میلگرد رامکا چیست و چه نقشی در استحکام سازه دارد؟

میلگرد رامکا چیست

اگر در حوزه صنعت ساختمان تجربه دارید، احتمالا نام میلگرد رامکا را شنیده‌اید. میلگرد رامکا عنصری برای بهبود استقامت سازه است که با ساختار بسیار ساده، می‌تواند تاثیرات زیادی در این زمینه داشته باشد. این محصول از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که تقریبا در هر نوع سازه‌ای کاربرد دارد و هیچ محصول دیگری نیز تاکنون نتوانسته است جایگزین مناسبی برای آن شود.
اگر کنجکاو هستید که در مورد میلگرد رامکا و نقش آن در سازه بیشتر بدانید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا به شکل مفصل این موضوع را بررسی کنیم.

میلگرد رامکا چیست؟

میلگرد رامکا که با نام پاشنه بتن هم شناخته می‌شود، نوعی مقطع فولادی آجدار و پرکاربرد است که در طبقات مختلف ساختمان برای هم‌راستا نگه‌داشتن ستون‌ها و تیرهای بتنی استفاده می‌شود. رامکا در اصل بخشی از میلگرد سایز ۱۰ یا ۱۲ (برش‌خورده این مقطع فولادی) است که طولی برابر با طول ستون دارد.

یکی از مزایای مهم میلگرد رامکا به‌صرفه بودن استفاده از آن است؛ به‌نحوی که می‌توان حتی از میلگرد‌های پرت کارگاه نیز به عنوان میلگرد رامکا بهره برد. البته باید توجه داشته باشید میلگرد‌هایی که به عنوان رامکا استفاده می‌کنید، باید کاملا سالم و صاف بوده و هیچ‌گونه مشکلی نظیر پاره‌شدگی، له‌شدگی یا خم‌شدگی در آن‌ها وجود نداشته باشد. برای بررسی قیمت میلگرد رامکا می‌توانید لیست قیمت میلگرد ۱۲ امروز را بررسی کنید.

نقش میلگرد رامکا در سازه

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، میلگرد رامکا عنصری برای افزایش مقاومت سازه است که با هم‌راستا کردن بخش‌های مختلف آن، از ایجاد انحراف در سازه جلوگیری می‌کند. در این بین دو کاربرد اساسی و هم برای این نوع میلگرد‌ها وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

حفظ فاصله بین قالب و ستون

می‌توان گفت که اصلی‌ترین وظیفه میلگردهای رامکا در سازه، حفظ فاصله بین قالب و ستون است. میلگرد رامکا فاصله میان قالب و میلگرد ستون را ثابت نگه می‌دارد؛ امری که باعث می‌شود میلگرد ستون به درستی در بتن قرار گیرد و در برابر نیروهای وارده مقاومت خوبی داشته باشد. به‌علاوه، میلگرد رامکا ستون‌ها را در یک راستا نگه می‌دارد تا بدین ترتیب از استحکام و پایداری بیشتری برخوردار شود.

ایجاد اتصالات مستحکم در فونداسیون و ستون‌های سازه

یکی از دغدغه‌های همیشگی در ساخت هر نوع ساختمانی، ایجاد اتصالات مقاوم در بخش‌های مختلف سازه، خصوصا در فونداسیون یا ستون‌های سازه است. میلگرد رامکا معمولا در فونداسیون، ستون‌ها و تیرهای ساختمان استفاده می‌شود.

در فونداسیون از میلگرد رامکا برای اتصال ستون‌ها به فونداسیون بهره می‌برند. در ستون‌ها، میلگرد رامکا برای حفظ فاصله بین قالب و میلگرد ستون و هم راستای نگه داشتن ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تیرها نیز این میلگرد برای اتصال تیرها به ستون‌ها کاربرد دارد.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، میلگرد رامکا ساختار خاصی ندارد و تنها یک میلگرد آجدار عادی است؛ از همین رو ایجاد اتصال مناسب در بین بخش‌های مختلف سازه، به استفاده درست و اصولی از این میلگرد باز می‌گردد. البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه یا نابه‌جا از میلگرد رامکا می‌تواند مشکلاتی به وجود آورد.

 روش اجرای میلگرد رامکا

مزایای فنی استفاده از میلگرد رامکا

پیش‌تر اشاره کردیم میلگرد رامکا در مقابل اجرای آسان و قیمت پایین عملکرد مناسبی دارد، اما اکنون سوال این است که منظور از عملکرد فنی مناسب میلگردهای رامکا چیست؟ برخی از مزایای به‌کارگیری این نوع میلگرد عبارتند از:

  • کاهش ضخامت
  • ایجاد استحکام در بتن
  • تقویت بخش‌های ضعیف‌تر بتن
  • ایجاد دقیق‌ترین فرم هم‌راستایی
  • مقاومت در برابر انبساط‌های حرارتی
  • کنترل عالی نیرو‌های برشی و خمشی

البته در مقابل این مزایا، یک ایراد مهم نیز وجود دارد و آن حساسیت میلگرد‌های رامکا به رطوبت است که باید در فرآیند ساخت به این موضوع نیز توجه کنید.

روش اجرای میلگرد رامکا

اجرای میلگرد رامکا به صورت کلی فرآیند خیلی پیچیده‌ای نیست و تنها باید به یک‌سری نکات جزئی دقت کنید. برای این کار در ابتدا ۴ میلگرد برش‌خورده و هم‌اندازه را در فاصله ‌۱۰ سانتی‌متری از پایین ستون و به اندازه طول آن نصب کنید. این کار با بهره‌گیری از سیم مخصوص آرماتوربندی صورت می‌گیرد و مهم است که سیم‌ها بدون آسیب و کاملا محکم باشند.

این مطلب را هم ببینید
ملاک انتخاب موتور برق مناسب چیست؟

برای نصب میلگردهای رامکا می‌توان از روش‌های دیگر هم استفاده کرد. به عنوان مثال جوشکاری یک روش دیگر است که در ظاهر محکم‌تر از روش قبلی به نظر می‌رسد، اما باید بدانید این کار باعث کاهش سطح مقطع میلگرد‌ها شده و استحکام سازه را کاهش می‌دهد.

برای اینکه بتوان میلگرد رامکا را دقیق‌تر اجرا کرد، معمولا از شاقول و ریسمان استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از این روش، هم‌راستایی ستون‌های عمود بر هم و همچنین ستون‌های موجود در یک طبقه، با بالاترین ضریب اطمینان انجام می‌گیرد. همچنین طی این فرآیند، علاوه بر اینکه ستون‌های اول تا آخر به درستی در یک راستا قرار می‌گیرند، مکان دقیق ستون‌های میانی نیز مشخص خواهد شد.

نکات مهم در اجرای میلگرد رامکا

مطابق با آنچه گفته شد، یک‌سری جزئیات وجود دارد که می‌بایست در اجرای میلگردهای رامکا به آن‌ها دقت ویژه شود. برخی از این نکات عبارتند از:

  • خودداری از به‌کارگیری رامکای فولادی در مناطق مرطوب
  • استفاده از بتن‌های رقیق برای پر کردن ستون‌های مجهز به رامکا به منظور پر و یک‌دست شدن ستون ستون
  • توجه دقیق به ابعاد و اندازه‌ها و نصب هر میلگرد بر اساس ابعاد دقیق

در کنار اجرای میلگرد رامکا، فرایند بتن‌ریزی ستون‌های مجهز به رامکا نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و از آنجا که این میلگرد بخشی از ستون است، باید مراقب باشید در فرآیند بتن‌ریزی به‌خوبی توسط بتن پوشش داده شود.

خرید میلگرد مناسب برای اجرای رامکا

با توجه به اینکه رامکا یک المان مقاومتی است و در بخش حساسی از ساختمان نصب می‌شود، توجه به کیفیت میلگرد‌های به‌کار‌رفته در این فرآیند اهمیت بالایی دارد. در‌صورتی‌که برای اجرای رامکا از میلگرد‌های نامناسب و یا ضعیف استفاده کنید، نه‌تنها سازه مقاوم‌تر نمی‌شود، بلکه خود رامکا‌ها می‌توانند تبدیل به خطری برای سازه شوند.

با مراجعه به مجموعه بازرگانی آیرومارت، می‌توانید انواع مختلفی از میلگرد را در سایز‌ها و برند‌های مختلف، با قیمت رقابتی تهیه کنید. شرکت نفت آهن پاسارگاد با برند تجاری آیرومارت با حذف واسطه‌ها و خرید مستقیم از معتبر‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی کشور، محصولات باکیفیت را همراه مشاوره رایگان و حرفه‌ای در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، بررسی قیمت مقاطع مختلف فولادی و نیز خرید آن‌ها، تنها کافی است به سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

 نقش میلگرد رامکا

کلام آخر

وجود هرگونه انحراف در ستون‌ها و تیر‌های بتنی می‌تواند منجر به ایجاد فاجعه در ساختمان‌ها بشود. این موضوع باعث شده است تا فعالان صنعت ساختمان همواره به دنبال روشی برای هم‌راستا نگه داشتن این اجزای ساختمانی شوند که در این بین، به‌صرفه‌ترین و کارآمد‌ترین روش، اجرای رامکا است. برای اجرای میلگرد رامکا می‌توانید از میلگرد‌های پرت به‌جا مانده استفاده کنید و تنها با ایجاد یک ساختار ساده از این میلگرد‌ها، از هم‌راستا ماندن ستون‌ها و تیرهای بتنی مطمئن شوید.

با توجه به اهمیت این سیستم در صنعت ساختمان‌سازی، ما در این نوشته تمام تلاش خود را به کار بستیم تا درباره میلگرد رامکا و جزئیات آن با شما صحبت کنیم و امید است مطالب مذکور برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست