درهای شیکر در کابینت های آشپزخانه و حمام بسیار محبوب هستند و حتی می توانید آن را برای کمدهای لاندری، دفتر یا هر نوع کمد خانگی استفاده کنید. این درها با خطوط و انحنای خود به خانه مدرن جلوه کلاسیک می بخشند. بنابراین تعجبی ندارد که آنها را هم در خانه های سنتی میبینیم و هم معاصر. اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید هزینه تعمیر کابینت را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال کابینت ساز در تهران باشید می‌توانید درخواست تعمیر کابینت ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

ساخت درهای کابینت شیکر هم آسان است. درهای شیکر قالب دار هستند. برای ساخت آن به اره، تخته یک در سه و روکش ونیر نیاز دارید.

نحوه ساخت در کابینت شیکر

همه چیز درباره درهای کابینت شیکر

در کابینت شیکر مانند یک تابلوی قاب دار است. اما قالب آن روی پنل مرکزی قرار نمی گیرد. بلکه پنل روی چوب اولیه وصل می شود.

قالب

قالب این در از یک تخته چوبی یک در سه ساخته می شود. این تکه های عمودی ستون نام گرفته اند. تکه های افقی بین ستون هم ریل نام دارد.

اگر نگران بودجه هستید می توانید از چوب کاج، کاج نوئل یا نراد استفاده کنید. چوب های نرم تر راحت تر برش می خورند اما در بلندمدت چندان بادوام نیستند. برای داشتن درهایی بادوام تر می توانید از چوب بلوط، افرا یا توس استفاده کنید. برش این چوب ها سخت تر بوده و گران تر هم هستند.

پنل داخلی

در کابینت شیکر یک پنل مرکزی ۱ سانتی متری دارد که می توانید از یک لایه چوب باریک استفاده کنید. پنل داخلی و قالب باید همرنگ باشند، هرچند که می توانید چوب رنگ شده استفاده کنید.

اتصال

در کابینت شیکر با زبانه و در زبانه وصل می شود. در زبانه مادگی روی چوب است که زبانه داخل آن قرار می گیرد. در این صورت می توانید بدون چفت در را بسازید.

در کابینت شیکر

ابزار و لوازم مورد نیاز

اره رومیزی
میله گیر
مربع نجاری
مداد
متر
تخته سه در یک با طول دو و نیم
پنل ونیر با ضخامت یک سانتی متری و ۱۲۰ در ۱۲۰
چسب چوب
دستور انجام کار

۱. ستون و ریل را برش دهید

با دو برش دو ستون ۱.۵ در ۵۸.۵ سانتی متری به دست آورید. دو تخته ۱ در ۳۳ سانتی متری را برای ریل برش دهید. تخته اصلی کابینت هم با طول ۱.۵ در ۵۸.۵ و عرض ۱.۵ در ۴۳ برش می خورد.

۲. زبانه و مادگی زبانه را به ریل و ستون اضافه کنید

لبه اره رومیزی را تا ارتفاع ۱۰ میلی متری بالاتر از میز بالا ببرید. آن را طوری تنظیم کنید تا لبه روی چوب تنظیم شود. برای یک تخته با ضخامت ۱ سانتی متری اره را تنظیم کرده و طول و عرض چوب را خوب بررسی کنید. اگر همه چیز خوب بود ستون و ریل را برش دهید.

۳. برای بار دوم برش دهید

از آنجایی که لبه اره معمولا ضخامت خوبی ندارد باید دو بار ستون و اره را برش دهید. فنس اره را کمی نزدیک تر کنید. آن را برای دومین بار برش دهید. هدف این است که برش های دو طرف قطعه چوب ها یکسان باشند.

۴. زبانه را روی ریل ایجاد کنید

با میله روی نزدیک لبه چوب یک حفره ایجاد کنید. لبه را پایین بیاورید تا از شیار لبه پایین تر باشد. با مربع نجاری در انتهای هر ریل علامت ایجاد کنید. با لبه اره آن قسمت را خالی کنید تا جای زبانه ایجاد شود. امتحان کنید که زبانه و مادگی زبانه به هم وصل شوند. چهار زبانه برش دهید.

این مطلب را هم ببینید
قطعات بتنی پیش ساخته شامل چه محصولاتی می شوند؟

ساخت در کابینت شیکر

۵. اندازه پنل را مشخص کنید

ریل و ستون را با دست روی پنل بگذارید تا مطمئن شوید اندازه ها درست است. با مداد عرض شیار را در هشت نقطه (دو نقطه در گوشه ها) را مشخص کنید. هر کدام از مستطیل ها را خوب اندازه بگیرید.

۶. پنل مرکزی را برش دهید

علامت های مرحله قبل را روی یک پنل ۱ سانتی متری منتقل کنید. سپس پنل را با اره برش دهید.

۷. در را چسب بزنید 

ریل و ستون و پنل را به هم وصل کنید. می توانید زبانه و مادگی را با چسب به در بچسبانید.

۸. میله را روی در بگذارید

میله اره را روی در بگذارید تا سه ساعت بماند و چسب خشک شود.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست