کابینت برای آشپزخانه مستطیل

کابینت برای آشپزخانه مستطیل
کابینت آشپزخانه مستطیلی

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم و اساسی هر خانه و منزل مسکونی است و دکوراسیون آن باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. هرچقدر این بخش از خانه بهتر، زیباتر و متناسب‌تر دکور شود، ارزش خانه و به‌تبع زیبایی آن بیشتر خواهد شد. ازآنجایی‌که آشپزخانه‌ها شکل‌های متفاوتی با یکدیگر دارند، طراحی کابینت برای آن‌ها نیز به شکل‌های متفاوتی انجام می‌شود. آشپزخانه‌های مستطیلی بسیار رایج است و هرچند دکور کردن چنین آشپزخانه‌هایی نسبت به انواع دیگر ساده‌تر است، اما رعایت یکسری اصول و نکات اساسی در طراحی کابینت برای چنین آشپزخانه‌ای زیبایی آنجا را دوچندان می‌کند. به همین سبب هم ما قصد داریم در این مطلب اصول و نکات اساسی مربوط به طراحی کابینت برای آشپزخانه مستطیل را برای شما بیان کنیم تا بتوانید در صورت لزوم خرید کابینت خود را با خیال راحت انجام دهید. لذا در صورت تمایل تا پایان با ما همراه باشید.

آشپزخانه‌های مستطیل شکل همان‌طور که از نامش پیداست به شکل مستطیل هستند و فضای فوق‌العاده‌ای برای چیدمان و دکور دارند و اگر به‌درستی با کابینت و تجهیزات مناسب دکور شوند بسیار زیبا و جذاب خواهند بود.

طراحی کابینتی مناسب برای این آشپزخانه مستطیلی ضمن استفاده از تمامی فضا موجود، نقایص و عیب‌های این مدل آشپزخانه را نیز پوشش می‌دهد. به‌منظور طراحی کابینت برای چنین فضایی یکسری اصول و قواعد وجود دارد. ما در ادامه به بیان این موارد می‌پردازیم.

اصول، قواعد و راهکارهای طراحی کابینت آشپزخانه مستطیل:

برای طراحی کابینت آشپزخانه مستطیلی باید چندین فاکتور مهم و حیاتی را مدنظر قرار داد:

  • مدل کابینت
  • رنگ کابینت
  • نورپردازی کابینت
  • خطوط و طرح‌های کابینت
کابینت آشپزخانه مستطیلی
طراحی کابینت آشپزخانه مستطیل

مدل کابینت مناسب برای آشپزخانه مستطیلی:

به‌طورکلی سه مدل کابینت برای آشپزخانه مستطیلی از همه مناسب‌تر است:

۱.      قرار دادن کابینت‌ها به شکل آل: این مدل کابینت بیشتر برای آشپزخانه‌های مستطیلی با عرض کم مناسب است. طراحی کابینت برای آشپزخانه مستطیلی بدین شکل سبب می‌شود تا فضای مرده‌ای در آشپزخانه باقی نماند و نور محیط به‌اندازه کافی باشد.

۲.      قرار دادن کابینت به شکل کریدور: در این نوع طراحی کابینت‌ها به نحوی در دو طرف آشپزخانه قرار می‌گیرند که درنهایت یک راهرو و یا کریدور ایجاد می‌گردد. این مدل طراحی کابینت آشپزخانه مستطیل شکل بسیار زیبا، شکیل و متقارن است و دسترسی فوق‌العاده‌ای دارد. لازم به ذکر است که این نوع طراحی بهترین انتخاب موجود برای آشپزخانه‌های مستطیلی کوچک است.

۳.      قرار دادن کابینت به شکل یک‌طرفه: همان‌طور که مشخص است در این نوع طراحی، کابینت‌ها تنها در یک طرف دیوار قرار می‌گیرند و سمت دیگر کابینتی وجود ندارد. بدین ترتیب سایر وسایل آشپزخانه در سمت مقابل قرار می‌گیرد. این نوع کابینت برای آشپزخانه‌های مستطیلی خیلی کوچک و نقلی مناسب است و ضمن استفاده بهینه از فضا، محیطی پرنور و دل‌باز ایجاد می‌کند. ضمناً این نوع طراحی کابینت آشپزخانه مستطیلی نسبت به سایر مدل‌های موجود مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز است، زیرا که تعداد کابینت ام دی اف کمتری برای طراحی و تولید آن لازم است.

کابینت مستطیلی یک طرفه
کابینت آشپزخانه مستطیل شکل

باید خاطرنشان کرد که مدل‌های دیگری نیز برای طراحی کابینت وجود دارند که همگی از این مدل منشأ می‌گیرند و به همین سبب ما دیگر به بیان آن نپرداختیم.

باید متذکر شد که این اواخر طراحی کابینت به شکل جزیره بسیار محبوب، مرسوم و رایج شده است. پیشنهاد ما به افراد علاقه‌مند به این مدل طراحی کابینت و آشپزخانه این است که اگر فضای مستطیلی شکل آشپزخانه آن‌ها به‌اندازه کافی عریض و بزرگ است به سراغ این مدل بروند و در غیر این صورت مدل‌های دیگری را برای دکوراسیون آشپزخانه خود برگزینند.

 رنگ کابینت:

هنگام طراحی کابینت آشپزخانه مستطیل شکل باید به رنگ آن نیز توجه کرد. هرچقدر فضای آشپزخانه مستطیلی کوچک‌تر و نقلی‌تر باشد، رنگ کابینت انتخابی هم باید روشن‌تر باشد. انتخاب این رنگ کابینت برای آشپزخانه مستطیلی فضا را دل‌بازتر و پرنورتر نشان می‌دهد.

این مطلب را هم ببینید
کفسابی سرامیک چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

اما اگر فضای آشپزخانه نسبتاً بزرگ است می‌توان از کابینت‌های تیره و دورنگ هم استفاده کرد و یا حتی با قرار دادن کابینت‌های روشن در پایین و کابینت‌های تیره‌تر در بالا زیبایی خانه را دوچندان نمود.

رنگ کابینت مستطیلی
کابینت برای آشپزخانه مستطیل

نورپردازی کابینت:

نورپردازی مناسب در چیدمان کابینت و آشپزخانه بسیار مؤثر است. هرچقدر این طراحی به‌گونه‌ای باشد که آشپزخانه نور بیشتری دریافت کند، آشپزخانه بزرگ‌تر، پرنورتر و دل‌بازتر به نظر می‌رسد.

به‌طورکلی بهتر است در طراحی و دیزاین آشپزخانه مستطیل شکل در هر شکل و مدلی از لوسترها و چراغ‌آویزهای بلند استفاده کرد.

خطوط و طرح‌های کابینت:

هرچند مدل‌های جدیدتر کابینت دیگر همانند گذشته طرح و خطوط چندانی ندارند، اما به‌صورت یک قانون کلی بهتر است در طراحی کابینت آشپزخانه‌های مستطیلی از مدل‌ها و دستگیره‌هایی استفاده شود که طول کمتری دارند، زیرا اگر طول خطوط کابینت و یا دسته کابینت خیلی زیاد باشد فضا را طویل و بدریخت نشان می‌دهد.

به‌طورکلی هرچقدر خطوط کابینت‌های آشپزخانه مستطیلی در زاویه مخالف‌تری با طول آشپزخانه باشند، فضا زیباتر، متناسب‌تر و دل‌نشین‌تر به نظر می‌رسد.

یقیناً نکات و قواعد اصولی دیگری جهت طراحی و چیدمان کابینت برای آشپزخانه مستطیلی وجود دارد، اما ذکر همه آن‌ها در این مقال نمی‌گنجید و ما در این مطلب سعی کردیم به نکات اصلی اشاره کنیم. چنانچه پس از مطالعه متن بالا باز هم مشکلی در زمینه انتخاب مدل و طراحی مناسب کابینت برای آشپزخانه وجود داشت، شما می‌توانید با افراد متخصص و دارای تجربه در زمینه این زمینه مشورت نمایید. قطعاً پس از مشورت با چنین افرادی قادر خواهید بود کابینت مطلوب خود را انتخاب کنید.

 سخن پایانی:

ما در این مطلب قوانین و قواعد طراحی کابینت آشپزخانه مستطیلی را بیان کردیم. شما با مطالعه این مطالب قادر خواهید بود بهترین تصمیم به‌منظور انتخاب کابینت برای آشپزخانه مستطیلی را اخذ نمایید. فقط توجه داشته باشید که حتماً جهت سفارش و خرید کابینت به سایت‌های معتبری نظیر دکوچید مراجعه نمایید. شما با مراجعه به سایت شرکت دکوچید می‌توانید از انواع کابینت ام دی اف و … دیدن فرمایید و بهترین و متناسب‌ترین کابینت آشپزخانه مستطیلی را برای منزل خود برگزینید. این سایت بهترین نوع کابینت را از بهترین متریال روز دنیا طراحی، تولید و با کمترین قیمت ممکن به فروش می‌رساند. به‌علاوه تمامی محصولات خود را در محدوده شهر تهران رایگان حمل‌ونقل و نصب می‌کند. پس اگر هنوز کابینت آشپزخانه مستطیل شکل خود را انتخاب نکرده‌اید، درنگ نکنید با مراجعه به سایت شرکت دکوچید محصول موردنظر خود را انتخاب و با بهترین قیمت ممکن خریداری کنید. از اینکه تا پایان ما را همراهی کردید بینهایت سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست