برای ساخت این کتابخانه می‌توانید از تخته‌های چندلایی استفاده کنید. دو قطعۀ چندلایی دو طرف بدنۀ اصلی کتابخانه را تشکیل می‌دهند. این دو تخته را با یک تخته با طول نصف آن‌ها از هم جدا کنید که وقتی طبقات ماهاگونی را نصب کردید، دو تختۀ اصلی کاملا هم تراز هم قرار گیرند.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید هزینه نجاری را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال نجار در تهران باشید می‌توانید درخواست نجاری ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

طبقات در شیارهای ایجاد شده درون کتابخانه قرار می‌گیرند و از آنجایی که آن‌ها به شیارها چسبانده و پیچ می‌شوند، بهتر است در اندازه‌گیری دقت کنید چرا که بعداً نمی‌توانید آن‌ها را جا به جا کنید. بهتر است برای پیدا کردن طول کتابخانه، ابتدا کتاب‌های خود را اندازه بگیرید. معمولاً روال کار به این صورت است که  طبقات کتابخانه ۷ تا ۱۴ اینچ طول داشته باشند. به طور معمول کتاب‌ها ۸ تا ۹ اینچ جای می‌گیرند. اگر کتابخانۀ عمیق‌تری مدنظرتان است، عرض بیشتری در نظر بگیرید.

می‌توانید فریم جلویی، طبقات، ریل‌ها و لبۀ کتابخانه را با اتصالات خاصی به بدنه وصل کنید تا طبقات ماهاگونی آسیب نبینند. یکی از راه‌ترین و دردسترس‌ترین راه‌ها، استفاده از میخ کوب بادی است. بعداً هم می‌توانید جای خالی میخ‌ها را با بتونه بپوشانید.

چگونه یک کتابخانه بسازید.

قدم اول:

انتخاب چوب مناسب: در اینجا می‌توان به تخته‌های چندلایی برای انجام کار اشاره کرد. اول پایۀ کار را با یک و دویی بسازید. سعی کنید که بیس کار از عمق خود کتابخانه کمتر باشد. بهتر است پایه از قرنیز بالاتر باشد تا کتابخانه به راحتی روی آن قرار گیرد. پایه را در محل موردنظر قرار دهید و بررسی کنید که آیا کتابخانه تراز است یا خیر. سپس آن را به تیر عمودی دیوار با کمک میخ وصل کنید. حالا نوبت اتصال کتابخانه به زمین است. برای این کار از میخ‌های زاویه دار استفاده کنید.

با استفاده از اره دایره بر و یا اره رومیزی، طبقات و قطعات اطراف بدنه را برش دهید. قطعات کناری کوتاه‌تر از فاصلۀ پایه تا سقف باشد. بعد از آن نوبت برش دادن طبقات است.

قدم دوم:

ایجاد شیار: دو قطعۀ اصلی را کنار هم قرار دهید و محل ایجاد شیار را با مداد علامت بزنید. قسمت بالایی قطعات را با فاصله علامت بزنید تا جای برای تاقچه باشد. سپس با یک عمود بر اتصالات را برش دهید. برای قطعات کناری بلند، الوارها را برش دهید.

نجاری

قدم سوم:

سر هم بندی بدنۀ اصلی: چسب مخصوص نجاری را به شیارها بمالید و سپس طبقات را در جای مناسب خود قرار دهید. از آنجاییکه این کتابخانه قسمت پشتی ندارد، می‌توانید آن‌ها را مستقیم به دیوار وصل کنید. بعد از اینکه طبقات را به دیوار متصل کردید، با تراز عمود بودن آن‌ها را چک کنید. شش قطعۀ چندلایی برش دهید و در این قسمت‌ها پیچ کنید؛ دو قطعه در پایین، مرکز و بالا. حالا یک پنل را به بدنه متصل کنید. بعد از اینکه طبقات را متصل کردید، قسمت‌های جلویی ماهاگونی را برش دهید که این قسمت‌ها شامل طبقات افقی، ریل‌های عمودی، طاقچه و حاشیه‌ها می‌شود. قبل از اتصال قسمت‌های ماهاگونی، آن‌ها را سنباده بکشید تا صاف شوند. سپس می‌توانید آن‌ها را جلا دهید.

قدم چهارم:

اتصال قسمت‌های جلویی: ابتدا قطعات افقی و جلوی کتابخانه را متصل کنید. قطعه را پایین کتابخانه بگیرید و با دقت آن را اندازه بگیرید. بعد از اینکه مکان اتصال دهنده‌ها مشخص شد، نوبت برش دادن آن‌ها است. به لبۀ جلویی طبقۀ پایینی چسب بزنید و به قطعۀ پایینی بچسبانید. با استفاده از یک پتک پلاستیکی به قطعات چسبانده شده ضربه بزنید تا از محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. چسب‌‌های اضافی را با یک دستمال تمیز کنید و به همین طریق، طاقچه بالای کتابخانه را نیز به بدنه بچسبانید.

این مطلب را هم ببینید
بهترین عایق استخر چیست و راهنمای انتخاب آن

دقت کنید که همه قطعات صاف و عمود چسبانده شده باشند.

نجاری کتابخانه

قدم پنجم:

حالا نوبت اتصال قطعات عمودی است. هر کدام از قطعات را جلوی لبۀ کتابخانه قرار دهید. بعد از آن اتصالات را برش بزنید، سرجای خود بچسبانید و قطعات را در آن جا قرار دهید. در این مرحله نیز از پتک پلاستیکی استفاده کنید و با وارد کردن ضرباتی، از محکم بودن قطعات اطمینان حاصل کنید. قبل از اتصال طبقات، می‌توانید بر لبۀ پایینی آن خط‌های عمودی بکشید تا کار جذاب‌تر جلوه کند. می‌توانید از حاشیه‌های تزئینی در کتابخانه استفاده کنید. بعد از پایان کار حدود ۱۰ ساعت به آن اجازه دهید تا چسب‌ها کاملاً خشک شوند.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست