انواع قوطی آهن: ابعاد، وزن، قیمت و راهنمای خرید

کمتر کسی هست که نداند قوطی آهن چیست، ولی ما در این مطلب به طور مختصر به بررسی انواع قوطی آهن، ابعاد، وزن، قیمت و راهنمای خرید خواهیم پرداخت. قوطی معروفترین نوع پروفیل فولادی است که بسیاری آن را معادل پروفیل می‌دانند، حال آنکه آهن قوطی زیر‌مجموعه پروفیل فلزی است.

انواع قوطی آهن

وقتی سخن از انواع هر محصول می‌شود باید بدانیم که از چه نظر قرار است تقسیم‌بندی انجام گیرد. بر فرض مثال انواع قوطی آهن از نظر وزن متفاوت از انواع قوطی بر پایه ابعاد و یا کاربرد است. در ادامه چند نوع قوطی آهن با تفاوت وزنی، ابعادی و کاربردی را معرفی خواهیم کرد:

انواع قوطی آهن از نظر وزن و ضخامت

مشخصات وزنی پروفیل فولادی یکی از مواردی است که در کاربرد، خرید، فروش و قیمت قوطی آهنی موثر است:

قوطی سنگین صنعتی

وزن پروفیل صنعتی سنگین به خاطر ضخامت بالای ورق آهنی که در تولید آنها به کار برده شده است به مراتب بیشتر از سایر انواع آهن قوطی فلزی است. این ضخامت به طور رایج بالاتر از ۴ میلیمتر است.

از قوطی سنگین صنعتی در صنایع همچون پتروشیمی استفاده می‌شود.

قوطی آهن ساختمانی

ضخامت این پروفیل فولادی ۲ تا ۴ میلیمتر است و در ساختمان‌سازی استفاده فراوانی دارد.

قوطی سبک مبلی آهن

ضخامت پروفیل سبک مبلی آهن کمتر از ۲ میلیمتر است و این نام‌گذاری از جهت وزن سبک این محصول است. موارد استفاده قوطی مبلی سبک فولادی آنقدر وسیع است که به طور مشخص نمی‌توان آن را محدود به کاربرد خاصی کرد.

انواع قوطی آهن از نظر شکل و ابعاد

سطح مقطع قوطی پروفیل فولادی می‌تواند مربع یا مستطیل باشد. محاسبات مهندسی و مشاوره کارشناس است که مشخص می‌کند کدام ابعاد قوطی، چه ضخامتی و با چه طولی مناسب برای ساخت و ساز است.

جدول وزن پرفروش‌ترین ابعاد قوطی آهن مربعی در بازار:

در زیر مشخصات وزن برخی از انواع ابعاد پر کاربرد قوطی آهن با سطح مقطع مربع شکل را بصورت جدول مشاهده می‌نمایید:

ابعاد ضخامت وزن هر متر
قوطی آهن ۲۰*۲۰ ۲ ۱.۱۸
آهن قوطی ۲۵*۲۵ ۲ ۱.۲۵
قوطی پروفیل آهن ۴۰*۴۰ ۲ ۲.۴۵
پروفیل آهن ۵۰*۵۰ ۲ ۳.۱۱
قوطی آهن ستونی ۱۰۰*۱۰۰ ۴ ۱۳.۷۲
قوطی پروفیل ستونی ۱۳۵*۱۳۵ ۴ ۱۶.۷۴
قوطی ستونی آهن ۱۴۰*۱۴۰ ۴ ۱۷.۴۸

 

لازم است یادآور شویم که وزن هر شاخه از انواع پروفیل فولادی مقاطع بالا از ضرب طول هر شاخه در وزن هر متر بدست می‌آید.

جدول وزن انواع پروفیل فولادی مستطیلی پر مصرف

قوطی مستطیلی فولادی در انواع ابعاد تولید و خرید و فروش می‌شود:

وزن هر متر طول ضخامت انواع ابعاد قوطی پروفیل آهنی مستطیل
۰.۴۶ ۱ پروفیل آهن قوطی ۲۰*۱۰
۳.۴۷ ۲.۵ پروفیل آهن قوطی ۶۰*۳۰
۲.۸۱ ۲ پروفیل آهن قوطی ۵۰*۴۰
۲.۴۵ ۲ پروفیل آهن قوطی ۵۰*۳۰
۵.۵۴ ۳ پروفیل آهن قوطی ۸۰*۴۰
۴.۲۶ ۲.۵ پروفیل آهن قوطی ۶۰*۵۰
۹.۷۶ ۳.۵ پروفیل آهن قوطی ۱۲۰*۶۰

 

در جدول بالا روش محاسبه بدین‌صورت است که وزن با ضخامت نسبت مستقیم دارد. یعنی اگر ضخامت نصف شود وزن هر متر و به تبعیت از آن وزن هر شاخه قوطی آهن نصف می‌شود. این موضوع در مورد ابعاد نیز صادق است. در مورد وزن شاخه نیز مانند پروفیل آهن مستطیلی از ضرب طول شاخه آهن در وزن هر متر وزن کل قابل محاسبه است.

قیمت انواع قوطی پروفیل آهن

قیمت روز قوطی پروفیل آهن به عواملی همچون ابعاد، طول هر شاخه(شش متری و ۱۲ متر و …)، وزن پروفیل، ضخامت قوطی(اگر ضخامت کم باشد پروفیل، سبک یا مبلی است و اگر ضخیم باشد قوطی سنگین و صنعتی محسوب می‌شود) و البته کارخانه تولیدکننده و برند محصول(قیمت پروفیل اصفهان امروزی به علت کیفیت بالاتر و مشخصات استاندارد، بالاتر از سایر برندهای سازنده قوطی آهن است ولی فروش آن بیشتر است) بستگی دارد

این مطلب را هم ببینید
گرمایش از کف نیوپایپ: راهکاری برای کاهش هزینه‌های انرژی

به مانند بسیاری از محصولات فلزی در کشور، متاسفانه با تغییر روزانه و گاهی لحظه‌ای مواد اولیه تولید آهن‌آلات سخت بتوان قیمت قوطی پروفیل فولادی را مشخصاً اعلام نمود. تلاش ما در صنایع فولاد توفیقی بر این است که قیمت همه محصولات فلزی و فولادی به‌صورت لحظه‌ای و به‌روز شده در اختیار مشتریان خود قرار دهیم. با ورود به صفحه قیمت قوطی آهن در وبسایت فولاد توفیقی و تماس با کارشناسان فروش، از کاهش و افزایش قیمت، قیمت امروز و لحظه‌ای پروفیل آهن اطلاع پیدا نمایید.

راهنمای خرید انواع قوطی آهن

در هنگام ساخت‌ پروژه‌های ساختمانی بزرگ، قبل از مشاوره با مهندس و کارشناس، به هیچ عنوان نباید اقدام به خرید مصالح کرد. یک اشتباه کوچک می‌تواند هزینه بالا و نتایج وحشتناکی به بار آورد. پس قبل از خرید قوطی آهن حتماً با مهندسان پروژه مشورت نمایید. در اجرای پروژه‌های کوچک شخصی این حساسیت کمتر است ولی باز نیاز است راهنمایی لازم برای انتخاب و خرید را از افراد مطلع دریافت کرد.
برخی از مواردی که در هنگام خرید پروفیل و قوطی نیاز است مورد توجه قرار دهیم:

با توجه به کاربرد و موارد استفاده در پروژه(پروفیل سبک، ساختمانی و صنعتی سنگین)، ابعاد، ضخامت، وزن و سایر مشخصات فنی، از بین انواع قوطی آهن انتخاب کنیم.

  • جنس پروفیل؛ اگر محصول آهنی بود انتخاب بین قوطی گالوانیزه و سیاه را مد نظر قرار دهیم.
  • کارخانه تولیدکننده و برند قوطی؛ با توجه به انبوه تولیدکنندگان پروفیل فولادی در کشور ما موظفیم بهترین برند را که مناسب پروژه ماست را انتخاب کنیم.
  • قیمت قوطی پروفیل آهنی؛ برای اکثریت افراد قیمت محصول مهم‌ترین فاکتور در هنگام خرید است. در دنیای دیجیتال امروز که بسیاری از تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان و فروشندگان آهن قوطی روش‌های قیمت‌گذاری و فروش آنلاین را در دستور کار قرار دادند، استعلام قیمت روز محصولات فولادی راحت‌تر از گذشته شده است.
  • فروشندگان و تامین‌کنندگان انواع قوطی آهن؛ با اندکی جستجو در دنیای اینترنت به راحتی به انبوهی فروشندگان قوطی و پروفیل در انواع و اقسام اندازه و قیمت دست پیدا خواهید کرد. در این بین مهم است که ما فروشنده معتبر را انتخاب کنیم که توانایی تامین و ارسال به موقع محصول با مشخصات فنی و قیمت ارزان‌تر را داشته باشد.

انواع آهن

موارد بالا مهمترین فاکتورهاییست که می‌توان به عنوان راهنمای خرید انواع قوطی آهن در نظر گرفت. اگر قصد مشاوره در مورد ابعاد، اندازه، ضخامت، وزن، خرید و استعلام قیمت هر کیلو و یا هر شاخه پروفیل قوطی با قیمت ارزان را دارید با کارشناسان فروش صنایع فولاد توفیقی تماس بگیرید

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست