مقالات تخصصی معماری

مقاله در مورد کلوسئو (شهر رم مناطق دیدنی)

بدون دیدگاه

کلوسئو  یکی از مناطق دیدنی شهر رم و تا حدودی نماد این شهر تاریخی می باشد . این بنا که یک آمفی تئاتر رومی است به دستور امپراتور و سپازیانو ساخته شد و در سال ۸۰ بعد میلاد افتتاح گردید. زمانی محل جدال حیوانات درنده و برده ها بود و گنجایش بیش از ۵۰ هزار تماشاچی را داشت .

کلوسئو 

البته این عکس تا حدی سمبلیک است و خود این بنا اکنون در میان چندین خیابان و … قرار داارد.

چند سالی است  عده ای لباس های آن دوران روم را به تن می کنند و در اطراف این محل با گرفتن مقداری پول (۵ یورو) از توریست ها اجازه می دهند تا با آنها عکس بگیرند .

اطلاعات بیشتر در مورد این بنا( کلوسئو ):

کلوسئو  تماشاگاه بسیار بزرگ دایره‌واری از دوره رومیان است که به نام‌ آمفی‌تئاتر فلاویوسی (به لاتین: Amphitheatrum Flavium) نیز شهرت دارد گنجایش ۵۰,۰۰۰ تماشاگر را دارد و در قدیم برای تماشای نبرد گلادیاتورها هم استفاده می‌شده است. واژه کولوسئوم به معنی «جایگاه غول‌پیکر» است.

ساخت کولوسئو یا آمفی‌تئاتر توسط وِسپازیانو  امپراتور سالهای ۶۹ تا ۷۰ روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ پس از میلاد آنرا بنا کرد، که سرانجام توسط دومیتیَن برادر تیتوس که در سال ۸۱ بر وی غلبه کرد و بر جایگاه امپراتور روم نشست، کامل شد و به پایان رسید.

کلوسئو به عنوان نخستین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین های باتلاقی ما بین تپه های اسکوئیلینه (Esquiline) و کائلیان (Caelian) واقع شده بود.

نمای داخل کولوسئوم

دیرینگی تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارآمدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت ، از سوی دیگر، باعث شد این سالن یکی از بزرگترین بناهای معماری روم باستان به شمار رود.این آمفی تئاتر، به شکل یک بیضی عظیم است که ردیف های صندلی به تعداد پنجاه هزار تماشاگر، دور تا دور یک صحنه بیضی‌شکل مرکزی قرار گرفته است.

کف صحنه چوبی بود و در زیر آن مجموعه ای از اتاقها و گذرگاهها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته بود . تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق های گنبدی شکل، گذرگاه‌ها، پلکان و ردیف های صندلی، روی صحنه قرار گرفته است.

لبه بیرونی طاق های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده است.نمای داخلی کولوسئو از بالا سه ردیف طاق های گنبدی شکل رو در روی ستون ها و سر ستون ها قرار گرفته اند، در ستون های طبقه اول سبک معماری دوریک (Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک کورینتیان (Corinthian) که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته است.

در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده است. در قسمت بالا، دیوارکوب ها و بندگاههایی وجود دارد که تیرک هایی را که سایه بان ها به آنها آویزان است، نگه داشته اند.

در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون ها و طاق ها از سنگ آهک ( تراورتن) استفاده شده، در ستون های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از سنگ های متخلخل (توفا) و. برای طبقات فوقانی و اکثر طاق ها از آجر بتونی استفاده شده است.

کولوسئو طوری طراحی شده که در آن پنجاه هزار تماشاگر جا بگیرد. در حدود ۸۰ ورودی دارد که جمعیت می توانسته خیلی سریع و به راحتی وارد آن محل شده و از آنجا خارج شود.نقشه آن یک بیضی پهناور است به اقطار ۱۸۸ در ۱۵۶ متر و زیربنای عمارت در حدود ۶ جریب است.

این مطلب را هم ببینید
مقاله در مورد جهاني شدن در كلانشهرهاي كشورهاي جنوب

طاق ها روی ۸۰ دیوار محوری نگهدارنده برای محافظت از ردیف های صندلی، گذرگاهها و پلکان، قرار گرفته اند.ارتفاع نمای بیرونی شامل سه ردیف طاق به انضمام طبقه زیرشیروانی حدود ۴۸.۵ متر می باشد که معادل یک ساختمان ۱۲ تا ۱۵ طبقه است.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست