۱۱ عامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان

11 عامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان چقدر است؟ این اولین سوالی است که شما باید قبل از هرگونه اقدامی از خود و شرکت‌های اجراکننده این کار بپرسید تا بتوانید برنامه ریزی درستی بر روی بودجه خود انجام دهید. ارزیابی هزینه‌های بازسازی و نوسازی، به ویژه در شهرهای بزرگ که هزینه‌های زندگی بسیار بالاتر است، اهمیت ویژه‌ای دارد. برای مثال بازسازی ساختمان و خانه در تهران در مقایسه با دیگر شهرها قیمت بیشتری دارد؛ به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی این هزینه‌ها را بررسی کنیم تا شما با آگاهی بیشتری دست به انجام این اقدامات بزنید.

۱.      حجم بازسازی

یکی از عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان، حجم بازسازی موردنظر شماست. گاهی اوقات ممکن است هدف شما از بازسازی، تنها تغییر بخش‌های کوچکی از خانه باشد که نیازی به تخریب یا تغییر دیگر قسمت‌ها ندارد. برای مثال فقط می‌خواهید یک قفسه را برای قرار دادن گلدان‌ها در خانه نصب کنید یا اینکه سقف خانه را کناف بزنید. در این صورت هزینه‌های بازسازی بسیار کمتر از زمانی خواهد شد که قصد داشته باشید سبک کلاسیک خانه را تبدیل به مدرن کنید یا اینکه جای آشپزخانه را تغییر دهید.

۲.      سبک بازسازی

بسته به اینکه چه سبک دکوراسیونی را برای بازسازی خانه خود در نظر گرفته باشید، هزینه بازسازی ساختمان هم متفاوت خواهد بود. به طور معمول سبک کلاسیک که نیاز به گچبری‌های پیچیده یا وسایل مجلل دارد، در مقایسه با سبک‌های مدرن و مینیمال هزینه بیشتری را روی دست شما خواهد گذاشت. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای کاهش هزینه‌های بازسازی ساختمان، حتما سبک‌های جدید و ساده را انتخاب کنید که ضمن جلوگیری از هدر رفتن متریال، زمان کمتری هم برای اجرا نیاز دارند.

۳.      کاربری ساختمان

از دیگر عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان، می‌توان به کاربری آن اشاره کرد. به طور معمول بازسازی ساختمان‌های مسکونی هزینه کمتری دارد؛ زیرا تنها سلیقه شخصی در آن درگیر است و شما می‌توانید بر اساس بودجه خود تصمیمگیری کنید. اما در بازسازی ساختمان‌های تجاری و اداری به دلیل بحث رقابت با دیگران، معمولا هزینه‌های بیشتری برای جذاب‌تر شدن فضا نیاز است و همین موضوع هزینه بازسازی ساختمان را افزایش می‌دهد.

۴.      نوع ساختمان

منظور از نوع ساختمان، ویلایی یا آپارتمانی بودن آن است که می‌تواند بر روی هزینه بازسازی ساختمان اثرگذار باشد. به طور معمول ساختمان‌های ویلایی به دلیل وسعت بیشتری که دارند، هزینه بالاتری هم برای بازسازی نیاز خواهند داشت. البته نمی‌توان گفت که به طور قطع بازسازی خانه‌های ویلایی گران‌تر است؛ زیرا ممکن است تغییراتی که شما برای بازسازی فضای داخلی آپارتمان در نظر دارید، بسیار گسترده‌تر بوده و در عین حال هزینه‌های بیشتری را هم به شما تحمیل کنند.

۱.      نوع مصالح استفاده شده

از دیگر عوامل موثر در هزینه بازسازی ساختمان می‌توان به نوع مصالح استفاده شده در این فرایند اشاره کرد. این موضوع تا حد زیادی بسته به سبک انتخابی شما دارد؛ برای مثال اگر قصد تغییر کابینت‌های آشپزخانه را داشته باشید، می‌توانید از انواع چوب‌ها استفاده کنید که هریک قیمت متفاوتی دارند. همچنین برای بازسازی سقف هم نوع چراغ‌هایی که انتخاب می‌کنید، طرح گچبری یا کناف می‌تواند در این هزینه‌ها تاثیرگذار باشد.

۲.      حجم تخریب موردنیاز

در مواردی که بازسازی ساختمان نیاز به تخریب داشته باشد، هزینه بیشتری را به دنبال خواهد داشت. برای مثال اگر بخواهید دیوار یکی از اتاق خواب‌ها را تخریب کرده و آن را با قسمت پذیرایی یکی کنید، هزینه خاکبرداری و تخلیه نخاله‌ها را باید به سایر قسمت‌ها اضافه کنید. علاوه بر این، نیروی انسانی که برای تخریب و تمیزکاری بعد از آن نیاز است، معمولا بیشتر از یک بازسازی معمولی است و در نتیجه هزینه بیشتری خواهد داشت.

۳.      متراژ و کاربری محل بازسازی

علاوه بر همه موارد گفته شده، متراژ محل بازسازی هم از عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان است. برای مثال اگر شما قصد داشته باشید که بازسازی کلی ساختمان را با در نظر گرفتن نما و قسمت‌های داخلی انجام دهید، هزینه‌تان تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد؛ زیرا این هزینه‌ها معمولا بر اساس متر مربع سنجیده می‌شوند. اما اگر تصمیم به بازسازی یک بخش خاص مانند سرویس بهداشتی یا آشپزخانه داشته باشید، هزینه کمتری را در این مورد باید بپردازید؛ زیرا نیروی انسانی و نقشه کمتری نیاز خواهید داشت و در عین حال مصالح مصرفی هم کاهش پیدا خواهند کرد.

این مطلب را هم ببینید
آشنایی با موتور زیلابگ

۴.      تغییر فصل

از دیگر مواردی که باید در زمان تخمین هزینه بازسازی ساختمان در نظر داشته باشید، تغییر فصل است. برای مثال در فصل زمستان معمولا قیر و گونی یا عایق بندی با قیمت بیشتری انجام می‌شود و در فصل تابستان هم کانال کشی کولر هزینه بیشتری دارد. نقاشی ساختمان هم در فصل‌های سرد سال دچار افزایش قیمت می‌شود. به همین دلیل اگر می‌خواهید هزینه بازسازی ساختمان خود را کاهش دهید، باید بر اساس کاری که در نظر دارید، بهترین فصل را انتخاب کنید.

۵.      قدمت ساختمان

قدمت ساختمان

قدیمی یا جدید بودن ساختمان هم از دیگر عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان است. خانه‌های کلنگی که به خوبی مقاوم سازی نشده‌اند و پایه محکمی ندارند، هزینه بیشتری را برای بازسازی نیاز خواهند داشت؛ زیرا ممکن است در حین انجام عملیات، مشکلاتی مانند تخریب ناخواسته دیگر قسمت‌ها یا وارد شدن آسیب به دیوارها و سقف اتفاق بیفتد. همین موضوع می‌تواند در نهایت هزینه بیشتری را روی دست شما بگذارد و در عین حال زمان موردنیاز برای بازسازی را هم افزایش دهد. به همین دلیل قبل از هر اقدامی باید با یک شخص متخصص مشورت کنید و طرح و نقشه را بر اساس استحکام ساختمان بریزید.

۱.      طراحی اولیه

علاوه بر همه موارد گفته شده، باید هزینه طراحی را هم در فهرست عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان در نظر بگیرید. منظور از طراحی اولیه، یک شمای سه بعدی است که معماران به شما ارائه می‌دهند تا بدانید که ساختمان به چه تغییراتی نیاز دارد و در نهایت به چه شکلی درمی‌آید. این طراحی با نرم افزار انجام شده و معمولا در قالب یک فیلم یا  چند تصویر از زوایای مختلف به شما تحویل داده می‌شود و هزینه جداگانه‌ای را باید برای انجام آن پرداخت کنید.

۲.      دستمزد پیمانکار

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین گزینه از عوامل تاثیرگذار بر هزینه بازسازی ساختمان، دستمزد پیمانکار است. بسته به اینکه از خدمات چه شرکتی استفاده می‌کنید، هزینه پرداختی برای این مورد هم متفاوت خواهد بود. در صورتی که قصد دارید بازسازی ساختمان در تهران را با کم‌ترین هزینه انجام دهید، پیشنهاد ما این است که به سراغ گروه اُرسی تا بروید.

این گروه دارای نزدیک به یک دهه تجربه در زمینه بازسازی انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، باغ و ویلا در تهران است و نمونه کارهای ویژه‌ای را در وبسایت خود قرار داده است. شما می‌توانید برای اجرای بازسازی مدنظر خود در محیط زندگی یا کاری‌تان با اُرسی تا همکاری کنید و دیگر نگرانی از بابت اخذ مجوزهای لازم و پروانه نداشته باشید. همچنین اگر به دنبال یک گروه مطمئن برای مشارکت در ساخت می‌گردید، می‌توانید با اُرسی تا همکاری داشته باشید.

 

 

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست