بوستر پمپ

بوستر پمپ وسیله ایی کاربردی است که از چندین پمپ آب، کلکتور، شیرآلات، اتصالات، تابلو فرمان و متعلقات دیگری نظیر پرشر سوئیچ و … تشکیل شده است. بوستر پمپ‌های آبرسانی یکی از مهم‌ترین ابزارهایی هستند که جهت افزایش میزان فشار آب ورودی به یک محیط مورداستفاده قرار می‌گیرند. بوستر پمپ به کاربران کمک می‌کند تا بدون هیچ دغدغه ایی میزان فشار آب خروجی از پمپ را از میزان عادی یا default بیشتر کنند.

انواع حالت های ساخت بوستر پمپ

بوستر پمپ به دو صورت ‌صورت موازی و یا سری ساخته می شوند و با وسیله‌ای به نام تابلو کنترل تنظیم می‌شوند. اصلی ترین جز یک بوستر، پمپ های آن می باشند که می تواند از برند های متعددی ساخته شود برای مثال پمپ آب ابارا یا مارک های دیگری می توانند مورد استفاده قرار گیرند بسیاری از کاربران بوسترها و پمپ‌ها را یکسان می‌دانند، در حالی که این چنین نیست و هر یک از این ابزار هدف و کارآیی خاصی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه به شما عزیزان ارائه کنیم.

چرا باید از بوستر پمپ استفاده کنیم؟

امروزه ساختمان‌های بسیاری به شکل چندطبقه ساخته می‌شوند. به طبع انتقال آب به طبقات بالایی این ساختمان‌ها با استفاده از راهکارهای سابق همچون استفاده از منابع آب و … به شیوه سنتی هم از لحاظ هزینه های نگهداری بالا و مصرف انرژی زیاد ممکن نیست. در این شرایط، بهترین روش ممکن بهره‌گیری از بوستر پمپ‌ است؛ زیرا این محصولات در کوتاه‌ترین زمان و بدون نیاز به مصرف انرژی بالایی، می‌توانند به‌صورت مداوم و با حفظ فشار بالا، آب را به محل مدنظر کاربران برسانند.

به‌جرات می‌توان گفت که بدون بهره‌گیری از بوستر پمپ آبرسانی زندگی در ساختمان‌های بلندمرتبه امکان‌پذیر نیست؛ زیرا همه کاربران نمی‌توانند از سطح آبی یکسان بهره‌مند شوند. این در حالی است که تنها با استفاده از یک بوستر پمپ می‌‌توان این مشکل در میزان دبی آب را حل کرد.

هرچه تعداد طبقات یک ساختمان بیشتر باشد، انتقال آب به طبقات بالاتر نیز دشوارتر می‌شود. برای مثال انتقال آب در یک ساختمان دوطبقه نسبت به یک ساختمان بیست طبقه بسیار راحت‌تر است. اگرچه بهره‌گیری از یک پمپ آب خانگی در ساختمان‌های کوچک، یک راه‌حل مناسب به نظر می‌رسد؛ اما این پمپ‌ها در موارد گسترده‌تر کاربردی ندارند. راه حل مشکل این این که شرکت هایی وجود دارند که می توانند برترین بوسترها را با بهترین کیفیت ممکن در اختیار شما قرار دهد تا از چنین مشکلاتی رهایی پیدا کنید.

طراحی کلی بوسترهای پمپ آب به چه شکل است؟

یکی از جالب‌ترین موارد مربوط به بوستر پمپ آبرسانی، ساختار موازی این ابزارها است. بوسترهای پمپ آبرسانی باید به شکل چندگانه در کنار هم نصب شوند تا بتوان به فشار مدنظر دست‌یافت. نحوه طراحی و مکانسیم کار این نوع بوستر پمپ بدین صورت است که آب از سمت کلکتور ورودی بوستر به پمپ‌ها وارد می‌شود. در مرحله بعد فشار آب به‌وسیله پروانه درون پمپ‌ها افزایش‌یافته و سپس آب از محل خروجی به سمت ساختمان مدنظر انتقال می‌یابد. کل این روند توسط سیستمی به نام پنل کنترلی (تابلو فرمان)، برنامه‌ریزی می‌شود تا در روند کار هیچ‌یک از پمپ های موجود اختلالی ایجاد نشود.

در این کنترل پنل، ابزارآلاتی خاص وجود دارند که به‌صورت آنی میزان فشار آب خروجی را بررسی می‌‌کنند. در شرایطی که میزان فشار خروجی آب از حد تعیین شده کمتر باشد، بوستر پمپ با توان بیشتری فعالیت خود را ادامه می‌دهند تا کاربران شاهد کاهش میزان فشار آب نباشند. کنترل پنل بوستر یکی از مهم‌ترین بخش‌های این محصول محسوب می‌شود. در واقع یکی از فاکتورهای موجود جهت انتخاب یک بوستر پمپ آبرسانی، همین بخش است.

شیرآلات بوستر پمپ چه کاربردی دارند؟‌

هر بوستری که در ردیف بوستر پمپ آبرسانی قرار می‌گیرد، باید دارای شیرهای جداگانه مخصوص تغذیه باشد. از شیرهای بوستر پمپ جهت قطع و وصل جریان آب خروجی و یا ورودی استفاده می‌شود.

این مطلب را هم ببینید
خرید از فروشگاه اینترنتی یا حضوری؟

در بعضی مصارف ساختمانی و یا صنعتی علاوه بر شیرهای مذکور، از یک سیستم مخصوص تخلیه نیز استفاده می‌کنند. شیر تخلیه زمانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که بوستر به دلیل اختلال یا مشکل در روند تغذیه آب، فشار مربوطه را بیش از میزان تعیین شده افزایش دهد. به طبع افزایش فشار می‌تواند تمامی تجهیزات مرتبط با لوله‌کشی را تخریب کند؛ اما شیر تخلیه بوستر جلوی این کار را می‌گیرد.

چند نوع مدل مختلف بوستر پمپ آب وجود دارد؟‌

به دلیل نیازهای مختلف کاربران، امروزه بوستر‌های پمپ آبرسانی در مدل‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. از جمله مهم‌ترین انواع بوستر پمپ آب می‌توان به مواردی همچون بوستر متغیر و بوستر ثابت اشاره کرد. هر یک از این موارد دارای مزایای منحصربه‌فرد خود هستند.

بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر

همان‌طور که از نام این نوع بوستر پمپ آبرسانی مشخص است، بوسترهای دور متغیر می‌توانند آب را با فشارهای مختلفی در اختیار کاربران قرار دهند. برای مثال اگر میزان فشار مدنظر کاربران افزایش یابد، بوستر نیز توان بیشتری را به کار می‌گیرد تا فشار آب سایر مصرف کننده ها کاهش پیدا نکند. بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر بهترین نوع بوستر پمپ برای پمپاژ آب در ساختمانها و صنایع مختلف به شمار می رود.

پمپ های بوستر پمپ به‌صورت ردیفی کنار هم قرار می‌گیرند.
پمپ های بوستر پمپ به‌صورت ردیفی کنار هم قرار می‌گیرند.

بوستر پمپ آبرسانی دور ثابت

این نوع بوسترها بیشتر در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شوند؛ زیرا می‌توانند بدون تغییر فشار آب، به‌صورت مداوم فعالیت کنند. فشار آب خروجی از این نوع بوستر پمپ همواره ثابت است، البته با استفاده از پنل کنترل می‌توان آن را برنامه‌ریزی کرد. عموما از این نوع بوستر ها بعنوان بوستر پمپ آتش نشانی دور ثابت استفاده می شود.

قیمت بوستر پمپ چقدر هست؟

قیمت بوستر پمپ مدنظر شما رابطه مستقیمی با نوع بوستر، مارک پمپ و لوازم بوستر پمپ و همچنین میزان ظرفیت آن دارد. امروزه همه کاربران می‌توانند باتوجه‌به نیاز خود نسبت به خرید این محصول اقدام کنند. تفاوتی ندارد که بودجه شما در چه حد است؛ زیرا قطعاً خرید بوستر پمپ از تولید کننده به شما این امکان را می دهد که با توجه به سطح بودجه خود اقدام به خرید کنید.

بوستر پمپ ها در منازل مسکونی نیز به کار می‌روند.
بوستر پمپ ها در منازل مسکونی نیز به کار می‌روند.

آیا استفاده از بوسترهای پمپ آب ضروری است؟

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که میزان فشار آب به‌شدت پایین است و یا میزان دبی آب در طبقات مختلف ساختمان یکسان نیست، بهترین راهکار برای شما،‌ بهره‌گیری از بوستر پمپ خانگی است. این محصولات قیمت بسیار مناسبی دارند و نصب آن‌ها نیز به‌هیچ‌وجه زمان‌بر نیست. با کمک چنین محصولاتی دیگر نباید در زمینه تعیین فشار یکسان آب در کلیه طبقات ساختمان نگران باشید.

شرکت تدابیر صنعت پمپ آوین به‌عنوان مشاور و تأمین‌کننده تجهیزات استخری و پمپ‌های آبرسانی و همچنین طراح و سازنده بوستر پمپ آبرسانی، آتش‌نشانی و آبیاری هوشمند، مفتخر است این محصول را با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت ممکن در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست