معرفی اجزای مختلف بالابر صنعتی و عملکرد آن

یکی از ابزار های صنعتی مهمی که این روز ها، کاربرد ویژه ای در بین صاحبین کارگاه ها، انبار ها، فروشگاه ها سازندگان ساختمان پیدا کرده است، انواع بالابر صنعتی است. بالابر های صنعتی امروزه، باتوجه به کاربرد فراوانی که دارند، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند. اما عدم شناخت کافی ساختار و قطعات بالابر صنعتی، ممکن است باعث شود که در مواقع ضروری و بحران، نتوانید درست تصمیم بگیرید. همچنین شناخت اجزای مختلف این ابزار، به شما کمک می کند تا دستگاه را به صورت کاملا اصولی همیشه سرویس کرده و از تخریب و افت کیفیت و عملکرد آن بکاهید. در ادامه به معرفی قطعات و اجزای مختلف بالابر صنعتی خواهیم پرداخت:

جک هیدرولیک

مهمترین قطعه بالابر هیدرولیک صنعتی، جک هیدرولیکی است. جک هیدرولیکی در نوع تک مرحله ای و چند مرحله ای ساخته و نصب می شود که نوع تک مرحله ای، به دلیل هزینه های مقرون به صرفه تر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اما باید در نظر بگیرید در مواردی که محدودیت در حفر چاه بالابر یا ارتفاع بالای طبقات وجود داشته باشد، باید از جک هیدرولیک چند مرحله ای یا تلسکوپی استفاده شود که عموما هزینه های بیشتری نسبت به تک مرحله ای دارند.

اجزای تشکیل دهنده جک هیدرولیک

خود جک هیدرولیک نیز، از قطعات جزئی تر سیلندر، پیستون و پلیت یا صفحه نگهدارنده تشکیل شده است. سیلندر به فضای خارجی جک اطلاق می شود و پیستون، استوانه ای فولادی است که داخل سیلندر جک هیدرولیکی از اجزای بالابر صنعتی قرار می گیرد. همچنین صفحه نگهدارنده یا پلیت، در قسمت زیرین یا بالایی جک قرار گرفته و انتقال دهنده نیرو های مکانیکی و استاتیکی از بیرون به اتاقک یا برعکس را دارد.

پاوریونیت یا واحد قدرت

می توان گفت قلب تپنده و اساسی ترین اجزای بالابر صنعتی، پاوریونیت است که شامل قسمت های مهمی مانند باکس روغن هیدرولیک، شیر ها، موتور هیدرولیک، پمپ هیدرولیک و اکسسوری یا لوازم جانبی می شود. این قطعه از اجزای بالابر صنعتی یک باکس فلزی بسیار محکم است که متعلقات بسیاری روی بدنه و داخل آن نصب شده است.

مخزن

محفظه ای که تمامی متعلقات موتور و پمپ و پاوریونیت در آن قرار می گیرد، مخزن بالابر صنعتی و بالابر هیدرولیکی محسوب می شود. یکی از ویژگی های مهمی که یک مخزن خوب از اجزای اصلی بالابر صنعتی باید داشته باشد، عدم نفوذ گرد و غبار، هوا و گازهای مختلف به داخل آن است.

پمپ هیدرولیکی

موتور پمپ هیدرولیکی، وظیفه تامین نیروی لازم برای پمپ هیدرولیک است تا به وسیله فشار و وارد کردن روغن به جک، باعث باز شدن پیستون ها و حرکت اتاقک بالابر صنعتی شود. پمپ هیدرولیکی باید به گونه ای نصب و راه اندازی شود که در شرایط مختلف در ایده آل ترین حالت و کمترین سروصدا و لرزش کار کند.

شیر ها

شیر ها معمولا برای کنترل کیفی و عملکرد و کنترل ورود و خروج روغن هیدرولیکی استفاده شده و روی پاوریونیت یا واحد قدرت نصب می شوند. همچنین شیر ها وظیفه کنترل فشار و بالانس نمودن آن به هنگام وارد یا خارج شدن مایع از سیستم را دارند.

درایور یا محرک

محرک یا درایور، وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی یا هیدرولیکی به انرژی مکانیکی را دارد. این دستگاه، معمولا به صورت بالا و پایین حرکت کرده و به عمدتا به صورت پیستونی در بازار موجود است.

سیستم تعلیق بالابر صنعتی

اتاقک بالابر صنعتی یا آسانسور، معمولا توسط یک سیستم تعلیق که با وزنه و کابل یا به صورت مجزا و توسط سیستم های فنی بالابر به صورت معلق در چاهک قرار گرفته اند تا به راحتی به سمت بالا یا پایین حرکت کنند. وظیفه اصلی سیستم تعلیق از اجزای مختلف بالابر هیدرولیکی صنعتی، این است که اتاقک را به صورت ایمن به حالت معلق درآورد.

این مطلب را هم ببینید
حضور آسرون در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان

سوییچ حد نهایی

این قطعه از بالابر صنعتی، در مواقعی که دستگاه دچار خرابی و مشکل شود، به طور کامل برق دستگاه را قطع می کند.

اتاقک آسانسور یا بالابر

اتاقک محفظه بار، قسمتی است که در نهایت عملکرد تمامی قطعات معرفی شده، به سمت بالا یا پایین حرکت می کند و می تواند افراد مختلف و یا بار و محموله ها را جابجا نماید.

قبل از سفارش بالابر به چه نکاتی توجه کنیم؟

تا اینجای کار، قطعات مهم و کاربردی و اجزای مهم بالابر صنعتی را نام بردیم و هرکدام را توضیح دادیم. حالا زمان آن رسیده است که برای کارگاه، رستوران، فروشگاه، منزل و… یک شرکت حرفه ای برای تولید و مونتاژ بالابر صنعتی پیدا کنید تا با بهترین کیفیت و قیمت، پروژه نصب بالابر هیدرولیک صنعتی شما را انجام دهد. قبل از هرچیزی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

محل مورد نظرتان برای نصب بالابر

قبل از هرچیزی، ابتدا باید مشخص شود که بالابر و اجزای اصلی بالابر صنعتی، کجا قرار است نصب شود؟ آیا به بالابر هیدرولیکی ثابت نیاز دارید یا یک بالابر متحرک؟ در قسمتی که می خواهید بالابر نصب شود، فضای کافی برای چاهک و پاوریونیت وجود دارد یا خیر؟ تمامی این عوامل را بررسی کنید.

انتخاب بهترین شرک تولید و نصب بالابر صنعتی

نصب و راه اندازی انواع بالابر هیدرولیکی، کاری بسیار دشوار و تخصصی است که هرکسی از پس آن به خوبی برنمی آید. سعی کنید بهترین شرکت را برای پروژه خود انتخاب کنید تا علاوه بر قیمت های مناسب، از ایمنی کافی نیز در کارشان اطمینان داشته باشید.

یکی از بهترین شرکت های فروش و نصب بالابر هیدرولیکی در تهران، شرکت بالابر احمدی است که سابقه ای بسیار درخشان، در زمینه نصب انواع بالابر صنعتی، فروشگاهی، هیدرولیک، ثابت و… داشته و پروژه های بسیار بزرگی را در شهر های مختلف ایران انجام داده است.

سخن پایانی

بالابر های هیدرولیکی و صنعتی، ابزار های بسیار قدرتمندی هستند که امروزه، توجه ویژه ای به آن ها می شود. دلیل آن هم افزایش چشمگیر سرعت انجام کار ها و کاهش نیاز به نیرو های انسانی در جابجایی بارهای بسیار سنگین و افراد است. شناخت اجزای مختلف بالابر صنعتی نیز، برای افرادی که درگیر این موضوع هستند، می تواند حیاتی باشد. پس در این مطلب، سعی کردیم قطعات مهم بالابر را به شما معرفی کرده و هریک را توضیح دهیم. همچنین انتخاب بهترین شرکت نصب و فروش بالابر صنعتی و هیدرولیکی، یکی از عواملی است که در کیفیت پروژه شما، تاثیر زیادی دارد. از همین رو،  سعی کنید بهترین ها را برای خود انتخاب کنید.

 

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست