اجرای کانال کشی و عایق بندی

برای اینکه کانال کشی با مشکلاتی نظیر نشتی، میعان، آتش سوزی و صداهای آزاردهنده هنگام عبور هوا از کانال‌ها، مواجه نشود، بهتر است عایق بندی را در نظر بگیرید.

از آنجاییکه بین هوای درون کانال و هوای اتاق، اختلاف دما وجود دارد، این امر باعث میعان می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، عایق بندی کانال‌ها اکیداً توصیه می‌شود. ضخامت لایۀ عایق بندی موردنظر باعث ایجاد درجات مختلفی از عایق بندی می‌شود. یکی دیگر از مواردی که عایق بندی را تضمین می‌کند، نحوۀ اتصال آن به لوله‌ها است. عایق بندی بایستی با دقت و کاملاً درزگیری شود. برای اتصال لایه‌های عایق ضد میعان، بایستی آن‌ها را با پین‌های چسب‌دار به کانال‌ها متصل کرد. بخشی از عایق دارای چسب‌هایی است که باعث فیکس شدن آن‌ها به لوله‌ها می‌شود.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید در قدم اول می‌توانید قیمت کانال کشی کولر  را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال نصب دریچه و کانال کشی کولر در تهران باشید می‌توانید سفارش برای اجرای کانال کشی کولر ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار سنجاق صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

از آنجایی که هوا درون کانال‌ها در جریان است، هنگام عبور از نواحی T شکل، باعث لرزش و ایجاد صدا می‌شود. برای کاهش دادن صدا، عایق‌هایی ضد صدا به روی نواحی بیرونی کانال‌ها متصل می‌شود. درون عایق‌های ضد صدا، موادی نظیر پشم شیشه وجود دارد.

یکی دیگر از عایق‌هایی که بایستی در نظر گرفته شود، عایق ضد حریق است. این عایق معمولاً در کانال کشی‌های سقف استفاده می‌شود.

در ادامه با چند متریال مناسب برای عایق بندی آشنا می‌شوید:

اجرای کانال کشی

پشم شیشه:

پشم شیشه از مواد معدنی‌ای مانند بازالت، گابرو و دولومیت تشکیل شده است. این ترکیب مواد در دمای بالا ذوب می‌شوند و به صورت فیبرهایی درمی‌آیند. فیبرهای جدا جدا با یک نوع رزین خاص بهم متصل می‌شوند.

پشم فایبرگلس:

پشم فایبرگلس

این ماده از کوارتز و خرده شیشه تشکیل شده است. پشم فایبرگلس به صورت تخته مانند درمی‌آیند و به طور مستقیم به سطوح می‌چسبند. هم پشم شیشه و هم پشم فایبرگلس عایق مناسبی در برابر گرما است. از طرفی می‌توانند به عنوان عایق صدا نیز عمل کنند.

پشم شیشه در برابر حریق بهترین نوع عایق به حساب می‌آید و تا دمای ۱۰۰۰ درجۀ سانتی گراد نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد. یکی از ویژگی‌های مثبت پشم شیشه ضد رطوبت بودن آن است و در برابر آسیب‌های فیزیکی نیز مقاوم است. این ماده را می‌توان روی بستری از آلومینیوم یافت کرد و برای اتصال آن از چسب‌های آلومینیومی استفاده می‌شود.

پوشش‌های لاستیکی:

پوشش‌های لاستیکی

این پوشش‌ها جز مواد عایق بندی دسته بندی می‌شوند. این پوشش‌ها لایه‌ای چسبناک دارند و به راحتی می‌توانند روی سطوح مختلفی بچسبند. به دلیل انعطاف پذیر بودن مواد لاستیکی، می‌توان آن‌ها را روی سطوح مختلف با شکل‌های گوناگون متصل کرد. این پوشش‌ها هم عایق صدا و هم ضد حریق هستند.

پین‌های چسبناک:

از این پین‌ها می‌توان برای عایق کردن سطوح یکدست و صاف استفاده کرد. یک نوع دیگری از این پین‌ها وجود دارند که جوش می‌خورند و روی کانال‌ها قرار می‌گیرند. از نکات مثبت این نوع عایق می‌توان به مقاومت در برابر آسیب و دوام بالای آن اشاره کرد.

چسب‌های عایق:

این چسب‌ها از لایه‌هایی به ضخامت سی میکرون و از آلومینیوم ساخته شده‌اند. مش‌های فایبرگلسی باعث می‌شد که آن‌ها در برابر آسیب‌های فیزیکی مقاوم باشند و به راحتی از بین نروند. دقت کنید که سطحی که می‌خواهید عایق بندی کنید، تمیز و خشک باشد. دمای موردنیاز برای اتصال بین ۵ تا ۳۵ درجۀ سانتی گراد است.

این مطلب را هم ببینید
طراحی ویلاهای مدرن در شمال با مجموعه اول خونه

انتخاب عایق مناسب علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، با جلوگیری از پخش شدن صدا، آرامش را به محیط زندگی شما هدیه می‌دهد. ضد حریق بودن عایق بندی از گسترش آتش هنگام آتش سوزی به سایر قسمت‌های خانه جلوگیری و امنیت شما را تضمین می‌کند.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست