هر آنچه که باید درمورد کانال کشی بدانید.

آیا قصد نوسازی و یا ساخت یک سازۀ جدید دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید، کانال کشی است. به عنوان مثال اگر قصد دارید که یک اتاق به خانۀ خود اضافه کنید، باید توجه ویژه‌ای به سیستم گرمایشی و سرمایشی آن داشته باشید. برای اینکه از نحوۀ کانال کشی و تاثیر آن بر اتاق تازه ساخته شده شوید، تا آخر این مقاله با همراه باشید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت کانال کشی کولر را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک کانال ساز کولر باشید می‌توانید درخواست کانال کشی دریچه کولر ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

کانال کشی

کانال کشی چگونه عمل می‌کند؟

وطیفۀ سیستم کانال کشی این است که جریان هوا را از دستگاه تهویۀ هوا به همه جای خانه و یا ساختمان اداری برساند. این سیستم هوای گرم و نامطبوع را از کل خانه جمع آوری کرده و به دستگاه تهویه می‌رساند و سپس هوای تهویه شده را در کل ساخت پخش می‌کند. میزان هوای جمع آوری و پخش شده به کارآمد بودن سیستم کانال کشی بستگی دارد. اگر کانال کشی به خوبی صورت نگرفته باشد و دریچه‌های برگشتی به درستی طراحی نشده باشند، تعادل سیستم خنک کننده و گرمایشی و فشار هوا به مشکل برمی‌خورد و این امر باعث بروز مشکلاتی در کنترل دما و بازدهی سیستم تهویه می‌شود.

بایستی بدانید که لوله‌هایی که برای انتقال گاز و آب استفاده می‌شوند، جزء کانال کشی محسوب نمی‌شوند. تنها هوا از طریق کانال‌ها جا به جا می‌گردد. هم چنین کانال‌ها انواع و مدل‌های مختلفی دارند که از بین آن‌ها می‌توانید متناسب به نیازتان، انتخاب کنید. این کانال‌ها می‌توانند بیضی، گرد و یا مستطیل شکل باشند. هم چنین جنس کانال‌ها نیز می‌تواند در انواع مختلفی مانند پلاستیک‌های انعطاف پذیر، فایبرگلاس و یا فلزات مختلف در بازار یافت شوند. بیشتر خانه‌هایی با سیستم‌های گرمایشی و یا سرمایشی سنتی، به نوعی کانال کشی نیز دارند. از این سیستم‌ها می‌توان به هیترها، سیستم‌های مرکزی و یا غیره اشاره کرد.

آیا امروزه نیز از کانال کشی استفاده می‌شود یا خیر؟

سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی قدیمی و سنتی برای اولین بار، ممکن است برتری خود را از دست بدهند. پمپ‌های حرارتی و اسپلیت‌ها، محیط را برای افزایش بهره وری و کارآمدی تقسیم می‌کنند و با این حساب، نیازی به کانال کشی نیز ندارند. در حال حاضر، پمپ‌ها و سیستم‌هایی که نیاز به کانال کشی ندارند، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

قبل از هر چیزی بایستی با افراد کاربلد و حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید تا ببینید ساختمان شما با این روش تهویۀ هوا، به مشکل برمی‌خورد یا خیر. در صورتی که سیستم‌های بدون نیاز به کانال کشی را انتخاب کرده‌اید، بایستی اقدامات دیگری نیز انجام دهید تا از تهویۀ هوای منزل خود به اندازۀ کافی مطمئن شوید.

یکی از مشکلاتی که افراد ممکن است با آن رو به رو شوند، تهویۀ زیاده از حد است. معمولاً این مشکل با کمک افراد خبره در این زمینه قابل حل است. تغییرات اندک در سیستم‌های تهویه می‌تواند در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کند.

چرا نصب مناسب، نقش مهمی را ایفا می‌کند؟

کانال کشی مناسب و اصولی، باعث می‌شود که دما در سرتاسر خانه مطبوع و یکدست شود و زندگی راحت‌تر شود. ولیکن نصب بد کانال‌ها، مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند. بایستی درز بین کانال‌ها با استفاده از یک نوار آلومینیومی پوشیده شود تا هوا نشت نکند. اگر مشکلات مربوط به کانال کشی حل نشود، نشت هوا اتفاق می‌افتد و این امر باعث می‌شود که کیفیت هوا افت کند و سیستم به خوبی کار نکند. یکی دیگر از مسائلی که ممکن است با کانال کشی نامناسب به وجود بیاید، هزینه بر شدن گرمایش و سرمایش است زیرا با خرابی کانال کشی، فشار مضاعفی بر این سیستم‌ها وارد و انرژی زیادی صرف می‌شود. یکی از بهترین روش‌ها برای حل این مشکل استفاده از نوار آلومینیومی است.

این مطلب را هم ببینید
برندسازی و‌ بازاریابی

یکی دیگر از نکاتی که هنگام کانال کشی باید مورد توجه قرار بگیرد، اندازه گیری است. اندازۀ کانال بایستی با اندازۀ کولر و یا هیتر یکی باشد تا انتقال هوا به درستی انجام گیرد. معمولاً افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند، می‌دانند که از چه سایز کانالی استفاده کنند. افراد حرفه‌ای از تعدیل کننده‌ها درون کانال‌ها استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که مقدار کافی هوای مطبوع به هر اتاق می‌رسد.

درون کانال‌ها

چرا درون کانال‌ها بایستی تمیز باشد؟

کیفیت هوای جاری در اتاق‌ها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد. تمیز کردن کانال‌ها و زدودن گرد و خاک و گرده و شورۀ حیوانات، باعث می‌شود که هوای تمیزتری را تنفس کنید و به حساسیت دچار نشوید. معمولاً افراد برای جلوگیری از ورود این موارد به هوا، فیلتر را عوض می‌کنند امّا فقط این کار کافی نیست. بر این حساب، بایستی هر چند وقت یکبار درون کانال‌ها به خوبی تمیز شود تا موارد زیر از بین بروند:

وجود کپک: کپک برای سلامت خانواده خطرآفرین است و می‌تواند باعث تشدید یا بروز مشکلاتی نظیر آسم و آلرژی شود. بویی شبیه بوی جوراب کثیف، می‌تواند نشان‌دهندۀ وجود کپک در کانال کشی باشد.
مسدود شدن مجاری: گرد و خاک و سایر ریزگرد‌ها می‌توانند مجاری خروجی کانال را مسدود کنند و هم چنین سلامت خانواده را به خطر بیندازند.
کاهش بازدهی: از آنجایی که گرد و خاک باعث می‌شود که هوا به خوبی وارد محیط نشود، سیستم مجبور می‌شود که سخت‌تر و بیشتر کار کند و همین امر هزینه‌بر می‌شود.

متریال استفاده شده در کانال کشی:

فولاد گالوانیزه: فولاد گالوانیزه یکی از محبوب‌ترین و استانداردترین مواد در ساخت کانال است. پوشش روی در این ماده مانع زنگ زدگی می‌شود و شما را از رنگ زدن نیز بی‌نیاز می‌کند و باعث صرفه جویی در هزینه نیز می‌شود. این کانال‌ها دارای یک پوشش از جنس فایبرگلاس هستند و یا اینکه از عایق‌های مخصوص پوشیده شده‌اند.
پنل‌های پلی اورتان و فنولیک: این پنل‌ها با روکشی دو طرفه و آلومینیومی در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند. ضخامت آلومینیوم به کار رفته شده به کاربرد آن بستگی دارد؛ اینکه داخلی و یا خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. در بیشتر کارخانه‌ها از پنتان به عنوان عامل کف زای به جای گازهای  CFC, HFC, HCFC و HC استفاده می‌شود.
فایبرگلاس: از این پنل‌ها به عنوان عایق حرارتی درونی استفاده می‌شود. سطح داخلی آن می‌تواند صدا را جذب کند و باعث عملکرد بدون صدای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی شود.
کانال فلکسیبل: این کانال‌ها با پلاستیک منعطف بر روی سیم‌های فلزی ساخته می‌شوند تا تشکیل یک لوله دهند. این کانال‌ها در مدل‌های مختلفی به بازار وارد می‌شوند و برای نصب به کانال‌های گالوانیزه مناسب هستند.

اجزای مختلف سیستم تهویۀ هوا

اجزای مختلف سیستم تهویۀ هوا:

سیستم‌های تهویه علاوه بر کانال، اجزای مختلف دیگری نیز دارند تا هوا با کیفیت مناسب درون خانه و یا ساختمان تجاری، جریان یابد. در لیست زیر با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم:

عایق‌های ارتعاشی: معمولاً این عایق‌ها را قبل و یا بعد از کنترل‌کنندۀ هوا در کانال قرار می‌دهند تا ارتعاشی را که هنگام کار در کانال ایجاد می‌شود، کاهش دهد. کنترل‌کنندۀ هوا شامل یک دمنده است و دمنده باعث ایجاد لرزش می‌شود و کانال باعث پخش شدن سر و صدای ناشی از لرزش در کل ساختمان می‌شود. با استفاده از عایق‌های ارتعاشی و مواد پلاستیکی موجود بر آن، این مشکل تا حد زیادی حل می‌شود.
تیک آف: تیک آف‌ها در منافذ ورودی به دیوار اصلی تعبیه می‌شود و به انشعابات اصلی کمک می‌کنند تا حتی بخش‌هایی کوچکی از جریان هوا نیز وارد آن‌ها شود. تیک آف‌ها از زبانه‌های فلزی بسیاری تشکیل شده‌اند تا کاملاً به کانال اصلی متصل شوند.
دودکش‌های مخصوص: کانال‌ها این اجازه را به جریان هوا می‌دهند تا به صورت عمودی حرکت کند. نوعی ازدودکش‌ها نازک و با سری گرد و یا مستطیلی شکل هستند و به قسمت‌های پشتی کانال‌ها متصل می‌شوند.
تعدیل‌کننده‌های صدا: این تعدیل‌کننده‌ها یا به صورت اتوماتیک و یا دستی تنظیم می‌شوند.
عایق دود و آتش: این عایق‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت آتش سوزی و دود، مسیر کانال را ببندند و تا زمانیکه یک متخصص مشکل را حل و آن را باز نکرده، بسته بمانند.
پره‌های چرخان: این پره‌ها درون کانال نصب می‌شوند تا مقاومت هوا را کاهش دهند.
پلنیوم‌ها: پلنیوم واحد اصلی جمع آوری و بازگشت هوا به سیستم تهویه است. پلنیوم‌های برگشتی، هوا را از ورودی‌های مختلف جمع می‌کنند و پلنیوم‌های تامین کننده، هوا را از سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی به اتاق‌ها می‌رسانند.
پایانۀ هوایی: این پایانه‌ها معمولاً دارای فیلترهایی هستند که هوا را از درون کانال به درون اتاق می‌فرستند.

این مطلب را هم ببینید
چگونه باکیفیت‌ترین لوله نیوپایپ را خریداری کنیم؟ + معرفی بهترین مرجع خرید

نتیجه گیری:

برای اینکه کیفیت هوای ورودی به اتاق منزل یا ساختمان تجاری، بهبود یابد؛ بهتر است از سیستم کانال کشی مناسب و کارآمد استفاده شود و این امر تنها با کمک متخصصین امر حاصل می‌شود. قبل از هرچیزی باید از تمیز بودن کانال‌ها اطمینان حاصل کنید تا اعضای خانواده و دیگر افراد هوای تمیز و عاری از هرگونه گرد و خاک و کثیفی را تنفس کنند.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست