کاربرد انواع ورق های آلومینیومی در صنایع مختلف چیست؟

کاربرد انواع ورق های آلومینیومی

ورق آلومینیوم یکی از پرکاربردترین ورق ها در صنایع مختلف است که در تولید روکش کابل ها و عایق های حرارتی و دیگر مواردی که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در اندازه و ابعاد متفاوتی از ۰.۰۰۸ تا ضخامت ۰.۲۵ اینچ در دسترس است تا مشتریان بتوانند با توجه به این موارد و قیمت ورق آلومینیومی خرید نمایند، همچنین باید اشاره کنیم که این ورق های فولادی به صورت ورق آلومینیوم رنگی و بی رنگ تولید می شود.

روش ساخت ورق آلومینیوم

آلومینیوم از پوسته زمین و از سنگ هایی که این فلز و تو خودشون جا دادن، استخراج شده و به روش نورد گرم که بوسیله آن ورق های این آلیاژ ساخته میشود. این به این معناست که  اول آلومینیوم بر طبق شرایط در نظر گرفته شده با حرارت بالا گرم و به وسیله غلتک های مختلف برای ضخامت های مختلف ساخته میشوند

با کاهش ضخامت، آلومینیوم به اندازه دلخواه بر اساس کاربردهای مختلف از قبیل ساخت لوازم خانگی و یا ساخت قطعات صنعتی مورد استفاده قرار گرفته شوند. شمش آلومینیوم بعد از عبور از بین غلتک ها، و برش های دقیق به روش های حرفه ای سرد شده و به صورت رول های آلومینیومی آماده برای فروش می گردند.

انواع ورق آلومینیوم

ورق‌های آلومینیوم،‌ انواع مختلفی دارند و در کاربردهای متفاوتی قابل استفاده هستند. در این بخش به انواع ورق‌های آلومینیوم پُرکاربرد اشاره می‌نماییم.

ورق آلومینیوم سوراخ دار

از ورق آلومینیوم سوراخ دار در سناریوهایی استفاده می شود که عمدتا به دلیل ویژگی های زیبایی، آن انتخاب شده باشد. این امر به ویژه در کارهای طراحی داخلی و خارجی به عنوان مثال در ساخت انواع سقف، صفحه نمایش، سایه های خورشیدی و دیگر معماری ها استفاده می شود.

ورق آلومینیوم برجسته

صفحات شطرنجی آلومینیومی، پانل هایی از ورق فلز هستند که سطح آن ها از الگوهای برجسته تشکیل می شود و معمولا به ارتفاع ۱.۵ میلی‌متر برجسته می گردند. ورق های آلومینیوم برجسته نسبتا ضخیم و محکم هستند و در برابر ضربه و حرارت مقاوم میباشد و مناسب برای پارکینگ ها، پیاده‌رو ها، جایگاه های بارگیری و … هستند.

  • ورق آلومینیوم آنودایز شده

آنودایزینگ یک فرآیند الکتروشیمیایی است که برای افزایش ضخامت لایه اکسید روی سطح فلز استفاده می شود این ورق ها نه تنها مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهند بلکه می توانند صفحات را برای چسبندگی بهتر رنگ، چسب و سایر مواد دیگر آماده کند.

ورق آلومینیوم کامپوزیت

ورق ها یا پانل های کامپوزیت آلومینیوم، که به اختصار ACS  یا ACP نامیده می شوند از دو قطعه بسیار نازک آلومینیوم پوشش داده  شده با سیم پیچ ساخته می شوند که به بیرون یک هسته غیر آلومینیومی متصل شده اند. آنها معمولا به عنوان پانل های سبک اما مقاوم برای روکش خارجی و یا نمای ساختمان استفاده می شود.

ورق آلومینیوم کامپوزیت

انواع ورق آلومینیوم از نظر جنس

برای خرید ورق آلومینیوم در ابتدا بهتر است، به شناخت انواع مختلفی از آن ها پرداخت زیرا هر کدام از ورق های آلومینیوم برای مصارف مختلف، متفاوت هستند که در ادامه به شرح مختصر از پرکاربردترین آنها پرداخته شده است.

ورق آلومینیوم ۶۰۶۱

این نوع ورق ها در گروه ۶ آلیاژ های آلومینیوم قرار دارند و از بهترین و پرکاربردترین انواع آلیاژ های آلومینیوم هستند و دو عنصر اصلی بکار در این گروه منیزیم و سیلیسیم هستند. وجود این دو عنصر در این ورق پایداری و مقاومت در برابر حرارت و امواج الکترومغناطیسی را افزایش داد.

ورق آلومینیوم سری ۶۰۰۰

این دسته از ورق آلومینیوم را به اسم سیلیکون و منیزیوم می‌شناسند. علت این نامگذاری آن است که منیزیوم و سیلیکون، دو عضو اصلی آلیاژی در ساخت این ورق‌های آلومینیم به شمار می‌‎آیند. ورق آلومینیم سری ۶۰۰۰، شامل سه دسته‌بندی مختلف است:

  • ورق آلومینیوم مدل ۶۰۸۲: رایج‌ترین و پُرکاربرد‌ترین مقطع و ورق‌ آلومینیوم تجاری محسوب می‌شود.
  • ورق آلومینیم مدل ۶۰۶۳: آلیاژی با قدرت متوسط است و رایج‌ترین نوع آلومینیوم برای اکسترود به شمار می‌آید.
  • ورق آلومینیوم مدل ۶۰۶۱: دارای قدرت و نیروی متوسط است.
این مطلب را هم ببینید
کانال سازی صنعتی توسط شرکت تهویه نو

ورق آلومینیوم سری ۵۰۰۰

این ورق به عنوان یکی از اصلی‌ترین ورق‌های آلومینیوم شناخته می‌شود که مقاومت زیادی در برابر خوردگیِ آب شور دارد و به همین خاطر، به آن، مدل دریایی نیز گفته می‌شود. ورق آلومینیوم سری ۵۰۰۰، شامل سه دسته‌بندی است :

  • ورق آلومینیوم مدل ۵۰۳۸ : نسبت به بقیه‌ی ورق‌ها محکم‌تر است؛ البته به استحکام ورق ۶۰۸۲ نمی رسد.
  • ورق آلومینیوم مدل ۵۷۵۴ : آلیاژی با قدرت متوسط بوده و از مدل ۵۲۵۱ قوی‌تر است.
  • ورق آلومینیوم مدل ۵۰۵۲ : مشابه به آلیاژ مدل ۳۰۰۳ است، اما مقاومت و توان آن در برابر خوردگی و همچنین استحکامش بیشتر است. کاربرد این ورق در ظروف پخت‌وپز و جعبه‌های پُست و نرده‌سازی است.

ورق آلومینیوم سری ۱۰۰۰

پر مصرف ترین ورق آلومینیوم در بازار سری ۱۰۰۰ قرار دارد. خواص این دسته از آلومینیوم ها مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی، حرارت، دما، الکتریک، قابلیت فرم پذیری و ماشین کاری بالا می باشد.

ورق های آلومینیومی در صنعت

کاربردهای ورق آلومینیوم

ورق های آلومینیوم در انواع بسیار گوناگونی تولید می شوند و کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. از جمله این کاربردها می توان به موارد اشاره کرد:

در صنعت هوافضا

استفاده از آلومینیوم در صنعت هوافضا، ساخت بدنه هواپیما، فضاپیماها، جت‌ ها و نیز مخزن سوخت فضاپیماها بسیار مفید است. تقریباً در همه اجزای هواپیماهای مدرن، از ورق های آلومینیومی استفاده می شود، از جمله بال، بدنه، درها، بلبرینگ، توربین موتور و غیره. هواپیماها باید تا حد امکان سبک اما استحکام ساختاری مورد نیاز را داشته باشند، بنابراین آلومینیوم بسیار برای این صنعت مناسب است.

در صنعت ساختمان‌ سازی

از ورق آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی برای نمای ساختمان ‌ها، پوشش بیرونی دیوارها، ناودان ‌ها، ساخت سقف و سایه‌ بان، اتصالات آشپزخانه و نیز ساخت گاراژها و غیره استفاده می شود.

در ساخت لایه زرهی وسایل جنگی

ورق های آلومینیوم در ساخت لایه زرهی وسایل جنگی کاربرد زیادی دارد، چرا که زره‌ های آلومینیومی با آلیاژ نظامی می‌ توانند شلیک ۵۰ کالیبری را از خود منحرف کنند و مانع نفوذ آن به داخل زره شوند.

در ساخت وسایل حمل و نقل

ورق آلومینیوم به دلیل مقاومت زیاد در برابر خوردگی و کارهای تحت تنش زیاد و سنگین، در ساخت قایق، تعمیر واگن ‌های باری و کامیون ‌ها، پروفیل ‌های مورد استفاده در ساخت کشتی‌ ها کاربرد دارد.

صنعت خودرو

امروزه بیشتر مردم ارزش کاهش مصرف سوخت و گاز کربن دی اکسید را درک کرده اند. به همین منظور بیشتر طراحان خودرو از ورق آلومینیوم استفاده می کنند. از صفحات کامپوزیت آلومینیوم برای ساخت کاپوت و پلاک خودروها، به دلیل قیمت بسیار پایین، فراوانی و مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شوند.

صنعت بسته بندی

انعطاف پذیری ورق های آلومینیومی کاربرد بسیاری برای صنعت بسته بندی دارد. علاوه بر این، ورق های آلومینیوم کاملا قابل بازیافت هستند که باعث صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی می شوند. مقاومت بالا در برابر خوردگی، سطح ضد باکتریایی و خواص غیر سمی آن، برای بسته بندی مواد غذایی، نوشیدنی ها، داروها و در ساخت ظروف و لوازم آشپزی بسیار مناسب است.

با کیفیت ترین ورق های آلومینیومی را از کجا بخریم؟

با توجه به مقاله ای که ارائه نمودیم کیفیت این محصول برای استفاده های مختلف اهمیت بالایی دارد و بر این اساس کارشناسان آهن یک همه روزه قیمت بهترین کارخانه های تولیدی این محصول و قیمت آهن آلات دیگر را در جداول هر محصول آپدیت می نمایند که انتخاب این تولیدکنندگان بر اساس کیفیت محصولات ارائه شده خواهد بود.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست