نصب و راه اندازی سیستم تهویۀ مطبوع کار هزینه‌بری است و با توجه به متراژ ساختمان می‌تواند تغییر کند. اما شما می‌توانید خودتان مرحلۀ کانال کشی را انجام دهید تا در هزینه‌های نصب کانال صرفه جویی کرده باشید. اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت کانال کشی کولر را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک کانال ساز کولر باشید می‌توانید درخواست کانال کشی دریچه کولر ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

کانال ساز کولر

طراحی:

یک طراحی درست و اصولی بایستی شامل گرمازا، تهویه هوا و کانال‌ها باشد.

ابزار مورد نیاز:

در ابتدا شما نیاز به ورقه‌های ساده فلزی و ابزار نجاری خواهید داشت. از این ابزارالات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چکش، متر، ارۀ گردبر، ارۀ رفت و برگشتی، درزگیر دستی، قیچی، دریل، پیچ مته‌ای، دستکش و عینک ایمنی

اقدامات قبل از کانال کشی:

بعد از اینکه طراحی کانال‌ها مشخص شد، بایستی جای تامین کننده‌ها و محل بازگشت هوا به کانال‌ها را در هر اتاق مشخص کنید. تامین‌کننده‌ها باید حدود هشت اینچ از دیوارها فاصله داشته باشند تا بتوان پرده‌ها را به راحتی کشید. سپس سوراخ‌هایی برای اتصال دریچه‌ها تعبیه کنید. اگر می‌خواهید روی زمین دریچه داشته باشید، دقت کنید که بین تیرهای موجود آن را نصب کنید نه روی تیرها. اگر نیاز می‌بینید ابتدا یک میخ وارد زمین کنید و سپس به طبقۀ پایین بروید و محل میخ را بررسی کنید که آیا از تیر رد شده یا نه.

کانال‌های بازگشتی کاملاً در ستون‌ها جای می‌گیرند. روی کانال‌های دریچه‌های نصب می‌شود و بایستی دقت کنید که کاملاً درون دیوار جای بگیرند تا هوا با شتاب و راحتی و بدون صدا وارد کانال شود. بهتر است دریچه‌های بازگشتی در بالاترین قسمت قرار بگیرند تا از تجمع هوای گرم جلوگیری شود. این امر در فصول سرد سال بسیار اهمیت دارد. اگر سیستم شما نیاز به دودکش دارد، بهتر است در همین مرحله نصب شود. به ضخامت دودکش‌ها دقت کنید و به میزان کافی سقف را برش دهید تا به راحتی خارج شوند. بهتر است از یک ورقۀ فلزی استفاده کنید تا از خروج دود و عدم ورود دوبارۀ آن به اتاق مطمئن شوید.

آماده سازی تجهیزات داخلی:

ابتدا گرمازا و یا دستگاه تهویۀ مطبوع را در محل مناسب در اتاق قرار دهید. اجازه دهید تا هوا در اطراف دستگاه در جریان باشد. در این مرحله از انواع سیم پیچی استفاده می‌شود.

کانال کشی دریچه کولر

آماده سازی پلنوم تامین کننده:

پلنوم یک محفظۀ بزرگ است که در بالای سیستم تهویۀ مطبوع قرار می‌گیرد. بهتر است پلنوم مقداری از سقف فاصله داشته باشد. روی زمین، تیک آف‌های مستطیل شکل را برش بزنید و به جلو و عقب پلنوم متصل کنید. ممکن است تیک‌آف‌ها دارای برجستگی‌هایی در قسمت لبه باشند که به درون پلنوم متصل شوند. پلنوم را در محل مورد نظر قرار دهید وبا پیچ‌های مته دار آن را فیکس کنید.

اتصال کانال تامین کنندۀ هوا:

هر تعداد کانال به هر طولی بایستی در ابتدا روی زمین آماده شوند. در نهایت هر قطعه با پیچ به قطعۀ بعدی متصل می‌شود. هر قسمت را با دقت اندازه بگیرید و بررسی کنید که کدام یک به ورودی اصلی متصل می‌شود. زمانی که هنوز کانال‌ها روی زمین هستند، مکان نصب و اتصال بالاترین تیک آف را مشخص کنید. این تیک آف به مخزن اصلی چفت می‌شود. لبه‌ها را به سمت بیرون و درون تا بزنید تا در نهایت کانال‌ها کاملاً به مخزن اصلی متصل شوند. تمام کانال‌ها را بهم وصل کنید. خروجی هر مخزن اصلی با یک کلاهک پوشیده می‌شود.

این مطلب را هم ببینید
هزینه های طراحی و ساخت ویلا چقدر است؟

شاخه‌ها و انشعابات کانال‌ها، بایستی هر کدام در محل مشخص شده نصب شود. جنس این کانال‌ها از آهن گالوانیزه است. اگر دریچه‌هایی روی زمین داشته باشید، لوله‌هایی به آن دریچه‌ها نیز متصل می‌شوند. برای اینکه ظاهر شیک‌تری به اتاق بدهید می‌توانید روی لوله‌ها را با تخته‌ سه لا بپوشانید. ممکن است نیاز به برش و اتصال ورقه‌های فلزی بین تیرهای کف زمین داشته باشید تا دریچه از جای خود تکان نخورد.

اتصال کانال بازگشتی

اتصال کانال بازگشتی:

این کانال در کنار کانال تامین کننده زده می‌شود. بایستی زودتر مشخص شود که کدام سمت برای نصب این کانال مناسب‌تر است. طول کانال به عوامل مختلفی بستگی دارد. در انتها بایستی ورودی کانال‌های بازگشتی را بررسی کنید و انتهای هر کانال با کلاهک پوشیده شود.

ورقه‌های صاف فلزی به قسمت ورودی و خروجی کانال‌ها متصل کنید. این ورقه‌ها از ورود گرد و خاک به کانال جلوگیری می‌کنند.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست