نرم افزار کتیا چیست؟

کتیا از جمله ابزار‌های مورد علاقه مهندسین، به خصوص مهندسین مکانیک به حساب می‌‍آید‌ که دست دانشجوها و متخصصین طراحی صنعتی را در بخش طراحی تا تولید یک محصول، تا حد زیادی باز می‌کند و امکان‌های متعدد و جذابی برای آنها فراهم می‌نماید. کتیا یک مجموعه نرم‌افزاری چندمنظوره است که توسط شرکت فرانسوی داسو سیستم به بازار صنعت جهان عرضه شده و امکانات مختلفی مثل طراحی سه بعدی، تحلیل و شبیه‌سازی، مدیریت تولید محصول و غیره را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در ادامه قصد داریم سراغ معرفی نرم‌افزار catia و معرفی منابع آموزش کتیا برویم پس با ما همراه باشید.

کتیا چیست؟

کتیا یک ابزار قوی و پرکاربرد در حوزه طراحی است که خیلی مورد توجه مهندسین مکانیک قرار گرفته و البته هر کسی با هر زمینه‌ای، اگر به طراحی محصول و نقشه‌کشی صنعتی علاقه داشته باشد؛ می‌تواند به کتیا، به عنوان یک گزینه جذاب برای انجام امور خود نگاه کند و با آموزش کتیا و یاد گرفتن آن وارد بازار کار شود.

نرم افزار کتیا چیست

شروع داستان ‌کتیا مثل اکثر تکنولوژی‌ها، از بخش نظامی بوده و بعدها گسترش پیدا کرده و در دسترس عموم قرار گرفته است. شرکت داسو سیستم، از کتیا برای توسعه و طراحی جنگنده میراژ استفاده کرد و بعد ابزار از هدف قوی‌تر شد و کتیا که صرفا ابزار توسعه میراژ بود، به یکی از فراگیرترین ابزارهای طراحی دنیا که امروزه از آن در هواپیماسازی، کشتی‌سازی، طراحی و تولید خودرو، قطعات مختلف صنعتی و غیره استفاده می‌شود، تبدیل شد.

کتیا زیر ذره‌بین تخصص

نرم‌افزار کتیا به ابزارهای CAD مجهز است، یعنی طراحی به وسیله کامپیوتر و این موضوع باعث می‌شود که یک مهندس بتواند یک مدل از آن چیزی که به ذهنش رسیده یا قصد طراحی آن را دارد، با دقت بسیار زیاد در کتیا بسازد و از این طریق بتواند برای خود اسپانسر جذب کند اما؛ کار کتیا به طراحی محدود نیست و اینجا باید راجع به یکی دیگر از حوزه‌های کاربرد کتیا صحبت کنیم؛ یعنی CAM یا تولید به کمک کامپیوتر که امروزه در آموزش کتیا بسیار مورد توجه است.

کتیا هر چیزی را که در فرایند طراحی یا تولید صنعتی نیاز باشد در اختیار کاربر قرار می‌دهد و علت درستی این ادعا هم این است که شرکت‌هایی مثل بویینگ و فورد از نرم‌افزار CATIA در کارخانه‌های خود استفاده می‌کنند. وقتی کتیا می‌تواند نیازهای این غول‌های تولیدی در زمینه‌های مختلف را، با امکانات خود پوشش دهد، طبیعتا برای نیازهای شرکت‌های کوچکتر و اشخاص، قطعا ناتوان نخواهد بود و تنها باید با شرکت در یک دوره مناسب آموزش کتیا، توانایی و دانش بهره‌برداری از ابزارها و امکانات این نرم‌افزار را به دست آورد. اجازه دهید در آخر این بخش کاربردهای نرم‌افزار کتیا را به صورت لیست به شما همراهان عزیز مکتب خونه ارایه کنیم.

 • طراحی سیستم‌های هیدرولیکی و الکتریکی
 • طراحی دو بعدی و سه بعدی
 • شبیه‌سازی
 • طراحی قالب
 • مدیریت پروژه
 • کمک به ماشین‌کاری و استخراج G-code

چرا کتیا اینقدر جذاب است؟

جذابیت هر نرم‌افزاری از قابلیت‌هایی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد نشات می‌گیرد و ویژگی‌های جذاب کتیا را یک مهندس که سال‌ها در زمینه طراحی و تولید و قطعات صنعتی و نقشه کشی فعالیت داشته و مرارت‌های طراحی و تولید یک محصول صنعتی را از نزدیک لمس کرده؛ بهتر از هر کس دیگری درک می‌کند.

کتیا چیست

 • اول از همه باید گفت که کتیا قابلیت فرومل‌پذیری پارامتریک دارد؛ یعنی شما می‌توانید به راحتی و به سرعت، ابعاد مدل طراحی‌شده خود را تغییر دهید.
 • دوم، سرعت طراحی با کتیا نسبت به نرم‌افزارهای مشابه، به مراتب بالاتر هست و این موضوع یکی از علل جذابیت این نرم‌افزار محسوب می‌شود.
 • سوم بهره‌گیری کتیا از الگوریتم‌های هوشمند و پیشرفته است که کار طراحی را برای کاربر راحت‌تر می‌سازد؛ در واقع این الگوریتم‌ها کمک می‌کنند تا کتیا هدف شما از طراحی را تا حدی درک کند و ایجاد این مفاهمه مشترک باعث می‌شود تا نرم‌افزار بتواند سریع‌تر از باقی نرم‌افزارها، به نیاز شما پاسخ دهد.
 • چهارم این که کتیا امکان ایجاد خروجی با فرمت‌‌های متفاوت را برای کاربرانش فراهم می‌کند تا محدودیتی از این نظر نداشته باشند.
 • پنجمین مورد برخورداری کتیا از محیط گرافیکی با کیفیت و پیشرفته است که کار طراحی را راحت‌تر از قبل می‌کند.
 • شش اینکه کتیا از درخت حافظه برخوردار است و این یعنی شما در هر قسمت از طراحی می‌توانید به بخش قبلی برگردید و بعد دوباره در قسمت جدید باشید.
 • و در آخر اگرچه نرم‌افزارهایی مثل سالیدورک، رقیب قدرتمندی برای کتیا به حساب می‌آیند ولی کتیا علاوه بر دیزاین در حوزه مهندسی به کمک کامپیوتر و تولید به وسیله کامپیوتر هم یک ابزار قوی است و این گستردگی و یکپارچگی سبب می‌شود تا استفاده از کتیا در بیشتر شرکت‌های بزرگ تولیدی، رواج بیشتری داشته باشد.
این مطلب را هم ببینید
تیرآهن چیست و انواع استانداردهای تیرآهن کدامند؟

آموزش کتیا، دریچه ورود به صنعت

در این بخش می‌خواهیم در مورد آموزش نرم‌افزار کتیا حرف بزنیم؛ نرم‌افزاری که تا اینجا، دیدیم چقدر جامع و پرکاربرد است و یادگیری آن آرام آرام به یکی از ویژگی‌های کلیدی و غیرقابل انکار متقاضیان کار در حوزه طراحی صنعتی تبدیل شده است و باید به این نکته هم توجه کرد که با داشتن مهارت کار با این نرم‌افزار، می‌توانید یک کار دانشجویی خوب هم داشته باشید؛ چون انجام پروژه کتیا، توسط خیلی از شرکت‌‌ه،ا به دانشجوها واگذار می‌شود و سختی وضعیت مالی و اقتصادی در دوران زندگی دانشجویی بر کمتر کسی پوشیده است و باید چنین امکانی را، که هم باعث کسب درآمد می‌شود و هم رزومه شخصی دانشجو را تقویت می‌کند و هم مهارت فردی او را افزایش می‌دهد، با جدیت تمام دنبال کرد.

آموزش کتیا

اما برای آموزش کتیا باید از کجا شروع کرد و اصلا چرا نرم‌افزار کتیا به آموزش نیاز دارد و آیا نمی‌شود با تلاش شخصی آن را یاد گرفت؟ باید بگوییم حدودا هیچ غیرممکنی در جهان وجود ندارد اما، زمان عنصری است که نباید به راحتی آن را از دست داد؛ کار کردن با نرم‌افزار به صورت شخصی و خودآموز و آزمون و خطاهای متعدد شاید باعث شود که شخص کتیا را یاد بگیرد اما همین فرد می‌توانست این سطح توانایی را در مدت زمان بسیار کمتر و از راه خیلی آسان‌تر و شیرین‌تر به دست بیاورد.

در ادامه هم باید گفت با توجه به گستردگی ابزارها و امکانات کتیا و حوزه کاربرد متفاوت هر کدام از آنها، بهتر است که آموزش کتیا را با یک همراه خوب و متخصص شروع کنید.

آموزش کتیا

داشتن کتیا روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی، شاید یکی از آرزوهای مهندسین و دانشجوهای خارجی باشد؛ اما برای ما به سادگی در دسترس هست و خیلی راحت می‌توانیم نسخه کرک شده این نرم‌افزار، با تمام ویژگی‌هایش را بدون هزینه، روی کامپیوتر خود داشته باشیم، فقطکافیست عبارت « دانلود نرم‌افزار کتیا» را جستجو کنیم. هزینه خرید این نرم افزار انقدر بالاست که سایت مربوطه، حتی گزینه اجاره کردن نرم‌افزار را هم، به عنوان یک گزینه ارایه داده اما ما برای نصب نرم‌افزار کتیا تنها به یک سرچ ساده و پیروی از دستورالعمل مربوطه نیاز داریم. پس اگر تصمیم به یادگیری نرم‌افزار کتیا گرفته‌اید، همه چیز آماده است؛ با یک سرچ ساده نرم‌افزار را نصب کنید و با دوره‌های آموزش گام به گام catia کار با این نرم افزار محبوب را یاد بگیرید.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست