تصمیم ‌گیری راحت برای انتخاب کابینت‌ های مات یا براق

یکی از مشکلات و دغدغه‌های بسیاری از افراد، نحوه انتخاب کابینت‌های مات یا براق است. در واقع بسیاری از افرادی که قصد نصب و اجرای کابینت در آشپزخانه را دارند، همواره با این سؤال مواجه می‌شوند که برای فضای مورد نظر استفاده از کابینت‌های مات بهتر است یا کابینت‌های براق؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال نیاز است ویژگی‌های هر یک از این دو کابینت و انواع آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال انواع کابینت آشپزخانه های گلاس براق  از محبوبیت بیشتری میان مردم برخوردار بوده و دارای سطح براق‌تری هم نسبت به دیگر کابینت‌ها است. عوامل زیاد و مؤثری نیز وجود دارند که در انتخاب کابینت‌های آشپزخانه مات یا براق تأثیرگذار هستند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به میزان تابش نور و شرایط آب و هوایی منطقه زندگی اشاره کرد.

 کابینت‌ مات و براق

عوامل مؤثر و تأثیر‌گذار در انتخاب کابینت ‌های مات یا براق

جهت تصمیم‌گیری راحت برای انتخاب کابینت مات یا براق باید به برخی از عوامل تأثیر‌گذار توجه داشته باشید. یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در انتخاب کابینت‌های آشپزخانه براق یا مات میزان تابش نور ورودی به فضای آشپزخانه است. بر همین اساس معمولاً آشپزخانه‌هایی که در طول روز از شدت نور بیشتری برخوردار هستند، نیازی به نصب و اجرای کابینت‌های براق ندارند و کابینت نئوکلاسیک و کابینت ممبران برای آن‌ها بسیار مناسب است. در آشپزخانه‌هایی که دارای نور کمتری هستند، باید از کابینت‌های براق و کابینت‌هایی با رنگ روشن استفاده شود.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم و تأثیرگذار متراژ و فضای موجود در آشپزخانه است. به‌طور کلی در صورتی که از کابینت‌های براق مانند کابینت هایگلاس در آشپزخانه‌های کوچک استفاده شوند، می‌توان فضا را بزرگ‌تر نشان داد. از دیگر عوامل مهم، شرایط آب و هوایی محل زندگی به شمار می‌آید که در انتخاب انواع کابینت‌های براق یا مات مهم خواهد بود. در رابطه با نظافت کابینت‌ها نیز باید به این نکته توجه شود که نظافت کابینت‌های براق در مقایسه با کابینت‌های مات معمولاً دشوارتر است و دقت بیشتری را احتیاج دارد. توجه به تمامی این موارد می‌تواند راهنمای مناسبی برای انتخاب صحیح‌تر و مناسب انواع کابینت‌های مات و براق باشد.

انتخاب کابینت‌ های مات

کابینت ‌های مات و براق

تفاوت کابینت‌های مات و براق معمولاً در نوع روکش استفاده شده در آن است. بر همین اساس اگر کابینت ‌ام دی اف با روکشی از جنس ملامین پوشش داده شود، به آن کابینت مات گفته می‌شود. در صورتی که صفحه ‌ام دی اف با روکشی تحت عنوان هایگلاس پوشانده شود، به این کابینت، کابینت براق اطلاق می‌شود. البته کابینت‌های دیگری نیز وجود دارند که با روکش ضد لک پوشش داده می‌شوند که به عنوان گران‌ترین نوع کابینت مات در بازار شناخته می‌شوند و دارای زیبایی و مقاومت بیشتری هستند، مانند کابینت نئوکلاسیک. عموما افرادی که دارای آشپزخانه‌ای بزرگ هستند، در هنگام خرید کابینت، کابینت‌های مات را انتخاب می‌کنند.

همان طور که در قسمت بالا نیز اشاره شد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کابینت‌های مات، تمیز کردن راحت و مشخص نبودن بسیاری از لکه‌ها بر روی آن است و همین موضوع سبب شده تا استقبال بیشتری از آن‌ها شود. در رابطه با کابینت‌های براق نیز باید توجه داشته باشید که در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها تولید می‌شوند. معمولاً نظافت رنگ‌های تیره کابینت‌های براق مشکل‌تر خواهد بود؛ چراکه اکثر افراد به دلیل مشاهده جای انگشت بر روی آن‌ها همواره با مشکلاتی مواجه می‌شوند. اغلب مدل‌های کابینت کلاسیک، سطحی مات دارند.

انتخاب کابینت‌ مات و براق

مزایا و معایب کابینت‌ های مات

در تصمیم‌گیری راحت برای انتخاب کابینت‌های مات یا براق نیاز است تا مزایا و معایب هر یک از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. از مزایای کابینت‌های مات می‌توان به مقاومت مناسب آن‌ها در برابر خراشیدگی و سایش اشاره کرد. معمولاً این کابینت‌ها دارای کیفیت بالایی هستند و امکان انتخاب طرح و رنگ‌های مختلف آن‌ها وجود دارد. تمیز کردن کابینت‌ها در برابر لکه‌ها راحت‌تر است. از این کابینت‌ها در آشپزخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود. از معایب آن‌ها نیز می‌توان به مقاومت کم در برابر تابش نور خورشید اشاره کرد؛ چراکه معمولاً کابینت‌های مات در برابر نور خورشید تغییر رنگ خواهند داد. قیمت کابینت با روکش مات بیشتر از براق است که این امر را به خوبی با مقایسه کابینت ممبران و کابینت نئوکلاسیک در برابر کابینت هایگلاس مشاهده خواهید کرد.

این مطلب را هم ببینید
استحکام بیشتر ساختمان به کمک رابیتس

انتخاب کابینت‌ های براق

مزایا و معایب کابینت‌های براق

لکه‌های چربی در کابینت‌های براق کمتر مشخص می‌شوند و به دلیل ویژگی که سطح این کابینت‌ها دارند، بازتاب‌کننده مناسبی از نور هستند. به همین دلیل باعث می‌شوند تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر دیده شود. از این رو برخی افراد در هنگام خرید کابینت از این مدل استقبال می‌کنند. از کابینت‌های براق معمولاً در آشپزخانه‌های کوچک استفاده می‌شود. از مزایای این کابینت‌ها می‌توان به مدرن بودن آن‌ها نیز اشاره کرد؛ اما معایب این کابینت‌ها به جای ماندن لکه و اثر انگشت بر روی آن‌ها است. مقاومت این کابینت‌ها در برابر ضربه و خراش کم است و مراقبت و نگهداری آن‌ها نیازمند وقت و دقت بیشتری خواهد بود.

 کابینت‌ های مات و براق

ترکیب کابینت براق و مات

در هنگام طراحی آشپزخانه و خرید کابینت مدرن یا کلاسیک، از ترکیب کابینت مات و براق استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود تا کابینت‌های زمینی خود را مات و کابینت‌هایی که در ارتفاع بالاتری نصب می‌شوند را از جنس براق انتخاب کنید. در واقع دلیل این کار این است که کابینت‌های زمینی به دلیل اینکه کاربرد بیشتری را در آشپزخانه دارند، بنابراین امکان لک شدن آن‌ها وجود دارد. کابینت‌های مات به علت ویژگی لک‌پذیری کمتری که دارند، برای کابینت‌های زمینی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانید از رنگ‌های خنثی در طراحی کابینت استفاده کنید. ترکیب کابینت‌های مات و براق می‌تواند یک فضای کاملاً متفاوت را به آشپزخانه شما ببخشد.

انواع کابینت های براق و مات

کلام پایانی

فاکتور‌های اساسی و مهمی وجود دارد که در تصمیم‌گیری راحت برای انتخاب کابینت‌های مات و براق تأثیر‌گذار هستند. پیشنهاد می‌شود تا در زمان نصب کابینت‌های مات یا براق برخی از عوامل مهم را مد نظر داشته باشید. از مهم‌ترین فاکتور‌های اساسی می‌توان به نور طبیعی و فضای موجود در آشپزخانه اشاره کرد. هر یک از کابینت‌های مات یا براق دارای مزایا و معایبی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت بالای کابینت‌های مات در برابر خط‌وخش نسبت به کابینت‌های براق و نمایان نشدن لکه چربی در کابینت‌های براق نسبت به کابینت‌های مات اشاره کرد. امکان استفاده از هر دو کابینت مات و براق برای دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد و می‌توان از مزایای هر دو کابینت بهره‌مند شد.

مجموعه کابینت بازار چندین سال است که در زمینه دکوراسیون داخلی و تولید انواع کابینت، مبلمان اداری و … فعالیت دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از دریافت تخفیف ۱۰ درصدی بابت سفارش کابینت مورد نظر خود بهتر است که به سایت https://cabinetbazar.com   مراجعه کرده و یا با شماره های ۲۲۳۱۴۰۲۲-۰۲۱ و ۲۲۳۸۶۰۸-۰۹۱۲ تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست