بررسی جامع و معرفی انواع فلنج و کاربردهای آن در صنعت

انواع فلنجفلنج چیست؟

فلنج‌ ها از مهمترین و پرکاربرد ترین ابزار و تجهیزات مورد استفاده در صنعت هستند که از آنها جهت اتصال به شیرآلات صنعتی و … استفاده می‌شود. کاربرد فلنج ها، اتصال لوله‌ها به یکدیگر و در تغیر مسیر لوله‌ها و تغییر اندازه لوله ها نیز نقش دارند.

فلنج ها به صورت صفحه ای دایره ای شکل هستند که به کمک پیچ و مهره و به صورت جفت دو قطعه را به همدیگر متصل می‌کنند ، از مهمترین مزایا فلنج ها که باعث محبوبیت آن ‌ها نسبت به دیگر ابزارهای اتصال لوله ها به یکدیگر شده ، باز و بسته شدن آسان فلنج ها است. فلنج ها برای انواع فشارهای کم و زیاد قابل استفاده هستند .

آب بندی در انواع فلنج ها توسط گسکتی که میان دو فلنج قرار می‌گیرد انجام می‌شود.

جنس فلنج ها

به طور معمول جنس فلنج ها از فولاد و آلیاژهای فولاد ، چدن ، برنج ، و دیگر فلزاتی که در برابر شرایط محیطی مقاومت کافی را از خود بروز می‌دهند، ساخته می‌شوند.

ویژگی های فلنج ها

فلنج ها به علت وجود برخی ویژگی ها نسبت به سایر ابزار جهت اتصال لوله ها به یکدیگر محبوبتر هستند. در ادامه با تحقیق گروه صنعتی مک پلاس ( تولید کننده اتصالات گالوانیزه و شیرآلات صنعتی) ، به معرفی این ویژگی ها می‌پردازیم:

همانطور که اشاره شد مهمترین ویژگی فلنج ها قابلیت جداسازی آسان آن‌ها است. برای مثال زمانی که برای اتصال دو لوله به یکدیگر آنهارا به هم جوش داده باشیم و بخواهیم آنها را از هم جدا کنیم ، باید برشکاری انجام شده و دوباره جوشکاری کنیم. اما اتصال با فلنج ها به کمک پیچ و مهره صورت میگیرد و برای جداسازی کافیست تا پیچ و مهره را باز کرد.

ویژگی های فلنج ها

انواع فلنج ها

فلنج گلودار: این نوع از فلنج ها دارای گردنی مخروطی شکل و متصل به مرکز است.

فلنج کور: در این نوع فلنج یک دیسک یا صفحه گرد بسته در انتهای مسیر لوله کشی جهت مسدود کردن جریان سیال وجود دارد. کاربرد فلنج کور در انتهای مسیرهای لوله کشی است.

فلنج با سطح ساده لغزشی :  در این نوع ، زمانی که اتصال برقرار می‌شود سطح فلنج ها صاف است.

‌. کاربرد این نوع فلنج در مواردی است که که برای سیستم از دو فلنج استفاده می کنیم. عموم فلنج هایی که در فشار کم کاربرد دارند از این نوع هستند.

فلنج رزوه ای : فلنج رزوه ای یا دنده ای در داخل خود دارای دنده هایی است که به کمک آن به صورت پیچی به لوله ها وصل می‌شود. این نوع از فلنج ها اغلب در فشار های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلنج اسلیپون: این نوع فلنج ها جهت اتصال به لوله نیاز به جوشکاری دارند. به این صورت که جهت اتصال لوله به فلنج ، ابتدا لوله داخل فلنج قرار می‌گیرد و سپس از داخل و خارج به روش جوشکاری انجام می‌شود. جوشکاری باعث می‌شود تا اتصال آب بندی بهتری داشته باشد.

فلنج حلقه مشترک: فلنج های حلقه مشترک داخلشان دارای سطح برجسته ای با حلقه های ماشینی شیاردار باشد. این نوع از فلنج ها معمولا در فشار و دماهای بالا مانند دمای بالاتر از هشتصد درجه فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد های اتصال به وسیله انواع فلنج:

اتصال به شیرآلات صنعتی و اتصالاتی که در سیستم لوله‌کشی  موجود هستند.

متصل کردن لوله ها به تجهیزاتی مانند مخازن تحت فشار، پمپ ها ، کمپرسورها

متصل شدن به تجهیزاتی که نیاز به تعمیرات احتمالی و یا کالیبراسیون دار

تمام مواردی که نیاز به جداسازی لوله ها و اتصالات در آن وجود دارد.

این مطلب را هم ببینید
0 تا 100 هواساز خانگی و صنعتی با مقایسه عملکرد آن ها

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست