آشنایی با کارخانه صبا زاگرس؛ تولیدکننده انواع میلگرد آلیاژی و غیر آلیاژی

اخبار

کارخانه صبا زاگرس

همواره خرید مقاطع فولادی برای ساختمان‌سازان یک چالش بوده است. کیفیت و قیمت آهن و مقاطع فولادی، می‌تواند تأثیر بسیاری بر روند پروژه و نتیجه نهایی کار داشته باشد. به همین دلیل اغلب به مدیران پروژه توصیه می‌شود در انتخاب و خرید مقاطع فولادی موردنیازشان دقت کافی داشته باشند و تا حد امکان یا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرند یا از مشاوره کارشناسان خبره کمک بگیرند. قطعاً اولین گام در راهنمای جامع خرید آهن و فولاد برای بالا بردن اطلاعاتتان، شناخت کارخانه‌های تولیدکننده فولاد در کشور است. کارخانه صبا زاگرس یکی از تولیدکنندگان مقاطع فولادی در ایران است. به دلیل کیفیت و قیمت محصولات کارخانه صبا زاگرس، به شما توصیه می‌کنیم این کارخانه را بیشتر بشناسید.

در این مقاله ما به شما خواهیم گفت کارخانه صبا فولاد زاگرس چه محصولاتی تولید می‌کند، وزن میلگرد این کارخانه در مقایسه با مقادیر جدول اشتال در چه شرایطی است، میلگردهای این کارخانه به چه روشی تولید شده و چه مشخصات شیمیایی و مکانیکی دارند. همچنین یک ارزیابی کلی از قیمت میلگرد ۱۶ زاگرس در بازار خواهیم داشت.

تاریخچه کارخانه صبا فولاد زاگرس

کارخانه صبا فولاد زاگرس برای اولین بار در سال ۸۸ به‌صورت رسمی ثبت شد. در سال ۹۳ این کارخانه در شهرک صنعتی سفیددشت واقع در شهرستان بروجن با حضور وزیر صنعت به بهره‌برداری رسید. شرکت صبا فولاد زاگرس در حال حاضر در بخش نورد مقاطع فولادی با ظرفیت سالیانه ۴۲۰ هزار تن فعالیت می‌کند. فاز دوم این کارخانه با هدف تولید شمش فولادی با ظرفیت سالیانه ۱۰۰ هزار تن در دست احداث است.

محصولات کارخانه فولاد زاگرس

در حال حاضر تنها محصول کارخانه صبا زاگرس، میلگرد است که در انواع A3 (آج ۴۰۰) و A4 (آج ۵۰۰) در سایزهای ۱۰ تا ۴۰ در بازار عرضه می‌شوند. شکل آج ۴۰۰ میلگرد صبا زاگرس به‌صورت جناقی بوده که  برای آهنگری و جوشکاری با زوایای تند قابل استفاده نیست.

مقاومت تسلیم و کششی میلگرد A3 آج ۴۰۰ به ترتیب ۴۰۰ و ۶۰۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع است. میلگرد A4 آج ۵۰۰ نیز با مقاومت تسلیمی ۵۰۰ و مقاومت کششی ۶۵۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع شناخته می‌شود.

علامت اختصاری کارخانه صبا فولاد زاگرس، SFZ  است که روی میلگردهای این کارخانه حک می‌شود.

با ترکیبات شیمیایی میلگرد صبا فولاد زاگرس آشنا شوید

انواع میلگرد صبا زاگرس طبق استاندارد ملی میلگرد ایران به شماره ۳۱۳۲ و با ترکیب‌های شیمیایی زیر تولید می‌شوند:

مشخصات شیمیایی میلگرد زاگرس
نمونه درصد گوگرد درصد فسفر درصد سیلیس درصد منگنز درصد کربن کربن معادل
استاندارد BS4449 ۰.۰۴۵ ۰.۲۴ ۰.۲۴ ۰.۵
میلگرد ۲۵ صبا فولاد زاگرس ۰.۰۰۵ ۰.۱۹ ۰.۱۹ ۰.۶۲ ۰.۱۹ ۰.۲۹
میلگرد ۲۰ زاگرس ۰.۰۱ ۰.۰۲۴ ۰.۲۵ ۰.۷۰ ۰.۴۶ ۰.۳۴
میلگرد ۱۶ زاگرس ۰.۰۰۷ ۰.۰۱۳ ۰.۲۷ ۰.۵۹ ۰.۴۵ ۰.۳۴
استاندارد ملی ایران ۰.۰۵۰ ۰.۰۵۰ ۰.۱۵-۰.۳ ۰.۵-۰.۸ ۰.۳۶-۰.۵۱ ۰.۲۸-۰.۳۷

 

وزن میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس در مقایسه با مقادیر جدول اشتال

میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس جزو میلگردهای نسبتاً سنگین در کشور محسوب می‌شود. البته باید بدانید کیفیت و قیمت میلگرد کارخانه صبا زاگرس هم به همین نسبت از میلگردهای سبک‌تر بیشتر است.

در جدول زیر وزن میلگرد زاگرس با جدول اشتال مقایسه شده‌:

ضخامت و وزن میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس
ردیف سایز وزن واحد اشتال kg/m وزن واحد kg/m وزن شاخه kg/pic ضخامت آج عرضی mm
۱ ۱۰ ۰.۵۷۹-۰.۶۵۳ ۰.۶۱۶ ۷.۴ ۱
۲ ۱۲ ۰.۸۳۵-۰.۹۴۱ ۰.۸۸۸ ۱۰.۶۶ ۱.۲
۳ ۱۴ ۱.۱۵-۱.۲۷۱ ۱.۲۱ ۱۴.۵۲ ۱
۴ ۱۶ ۱.۵۰۱-۱.۶۵۹ ۱.۵۸ ۱۸.۹۶ ۱.۶
۵ ۱۸ ۱.۹-۲.۱ ۲ ۲۴ ۱.۸
۶ ۲۰ ۲.۳۴۷-۲.۵۹۴ ۲.۴۷ ۲۹.۶۴ ۲
۷ ۲۲ ۲.۸۳۱-۳.۱۲۹ ۲.۹۸ ۳۵.۷۶ ۲.۲
۸ ۲۵ ۳.۶۹۶-۴.۰۰۴ ۳.۸۵ ۴۶.۲ ۲.۵
۹ ۲۸ ۴.۶۳۷-۵.۰۲۳ ۴.۸۳ ۵۷.۹۶ ۲.۸
۱۰ ۳۲ ۶.۰۵۸-۶.۵۶۲ ۶.۳۱ ۷۵.۷۲ ۳.۲
۱۱ ۳۶ ۷.۶۷۰-۸.۳۱ ۷.۹۹ ۹۵.۸۸ ۳.۶
۱۲ ۴۰ ۹.۴۷۵-۱۰.۲۶۵ ۹.۸۷ ۱۱۸.۴۴ ۴

 

روش تولید میلگرد صبا فولاد زاگرس

در شرکت صبا فولاد زاگرس روند کار به‌این‌ترتیب است که ابتدا مواد اولیه مانند قراضه آهن با آهن ۹۲ تا ۹۷ درصد، آهن اسفنجی با آهن ۸۲ تا ۸۹ درصد و شمش فولادی در ابعاد ۱۵۰* ۱۵۰ به طول ۱۲ متر و با وزن ۱۰۳۲ کیلوگرم خریداری شده و در انبار نگهداری می‌شوند تا نمونه‌های آن‌ها به‌عنوان مواد اولیه مورد ارزیابی کیفی قرار بگیرند. در صورت تأیید کیفی واحد کنترل کیفیت، این مواد اولیه وارد چرخه تولید خواهند شد.

این مطلب را هم ببینید
سیوان لند | قیمت روز آجر معمولی و فوم سقفی و سیمان

در مراحل تولید، ابتدا شمش‌ را قبل از استفاده به‌عنوان ماده اولیه به طول‌های ۶ متری می‌برند. سپس آن را در دمای ۱۲۵۰-۱۱۵۰ درجه سانتی‌گراد ذوب کرده و به واحد نورد منتقل می‌کنند. واحد نورد کارخانه صبا فولاد زاگرس شامل ۳ بخش نورد اولیه، نورد میانی و نورد نهایی بوده که سطح مقطع شمش‌ها با عبور از هر مرحله، کاهش یافته و طول آن‌ها افزایش می‌یابد. در نهایت نیز پس از برش میلگردها در طول موردنظر آن را خنک کرده و برای عرضه در بازار در مقادیر ۲ تا ۲.۵ تن بسته‌بندی می‌کنند. در شکل زیر مراحل تولید میلگرد در کارخانه صبا فولاد زاگرس نشان داده شده است:

کیفیت میلگرد صبا زاگرس

میلگرد صبا فولاد زاگرس از کیفیت مناسبی برخوردار است. تجهیزات به‌روز مورداستفاده در این کارخانه یکی از دلایل کیفیت بالای محصولات آن به شمار می‌رود.

تجهیزات، دانش فنی و طراحی‌های تفصیلی کارخانه صبا فولاد زاگرس از شرکت‌های CVS RM و SIMENSE تهیه شده است

خط تولید کارخانه صبا فولاد زاگرس از یک کوره پیش گرم فشاری به همراه ۱۸ قفسه نوردی؛ سیستم ترمیکس؛ سیستم خنک‌کننده و سیستم بسته‌بندی اتوماتیک تشکیل شده است. بخش کنترل کیفیت کارخانه صبا فولاد زاگرس مجهز به دستگاه‌های مدرن تست کشش، تست خمش، سختی‌سنج، دستگاه کوانتومتر، انواع دستگاه‌های پولیش و ترازوی دقیق بوده و وظیفه بازرسی کلیه مواد اولیه ورودی و محصولات نهایی خروجی از کارخانه را به عهده دارد.

واحد کنترل کیفیت شرکت صبا فولاد زاگرس شمش‌های ورودی  را از نظر ظاهری با تمام جوانب ازجمله طول، ابعاد، خمیدگی، در طول یک متر و طول کل شمش، کجی برش، عیوب سطحی و ظاهری، وضعیت شمش ازنظر حباب‌دار بودن، عدم وجود ترک و پوسیدگی و سنجش ضخامت لایه اکسیدی مورد بررسی قرار می‌دهند.

ازلحاظ آنالیز شیمیایی نیز از تمام مواد اولیه نمونه‌گیری صورت می‌گیرد. جالب است بدانید کارخانه صبا فولاد زاگرس توانایی تولید کلیه میلگردهای آلیاژی و غیر آلیاژی را دارد. البته اغلب شمش‌هایی با آنالیز شیمیایی  زیر در این کارخانه مورداستفاده قرار می‌گیرند:

آنالیز شیمیایی شمش‌ مورداستفاده در کارخانه صبا فولاد زاگرس
انواع شمش کربن معادل درصد فسفر درصد سیلیس درصد منگنز درصد کربن درصد گوگرد
۵SP ۰.۵ ۰.۰۴۵ ۰.۱۵-۰.۳ ۰.۵-۰.۸ ۰.۲۸-۰.۳۷ ۰.۰۴۵
GR60 ۰.۶۱ ۰.۰۴۵ ۰.۳-۰.۵ ۱.۳-۱.۴۵ ۰.۳۲-۰.۳۷ ۰.۰۴۵
B500B ۰.۵ ۰.۰۴۵ ۰.۱۷-۰.۲۲ ۰.۰۴۵

میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس در آزمایشگاه کنترل کیفیت مورد آزمایش‌های کشش و خمش قرار می‌گیرند و تنها درصورتی‌که موفق به اخذ گواهی کیفیت شوند به بازار عرضه می‌شوند.

استانداردها و افتخارات کارخانه صبا فولاد زاگرس

کارخانه صبا فولاد زاگرس گواهینامه‌های BS EN ISO 9001:2008 و BS OHSAS 18001:2007 را دریافت کرده است. از دیگر افتخارات صبا فولاد زاگرس، دریافت تقدیرنامه طرح نمونه استان در سال ۱۳۹۰ و لوح تقدیر طرح نمونه صنعتی در سال ۱۳۹۱ است.

تحلیل قیمت میلگرد زاگرس

قیمت میلگرد صبا فولاد زاگرس، یکی از مناسب‌ترین قیمت‌های موجود در بازار برای افرادی است که علاوه بر قیمت مقرون به صرفه به دنبال کیفیت خوب میلگرد هم هستند.

کارخانه صبا فولاد زاگرس، ازلحاظ موقعیت جغرافیایی در مرکز و جنوب غرب کشور واقع شده است. با توجه به اینکه کیفیت و قیمت محصولات کارخانه صبا فولاد زاگرس مناسب است، به پروژه‌های واقع در استان‌های مرکزی و غربی کشور توصیه می‌شود تا به‌منظور کاهش هزینه‌های خود میلگردهای این کارخانه را انتخاب کنند.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست