شوند. از آنجایی که اپوکسی یک ماده خود تراز کننده نیست، قبل از استفاده از اپوکسی باید از یک ترکیب خود تراز کننده استفاده کنید. اگر این قبل از غشای ضد رطوبت اپوکسی باشد، باید ضد آب باشد.

 1. مخلوط کردن

اجزای پایه و هاردنر را باز کنید. قبل از اینکه آنها را در ظرف بزرگتر با هم اضافه کنید، هر دو جزء را به طور مستقل مخلوط کنید. در برخی از محصولات ظرف به اندازه کافی بزرگ نخواهد بود، بنابراین پیشنهاد می کنیم یک سطل تمیز در دست داشته باشید.

با استفاده از یک پد همزن متصل به مته برقی با سرعت بالا، دو جزء را کاملاً با هم مخلوط کنید. این کار را حداقل به مدت دو دقیقه و تا زمانی که مخلوط بدون رگه و یک رنگ باشد انجام دهید.

نباید پوشش را در ظرف رها کنید، بلکه آن را به سینی غلتکی بزرگ و آماده برای رول کردن منتقل کنید. برخی از افراد ترجیح می دهند پوشش را مستقیماً روی دال و غلتک از آنجا بریزند.

نکته مهم: عمر سطل شما تقریباً ۳۰ دقیقه است. این بدان معنی است که شما باید فوراً روکش را شروع کنید.

 1. اعمال پوشش

هنگامی که نوبت به استفاده از پوشش کف اپوکسی می رسد، باید دستورالعمل های سازنده را بخوانید و آنها را به دقت دنبال کنید. موارد زیر بر اساس پوشش کف اپوکسی پرماگرد است.

در مناطق کوچک، به عنوان مثال، یک گاراژ، یک نفر می تواند اپوکسی را به محیط بمالد و مراقب عمر گلدان باشد و سپس ناحیه داخلی را بچرخاند.

توصیه می شود در مناطق بزرگتر دو یا چند اپلیکاتور داشته باشید. این بدان معنی است که یک نفر می تواند پوشش را به محیط اتاق بمالد در حالی که دیگری از یک نقطه تنظیم شروع می شود و از آنجا بیرون می زند.

شما باید بلافاصله شروع به اعمال اپوکسی روی دال بتنی با استفاده از یک غلتک شمع کوتاه/متوسط ​​کنید. ما به شدت توصیه می کنیم از روش نورد متقابل استفاده کنید.

کراس نورد

هنگام استفاده از کفپوش اپوکسی به شدت توصیه می شود که غلتک متقاطع انجام شود. شما باید این کار را بخش به بخش انجام دهید. این روش شامل چرخاندن پوشش از جلو به عقب (عمودی) و سپس از چپ به راست (افقی) بدون اعمال مجدد پوشش روی غلتک است. این باید به اطمینان از پوشش یکنواخت کمک کند و هوا را از پوشش برای جلوگیری از ایجاد حباب خارج کند. اپوکسی شفاف با رنگ سفید شروع می شود، اما خشک می شود و به پایان نیمه براق می رسد.

توجه: پس از مخلوط کردن، بسته به محصول فقط ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فرصت دارید تا آن را روی سطح بمالید. این بدان معنی است که هر پوشش اپوکسی که استفاده نمی کنید غیرقابل استفاده و در نتیجه ضایعات خواهد بود. برای کت بعدی قابل استفاده نیست. بیش از حد استفاده نکنید یا در لایه های ضخیم تکی استفاده نکنید زیرا ممکن است ترک خورده یا منجر به خشک نشدن محصول شود.

مراحل نصب کفپوش اپوکسی

 1. ابزار را تمیز کنید

توصیه می کنیم ابزارها را با آب گرم و صابون تمیز کنید، اما سر غلتک ها و برس ها را باید دور انداخت.

 1. لایه دوم را بمالید

 حداقل ۱۲ ساعت بین دو لایه و حداکثر ۴۸ ساعت زمان بگذارید تا خشک شود. اگرچه کف پس از چند ساعت به صورت لمسی خشک می شود، چند روز طول می کشد تا درست شود.

برای کمک به خشک شدن اپوکسی ضروری است که تا آنجا که ممکن است تهویه منطقه را فراهم کنید. استفاده از پوشش کف اپوکسی در محیط های سرد، مرطوب و بدون تهویه می تواند خشک شدن را برای مدت طولانی به تاخیر بیندازد. همچنین دمای استفاده را در کنار ظرف رعایت کنید و خارج از این شرایط استفاده نکنید.

آراسته پوشش مهیا

شرکت آراسته پوشش مهیا با نام تجاری آرپوم شامل گروه بازرگانی و تولیدی می باشدکه سالها مطابق با تکنولوژی روز دنیا در تولید انواع کفپوش های اپوکسی، پلی یورتان، آنتی استاتیک صنعتی و ساختمان توانسته است گامی در جهت ارتقاء و پیش روی این صنعت بر دارد.

آرپوم افتخار دارد که با توجه به انجام پروژه های مشابه به صورت مطلوب، امکانی مناسب جهت همکاری و مشاوره فی مابین را فراهم سازد. امید است که شما  پس از مطالعه این مقاله ما را از نظریات خود مطلع ساخته تا در بستری از مفاهمه فنی فرصت برای همکاری مشترک بوجود آید.

شرکت آراسته پوشش مهیا با ارائه محصولات با کیفیت و با کارشناسان فنی و خبره خود می تواند شما را در تمامی مراحل پروژه یاری برساند.برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر به سایت آرپوم مراجعه بفرمایید.

مطالب مرتبط با موضوع:

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست