ساندویچ پانل چیست، چه انواعی و چه کاربردی هایی دارد؟

ساندویچ پانل چیست؟ در ساده‌ترین حالت، ساندویچ پانل یک نوع پانل منحصربه‌فرد و با کارایی بالا است که در ساخت ساختمان صنعتی و مسکونی استفاده می‌شود. این نوع پانل از سه (گاهی اوقات بیشتر) لایه و ماده تشکیل شده است که یک پانل مقاوم و منسجم را ایجاد می‌کند و بازده انرژی و خواص مکانیکی کلی ساختمان را افزایش می‌دهد.

برای خرید یا سفارش ساخت و تولید ساندویچ پانل‌های مرغوب و با کیفیت برای ساخت انواع سازه‌ها، می‌توانید با شماره ۰۹۱۵۰۰۲۰۶۲۰ در تماس باشید.

ساندویچ پانل چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

ساندویچ پانل‌ها یا پانل های ساندویچی، به دلیل ساختار لایه‌بندی‌شده خود شناخته می‌شود. این نوع پانل‌ها در طیف گسترده‌ای استفاده می‌شود، از ساندویچ پانل سقفی تا پانل‌های کف همگی می‌توانند در ساخت یک سازه نقش داشته باشند.

در یک پاسخ کلی به سوال ساندویچ پانل چیست می‌توان گفت:

«ساختاری است که شامل ترکیبی از مواد جایگزین، ساده یا کامپوزیتی است که با هم مونتاژ شده و محکم و با ثبات در کنار هم قرار گرفته‌اند و تا مزایای ساختاری هر یک بر محصول نهایی تأثیر بگذارید».

این یکی از تعاریف صنعتی ساندویچ پانل است. اگر چه ایده ساخت‌وساز ساندویچ پانل کاملاً جدید نیست، امّا تنها در دهه‌های اخیر است که در صنعت ساختمان کاربرد نسبتاً گسترده‌ای پیدا کرده است. اولین ساندویچ پانل‌ها دارای پوشش‌های سیمانی و هسته‌ای از الیاف طبیعی بودند. امروزه ساندویچ پانل‌ها تغییرات بسیاری کرده‌اند و از مواد مختلفی ساخته می‌شوند.

ساندویچ پانل یک ساختار سه لایه است که از دو لایه ورق در اطراف یک لایه عایق تشکیل شده است. این ساختار شبیه به یک ساندویچ است، به همین دلیل به این نام معروف شده.

 ساندویچ پانل و کاربرد و انواع آن
ساندویچ پانل و کاربرد و انواع آن

لایه‌های ورق معمولاً از فلز ساخته می‌شوند، مانند فولاد گالوانیزه، آلومینیوم، یا ورق آلومینیوم – زینک. لایه عایق نیز می‌تواند از مواد مختلفی ساخته شود، مانند فوم پلی‌یورتان، فوم پلی‌استایرن، یا پشم معدنی.

خواص ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها نسبت به حرارت، مشکلات آکوستیک و ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. در ادامه این بخش بررسی هر یک از خواص و ویژگی‌های ساندویچ پانل خواهیم پرداخت.

خواص حرارتی

خواص حرارتی ساندویچ پانل چیست؟ منظور از خواص حرارتی ارائه راندمان عایق حرارتی بالا است به این معنای که ضریب انتقال کلی ساندویچ پانل‌های ساختمانی باید پایین باشد.

در هسته ساندویچ پانل‌ها از عایق‌های حرارتی مختلفی استفاده می‌کنند. آشنایی جامع با عایق‌های حرارتی به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. دقت داشته باشید که ضخامت ساندویچ پانل نه با توجه به عایق حرارتی، بلکه بر اساس نیازهای ساختاری (مانند حداقل ابعاد قاب در و پنجره) و سایر ملاحظات مشخص می‌شود.

با توجه به مواد سازنده هر یک از انواع ساندویچ پانل‌ها ممکن است خواص حرارتی متفاوتی را ارائه دهند. همچنین، ورق‌های بیرونی ساندویچ پانل دیواری می‌تواند ضخامت و خواص متفاوتی داشته باشد تا بتواند تغییرات دمایی محیط را بهتر تحمل کند.

حتی اگر قطعات مختلفی دارای ضرایب حرارتی مساوی باشند، می‌توانند شیب حرارتی ایجاد کنند که منجر به دیفرانسیل انبساط یا انقباض متفاوت می‌شود. تغییرات دما می‌تواند باعث تغییرات در فشار هوا داخل ساندویچ پانل و در نتیجه نشت رطوبت به داخل پانل شود. در نتیجه لازم است از عایق‌های رطوبتی مناسب استفاده کنید.

خواص آکوستیک

در گذشته از مواد سنگین و حجیم برای ساخت دیوارها و سازه‌ها استفاده می‌شود تا به عنوان یک عایق صوتی نیز عمل کنند. با این حال سازه‌های سبک امروزی که به وسیله ساندویچ پانل ساخته می‌شوند، احتمال انتقال صدا را افزایش می‌دهند.

در این مرحله توجه به عایق‌های صوتی ضروری است. ساندویچ پانل پلی‌یورتان، پلی‌استایرن و پشم معدنی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد عایق صوتی و رفع مشکلات آکوستیک به شمار می‌آیند.

مواد هسته و ورق‌ها

در رابطه با سوال «ساندویچ پانل چیست؟» باید گفت که ساندویچ پانل از مواد و ورق یا پوشش‌های مختلفی ایجاد می‌شود. این مواد به طور فعال در بسیاری از سایر مواد کامپوزیت نیز درحال‌توسعه یا تحقیق هستند.

این مطلب را هم ببینید
جذاب‌ترین امکانات خانه های لاکچری و لوکس

مواد پوشش

مواد پوشش معمولاً از ورق‌های فلزی یا غیرفلزی ساخته می‌شوند. برخی از رایج‌ترین مواد پوشش عبارت‌اند از:

  • ورق‌های فلزی: فولاد، آلومینیوم، فولاد ضدزنگ، و چوب‌پنبه از جمله رایج‌ترین مواد پوشش فلزی هستند.
  • ورق‌های غیرفلزی: فایبرگلاس، کامپوزیت‌های پلیمری، و ورق‌های سیمانی از جمله رایج‌ترین مواد پوشش غیرفلزی هستند.

مواد هسته

مواد هسته معمولاً از مواد عایق حرارتی یا صوتی ساخته می‌شوند و شامل موارد زیر هستند:

  • فوم‌های پلاستیکی: فوم‌های پلی‌استایرن، پلی‌یورتان، و فوم‌های پلی ایزوسیانات از جمله رایج‌ترین مواد هسته فوم پلاستیکی هستند.
  • مواد جامد: مواد جامد مانند پشم معدنی، چوب، و یونولیت نیز می‌توانند به عنوان مواد هسته استفاده شوند.

 ساندویچ پانل چگونه ساخته میشود؟
ساندویچ پانل چگونه ساخته میشود؟

مراحل ساخت ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها به دو روش پیوسته (Continuous) و ناپیوسته (Discontinuous) تولید می‌شوند. مراحل تولید ساندویچ پانل می‌تواند متفاوت باشد.

در روش پیوسته، مواد اولیه از یک سمت وارد دستگاه شده و از سمت دیگر به صورت یکنواخت و پیوسته خارج می‌شوند. این روش برای تولید پانل‌های با طول و عرض زیاد مناسب است.

در روش ناپیوسته، مواد اولیه به صورت جداگانه آماده شده و سپس با استفاده از چسب یا شیوه‌های دیگر به یکدیگر متصل می‌شوند. این روش برای تولید پانل‌های با ابعاد کوچک‌تر مناسب خواهد بود.

مراحل تولید ساندویچ پانل به روش ناپیوسته

  • آماده‌سازی مواد اولیه: ابتدا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید پانل، از جمله ورق‌های پوشش، مواد هسته، و چسب، آماده می‌شوند.
  • شکل‌دهی ورق‌های پوشش: ورق‌های پوشش با استفاده از دستگاه‌های رول فرمینگ به شکل مورد نظر در می‌آیند.
  • برش ورق‌های پوشش: ورق‌های پوشش به اندازه‌های مورد نظر برش داده می‌شوند.
  • چسباندن مواد هسته به ورق‌ها: مواد هسته با استفاده از چسب به ورق‌های پوشش چسبانده می‌شوند.
  • پرس و خنک‌کاری: پانل پس از چسباندن، تحت فشار و دما قرار می‌گیرد تا چسب به طور کامل خشک شود.

مزایا و معایب ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها دارای مزایای زیادی هستند که باعث شده‌اند در بسیاری از کاربردها جایگزین مصالح سنتی شوند. در عین حال شامل معایبی نیست می‌شود که در جدول زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

مزایا معایب
وزن سبک قیمت نسبتاً بالا
عایق حرارتی و صوتی نیاز به نصب تخصصی
مقاومت در برابر خوردگی احتمال آتش‌سوزی مواد ساده و نامرغوب
دوام و طول عمر بالا

ابعاد ساندویچ پانل چقدر است؟

عرض صفحه عایق معمولاً ۱۰۰۰ میلی‌متر و در برخی مدل‌ها ۱۱۵۰ میلی‌متر است. طول ساندویچ پانل را می‌توان با توجه به نیاز هر پروژه تنظیم کرد که متداول‌ترین ابعاد آن بین ۳ تا ۶ متر است، امّا در برخی موارد حداکثر تا ۱۶ متر نیز قابل ایجاد خواهد بود.

ضخامت ساندویچ پانل چیست و چقدر است؟ باتوجه‌به کاربرد نهایی ضخامت ساندویچ پانل می‌تواند بسیار متفاوت باشد، رایج‌ترین مقادیر بسته به کاربرد بین ۴۰ تا ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر هستند.

کاربرد ساندویچ پانل چیست؟

کاربرد ساندویچ پانل چیست؟ ساندویچ پانل به ویژه در سقف‌ها و نماهای ساختمان‌های صنعتی به کار برده می‌شوند. به دلیل سبک بودن، برای بازسازی محوطه نیز ایدئال هستند. همچنین در عایق‌کاری سردخانه‌ها و انبارها و ایجاد خانه پیش‌ساخته مسکونی و تجاری، مراکز ورزشی و خرید نیز موثر خواهد بود.انواع ساندویچ پانل و کاربردهای آن

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل‌ دیواری یا نما برای ساخت مراکز صنعتی، بیمارستان‌ها، مدارس، خانه پیش‌ساخته تجاری و مراکز خرید استفاده می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان باعث می‌شود تا به عنوان عایق نیز عمل کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ساندویچ پانل دکوراتیو چیست و این نوع پانل حتی در فضای داخلی ساختمان نیز استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی

ویژگی‌های ساندویچ پانل سقفی با پانل‌های دیواری و نما متفاوت است؛ زیرا آنها باید مقادیر زیادی برف، باران و سایر عوامل آب‌وهوایی را تحمل کنند.
ساندویچ پانل‌های سقفی باید در صورت بارندگی و رطوبت به خوبی آب‌بندی‌شده باشند. همچنین اتصالات آنها نیز به آب‌بندی مناسب خواهد بود.

این مطلب را هم ببینید
تاریخچه استفاده از کفپوش ها (پارکت) در کاخ سعدآباد !

ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه یا یخچال به عنوان عایق‌بندی استفاده می‌شود. ضخامت آنها از حد معمول بیشتر است تا بتوانند در برابر تفاوت دمای بین دو محیط مقاومت کنند.
برای حفظ دما در سردخانه و تازه نگه داشتن محصولات غذایی، علاوه بر ساندویچ پانل‌ها، اتصالات نیز باید ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند.

ساندویچ پانل کلین روم

در محیط‌های آزمایشگاهی و ایزوله از ساندویچ پانل کلین روم استفاده می‌کنند. این نوع ساندویچ پانل چیست؟ در واقع نوع کلین روم نیز ساختاری مشابه با حالت استاندارد دارد؛ اما خواص رطوبت و عایق آن متفاوت است. این نوع ساندویچ پانل‌ها دارای خاصیت آنتی باکتریال هستند و نسبت به رطوبت و موادی اسیدی مقاومت بالاتری از خود نشان می‌دهند.

 ساندویچ پانل ها در ساخت انواع سازه های صنعتی و تجاری استفاده می شوند
ساندویچ پانل ها در ساخت انواع سازه های صنعتی و تجاری استفاده می شوند

ساندویچ پانل سوله

سوله چیست؟ سوله سازه‌ای فلزی است که برای انبار کردن تجهیزات مختلف از آن استفاده می‌کنند. امروزه به وسیله ساندویچ پانل می‌توان در مدت زمان کمتری انواع سوله را به وسیله ساندویچ پانل طراحی و اجرا کرد.

در این مقاله مجله ما به بررسی این سوال که ساندویچ پانل چیست، پرداختیم. امیدواریم در این زمینه اطلاعات اولیه کافی در اختیار شما قرار داده باشیم. ساندویچ پانل یک ساختار سه لایه است که از دو ورق و یک هسته (عایق) تشکیل می‌شود.

ساندویچ پانل چه کاربردی دارد؟

ساندویچ پانل یکی از مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان‌ها و سازه‌ها طراحی شده است.

ساختار ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها معمولاً شامل یک هسته نسبتاً نرم هستند که بین دو صفحه سفت بیرونی قرار گرفته است.

برچسب ها : ساندویچ پانل سقفی,ساندویچ پانل دیواری,ساندویچ پانل سوله,ساندویچ پانل کانکس,ساندویچ پانل کلین روم,ساندویچ پانل سردخانه

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست