استفاده از لوله پلی اتیلن در سیستم فاضلاب ساختمان:

در این مقاله که در وب‌سایت کمک معمار منتشر شده است، به تفصیل در مورد استفاده از لوله پلی اتیلن در ساختمان توضیح خواهیم داد و نگاهی جامع به این موضوع خواهیم انداخت.

در ساختمان‌سازی، استفاده از مواد نوین می‌تواند مسائل فنی و اقتصادی مختلفی را حل کند. یکی از این مواد، لوله‌های پلی اتیلن است که روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند.

لوله‌های پلی اتیلن، با ویژگی‌ها و مزایای خود، در ساختمان‌سازی یافت می‌شوند، اگرچه اغلب کاربردهایشان در صنعت و عمران مشهود‌تر است. این لوله‌ها می‌توانند در سیستم‌های ناودان، فاضلاب، گرمایش، و انتقال آب سرد و گرم با گریدهای مختلف به‌کار برده شوند.

لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت با اندازه‌هایی مانند ۱۶۰ و ۲۰۰ به عنوان خروجی فاضلاب یا شبکه زهکش محوطه استفاده می‌شوند. لوله‌های پلی اتیلن PEX به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع در ساختمان‌ها شناخته می‌شوند و برای انتقال آب سرد و داغ در سیستم‌های گرمایش، شیرآلات و تهویه مطبوع کاربرد دارند.

انواع کاربردها در ساختمان‌سازی:

  1. فاضلاب: لوله پلی اتیلن فاضلابی، که در اندازه‌هایی مانند ۴۰ و ۶۳۰ عرضه می‌شوند، برای خروجی فاضلاب استفاده می‌شوند.
  2. زهکشی: لوله‌های پلی اتیلن به عنوان لوله‌های زهکش محوطه نیز به کار می‌روند.
  3. گرمایش و سرمایش: این لوله‌ها در سیستم‌های گرمایشی و برای انتقال آب سرد به کار می‌رود.
  4. تهویه: انتقال آب در سیستم‌های تهویه با استفاده از این لوله‌ها انجام می‌شود.
  5. آبیاری: در محوطه‌های سبز ساختمان‌ها برای آبیاری به کار می‌رود.
  6. گازرسانی: این لوله‌ها در شبکه‌های گازرسانی نیز کاربرد دارد.

تکنولوژی‌های جدید ساخت لوله‌های پلی اتیلن به آن‌ها اجازه می‌دهد که در رنگ‌ها و اندازه‌های متنوعی عرضه شوند، و به همین دلیل در ساختمان‌سازی به گونه‌های متفاوتی استفاده می‌شوند. لوله‌های دوجداره کاروگیت با اندازه‌هایی همچون ۱۶۰ و ۲۰۰ می‌توانند به عنوان بهترین انتخاب برای خروجی فاضلاب استفاده شوند. این لوله‌ها نیز برای سیستم‌های زهکشی و انتقال آب سرد و گرم در ساختمان‌ها کاربرد دارند.

مزایای استفاده از پلی اتیلن

مزایای استفاده از پلی اتیلن نسبت به پلیکا:

لوله‌های پلی اتیلن با مزایای فراوانی که دارند، جایگزین موفق لوله‌های پی‌وی‌سی، چدنی و فلزی شده‌اند. این لوله‌ها نه تنها در امور ساختمانی کاربرد دارند، بلکه در زمینه‌های متنوعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله‌های پلیکا (pvc) به وفور در ساختمان‌ها برای انتقال فاضلاب به کار می‌رفته است. اگرچه این لوله‌ها ارزان هستند، اما بسیار آسیب‌پذیر بوده و در مواجهه با زلزله و ضربه‌های ناگهانی می‌توانند شکسته شوند. لوله‌های پلی اتیلن با مزایایی مانند مقاومت بالا در برابر فشار، عدم تاثیر شوینده‌ها و دوام بیشتر، گزینه‌ای مناسب‌تر است.

در زیر این دو لوله را با هم مقایسه می‌کنیم:

وزن لوله‌ها: لوله‌های پلیکا با ساختار پلیمری خود، سبک وزنی دارند که حمل آن‌ها را آسان می‌کند. لوله‌های پلی اتیلن نیز سبک هستند، ولی لوله‌های پلیکا در وزن سبک‌تری نسبت به آن‌ها دارند.

واکنش به آتش: لوله‌های پلیکا در معرض آتش سوخته، اما همتا زمان برداشتن شعله، خود به خود خاموش می‌شوند. این لوله‌ها هنگام سوختن، گازهای سمی ایجاد می‌کنند. در مقابل، لوله‌های پلی اتیلن با استفاده از شعله به یکدیگر متصل می‌شوند.

مقاومت به ضربه و فشار: لوله‌های پلی اتیلن در برابر ضربه مقاوم‌تر هستند به خاطر بافت نرم‌تری که دارند، که همین بافت باعث افزایش حساسیت آن‌ها در برابر تغییرات دما و فشار می‌شود. در حالی که لوله‌های پلیکا به خاطر سختی‌شان به راحتی آسیب می‌بینند، ولی همین سختی، تغییرات کمتری در آن‌ها ایجاد می‌کند.

نصب و اتصال لوله‌ها: هر دو نوع لوله قابلیت اتصال به یکدیگر و دیگر لوله‌ها را دارند. لوله‌های پلی اتیلن با روش‌های متعددی همچون جوش حرارتی متصل می‌شوند و جوش الکتروفیوژنی از پایدارترین اتصالات آن‌ها است. در مقابل، لوله‌های پلیکا با فیتینگ‌های پیچی یا چسب به یکدیگر یا به سایر لوله‌ها متصل می‌شوند.

این مطلب را هم ببینید
11 عامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان

مقاومت در وضعیت‌های استثنایی: لوله‌های پلی اتیلن به دلیل شیوه اتصال خود در برابر تکان‌های ناگهانی، نظیر زلزله، مقاوم‌تر هستند. در حالی که لوله‌های پلیکا به دلیل استفاده از جوش سرد در چنین شرایطی کمتر مقاوم‌ترند.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی: لوله‌های فلزی با مشکلات خورندگی مواجه می‌شوند، اما هر دو نوع لوله پلی اتیلن و پلیکا، که جزو دسته لوله‌های پلاستیکی هستند، مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی دارند. این مقاومت باعث می‌شود عمر این لوله‌ها نسبت به لوله‌های فلزی بسیار بیشتر باشد.

هزینه: اگرچه تعیین قیمت دقیق برای لوله‌ها چالش‌برانگیز است، ولی لوله پلی اتیلن اسپیرال به دلیل وزن کمتر قیمت پایین‌تری دارد و برای فاضلاب مناسب‌تر است. لوله‌های پلیکا نیز وزن کمی دارند، و قیمت آن‌ها به لوله‌های پلی اتیلن نزدیک است. با این حال، هزینه نصب لوله‌های پلی اتیلن بیشتر است.

اصطکاک داخلی: سطح صاف و صیقلی داخلی لوله‌های پلی اتیلن و پلیکا موجب می‌شود سیالات با آسانی در لوله حرکت کنند، و احتمال رسوب مواد و ایجاد گرفتگی کاهش پیدا کند. ولی استفاده نادرست از اتصال‌های لوله پلی اتیلن می‌تواند به ایجاد موانع برای جریان سیالات منجر شود.

مقاومت در برابر اشعه UV: لوله‌های پلیکا در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید حساس هستند و به مرور زمان آسیب می‌بینند. در مقابل، لوله‌های پلی اتیلن در این زمینه مقاوم هستند.

تحمل تغییرات دمایی: لوله‌های پلی اتیلن در برابر تغییرات دمایی استحکام دارند، در حالی که لوله‌های پلیکا حساس‌تر هستند.

سازگاری با محیط زیست: لوله‌های پلی اتیلن با محیط زیست سازگار هستند و قابل بازیافت می‌باشند، اما لوله‌های پلیکا این ویژگی را ندارند.

با این‌حال، لوله PVC با قیمت مناسب‌تر خود، یکی از پرکاربردترین لوله‌ها در سیستم فاضلاب ساختمان‌هاست، ولی این لوله با ضربه کمی قابل شکستن است. استفاده از لوله‌های پلی اتیلن به‌عنوان جایگزین می‌تواند این مشکل را حل کند.

لوله پلی اتیلن به‌خاطر خواص عایق بودن در برابر گرما و سرما، و صاف بودن سطح داخلی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در سیستم‌های هواساز ساختمان‌هاست. به همین دلیل، راهنمایی خاصی توسط انستیتو لوله و پلاستیک آمریکا (PPI) در این زمینه منتشر شده است.

لوله پلی اتیلن

سیستم فاضلاب با پلی اتیلن:

از مهم‌ترین کاربردهای لوله‌های پلی اتیلن، استفاده آن‌ها در سیستم‌های فاضلاب است. به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار، حرکت خاک و مواد شوینده، این لوله‌ها نسبت به دیگر انواع لوله‌ها ماندگاری بیشتری دارند. لوله‌های پلی اتیلن در سیستم‌های زیربنایی ساختمان‌ها کاربردهای فراوانی دارند و می‌توانند باعث ارتقا کیفیت شبکه شوند.

با توجه به موارد فوق، استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در ساختمان‌ها می‌تواند کیفیت و عمر مفید شبکه‌ها را افزایش دهد و همچنین استفاده از آن‌ها در ساختمان‌سازی می‌تواند تحول بزرگی در صنعت ساختمان به همراه داشته باشد.

منبع: نگین پلیمر

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست