معرفی کابینت های جدید بامبو برای آشپزخانه و حمام

در سال های اخیر بامبو به دلیل فواید خود در مقایسه با چوب معمولی بسیار محبوب شده است. بامبو از چوب های دیگر محکم تر بوده و با این حال اصلا چوب محسوب نمی شود. بلکه در حقیقت نوعی گیاه است که به سرعت رشد می کند. بنابراین کاملا تجدید پذیر بوده و می تواند به جای چوب افرا، بلوط و قطعات چوبی دیگر مانند پارکت، و حتی امروزه کابینت و لوازم هم استفاده شود. بنابراین در حالی که تا به امروز تنها برای قسمت هایی از صنعت کابینت استفاده می شود، اما محبوبیت آن افزایش یافته و به زودی جای کابینت های قدیمی را می گیرند.

معرفی کابینت های جدید بامبو

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید هزینه ساخت کابینت را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال کابینت ساز در تهران باشید می‌توانید درخواست ساخت کابینت ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

کابینت های بامبو

نحوه رشد و استفاده از بامبو

بامبوی استفاده شده در صنعت چوب کابینت و لوازم چوبی در مزارع کاشته شده و سه تا پنج سال پس از کاشت قابل استفاده است. پس از اینکه قسمت بیرونی گیاه به اندازه ۲۵ تا ۳۲.۵ متر رشد کرد، گیاه برداشت می شود. بامبو می تواند دوباره رشد کرده و هر سه سال یا بیشتر برداشت شود، بنابراین کاملا تجدیدپذیر است. در حالی که در مقایسه، در صنعت چوب شاید برای رشد یک درخت به ۱۰۰ سال زمان نیاز باشد و حین برداشت کل درخت نابود شود.

در حال حاضر بامبو در کفپوش استفاده می شود در حالی که اخیرا به صنعت کابینت و لوازم چوبی نیز راه یافته است.

کابینت های جدید بامبو

لمینت بابو

ساقه های طویل بامبو به صورت قطعات باریک برش یافته و سپس تحت فشار و دما به ورقه های باریک تبدیل می شود.

این ورقه ها باز هم تحت دما و فشار قرار گرفته و به قطعات برش یافته و تخته های چوبی تبدیل خواهند شد. بامبوی به کار رفته در کفپوش و کابینت مانند روکش چوبی است. بنابراین لایه های بامبوی لمینت شده در لوازم استفاده می شود.

در صنعت بامبو، پنل های ساده بامبو (که البته گران هستند)، و روکش بامبو دیده می شود.

بامبوی درهم تنیده شده

در فرایند دیگر به جای لمینت بامبو، بامبو در الیاف چوب تنیده شده و به صورت ورقه و تخته شکل گرفته، چسب خورده و فشرده شده است. ظاهر بامبوی درهم تنیده از بامبوی لمینت شده بهتر است. به جای اینکه لایه های لمینت مشخص باشند شبیه تکه چوب های معمولی است. بامبوی درهم تنیده شده از بامبوی لمینت شده سخت تر بوده و به همین دلیل برای کفپوش گزینه خوبی محسوب می شود.

کابینت های بامبو در طرح، اندازه و سبک های مختلف موجود هستند.

۱. ساخت کابینت بامبو

بامبو به دلیل سنگین بود گرانقیمت است. یک ورقه ۱۲۰ در ۲۴۰ سانتی متری با ضخامت ۲ سانتی متری آن حدود ۲۰۰ دلار هزینه دارد. به همین دلیل معمولا بدنه کابینت را از جنس چوب یا MDF می سازند و برای درب و کشو از تخته ها و ورقه های لمینت استفاده می کنند. در قسمت هایی که در معرض دید هستند، مانند کابینت جزیره، بامبو بر روی کابینت چوب یا MDF قرار می گیرد.

۲. روکش

روکش بامبوی طبیعی بهترین روکش برای این کابینت هاست چون جلوه زیبا ایجاد می کند.

۳. اندازه

از آنجایی که در حال حاضر تقاضا برای این کابینت ها کم است، در اندازه های محدود موجود می باشند. به این صورت که ممکن است شرکت موردنظرتان تنها چند مدل محدود با ضخامت خاص را ارائه دهد و شما مجبور شوید همان را انتخاب کنید.

۴. مدل

کابینت بامبو با درهای تخت یا ساده موجود هستند. از آنجاییکه ساخت مواد اولیه آن سخت است نمی توان کابینت بامبو با مدل پیچیده یافت. در کابینت بامبو معمولا روکش بامبو بر روی تخته چوبی به کار می رود. می توانید لایه زیرین چوب را شکل دهید و روی آن ابزار بگذارید و سپس روکش بامبو را وصل کنید.

این مطلب را هم ببینید
چگونه کاشی‌کاری کنیم

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست