تحلیل وضعیت ساخت و ساز مسکن در تنکابن مازندران

تنکابن، یکی از مناطق محبوب در استان مازندران است که به دلیل ویژگی های آب و هوایی، جنگل ها و روستاهای زیبایش، هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران می باشد. سفر کردن افراد به مناطق شمالی کشور طبیعتا برای گردشگری است، ولی در تنکابن، علاوه بر بحث گردشگری، به دلیل اینکه یک منطقه اداری هم می باشد، میزبان بسیاری از افراد است که برای کار و کسب درآمد به این شهر آمده اند که این موارد، بر بحث ساخت و ساز در این منطقه تاثیرگذار بوده است.

وضعیت ساخت و ساز مسکن در تنکابن

در ادامه با ما باشید تا به تحلیل وضعیت ساخت و ساز مسکن در تنکابن مازندران بپردازیم تا با وضعیت ساخت ویلا در تنکابن و همچنین آپارتمان در این شهر آشنا شوید.

ساخت و ساز در تنکابن مازندران، با توجه به مناطق شهری، روستایی و جنگلی که دارد، متنوع است. در مناطق شهری آن، آپارتمان سازی رشد قابل ملاحظه ای داشته است و با توجه به ورود افرادی که به قصد کسب و کار به این شهر آمده اند وسختی ها و خستگی های رفت و آمدهای متوالی،واحد های آپارتمانی متقاضیان زیادی دارند که باعث می شود از رفت و آمدهای پی دی پی جلوگیری شود.

محبوب ترین منطقه شهری در تنکابن، که بالا شهر آن می باشد و یک منطقه لاکچری محسوب می شود، کریم آباد است. در این منطقه بیشتر آپارتمان سازی انجام می شود و آپارتمان ها معمولا تعداد طبقاتی در حدود هشت طبقه را دارند.

اگر از مناطق شهری تنکابن فاصله بگیریم و به سمت کوه پایه ها و مناطق روستایی برویم، مشاهده می کنیم که بیشتر ساخت و سازی که در این مناطق انجام می شود، ساخت ویلا است و مردم تمایلی به ساخت آپارتمان در این مناطق ندارد و با توجه به گردشگری بودن این مناطق، امری طبیعی می باشد.از مناطق محبوب روستایی در تنکابن می توان به سلیمان آباد، شهید آباد، نعمت آباد و… اشاره کرد که این مناطق در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و همین باعث شده است ساخت ویلا در تنکابن بیشتر در این مناطق باشد.

 ساخت و ساز مسکن

بعد از بیان مناطق محبوب ساخت و ساز در مناطق شهری و روستایی، اگر بخواهیم یکی دیگر از زیباترین و پرطرفدار ترین مناطق را معرفی کنیم، قطعا مناطق جنگلی آن است که زمین های منطقه جنگلی دوهزار بیشترین متقاضی را دارند کهساخت ویلا در این مناطق هم زیاد است. در ارتفاعات جنگل های دوهزار، مناطق عسل محله و شانه تراش محبوب هستند که در بالای قله قرار گرفته اند و آب و هوای بی نظیریدارند و البته قیمت زمین های این منطقا نسبت به سایر مناطق، بالاتر است.

نظارت بر ساخت و ساز در تنکابن، نسبت به سال های قبل، بهتر شده است و امیدواریم در سال های آینده کماکان روند مثبتی را داشته باشد. در بحث مجوزهای ساخت و ساز، خیلی از افراد در تنکابن مازندران، پس از ساخت و ساز در زمین ها، به دنبال ماده صد می رفتند که با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه، مجوز را پس از ساخت و ساز می گرفتند که جدیدا، با توجه به جدیت در نظارت ساخت و ساز، خود جهاد کشاورزی، مستقیما ساختمان های بدون مجوز را شناسایی می کند و آن ساختمان ها را تخریب می کند. پس در هنگام خرید زمین برای پروژه ی خود، نوع بافت آن را حتما پیگیریکنید که بدانید به ساخت و ساز در این زمین مجوز داده می شود یا خیر.

در مورد مجوز ساخت و ساز در زمین های با متراژ بالا، این نکته را در نظر داشته باشید که در زمین هایی که بیشتر از ۳۰۰۰ مترمربع باشند و باغ مرکبات هم در آن زمین ها قرار گرفته باشد، به صاحبان این نوع زمین ها، تنها اجازه ساخت یک واحد ویلا باغی داده می شود و خبری از مجوز برای ساختمان های چند طبقه و… نیست.

این مطلب را هم ببینید
الزامات استفاده از تجهیزات چاه ارت در ساختمان‌ها

همچنین در مناطق شهری تنکابن، به دلیل اینکه در این شهر فرودگاهی وجود ندارد، مجوزهای ساخت آپارتمان های چند طبقه (بیش از دو طبقه) هم داده می شود. چون در صورت وجود فرودگاه، مانند شهر رامسر، برای اینکه زمان بالا رفتن یا فرود آمدن هواپیما، برخوردی بین ساختمان های بلند و هواپیما رخ ندهد، اجازه ساخت ساختمان های بلند را نمی دهند.

با توجه به مواردی که در این مقاله اشاره شد، متوجه شدیم که در تنکابن، به عنوان شهری اداری-گردشگری، ساخت و سازهای فراوانی انجام می شود که نوع هر سازه با توجه به منطقه آن متفاوت است و از آپارتمان سازی در مناطق شهری تا ساخت ویلا در مناطق روستایی و کوه پایه ای در این شهر، متقاضی دارد. در مورد مجوزها هم اشاره کردیم که با حساسیت های بیشتری اقدام به صدور مجوزهای ساخت و ساز می کنند و به زمین هایی که بافت مناسبی برای ساخت و ساز نداشته باشند، مجوزی داده نمی شود و در صورت ساخت و سازی خلاف قوانین، جهاد کشاورزی اقدام به تخریب می کند. البته خوب است اشاره کنیم که این حساسیت ها و جدیت ها امیدوار کننده است؛ چرا که ساخت و ساز های بی رویه، در بلند مدت، آسیب های جدی را به منطقه وارد می کند و می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

در پایان امیدواریم اگر قصد ساخت ویلا و یا آپارتمان در تنکابن را داشته اید، این مقاله به کمک تان آمده باشد و با درک درستی از وضعیت ساخت و ساز در تنکابن، اقدام به شروع پروژه های خود کنید.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست