دکوراسیون پشت‌بام منزل با ایده‌هایی الهام گرفته از طبیعت

روف ‌گاردن یا بام سبز امروزه یک ایده جذاب برای تبدیل فضای شهری و مصنوعی به جو یک زندگی پویا است.

زندگی شهرنشینی و ماشینی حالا بیش از هر زمانی موردتوجه قرار گرفته است و مهاجران به جهت کسب درآمد بیشتر سعی می‌کنند به سراغ سبک زندگی یکجانشینی و تجمعی بروند. ازاین‌رو بشر دیگر بسیاری از رفتارها و عادات زندگی روستایی را تجربه نمی‌کند و این مسائل می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را روی جسم، روحیه و افکار هر شخص داشته باشد. تصور کنید که حالا زندگی روستایی، تجربه گشت‌وگذار در یک محیط جنگلی و سرسبز و زندگی خارج از دود، شلوغی و ترافیک از ما گرفته شده است.

دکوراسیون پشت‌بام منزل

در چنین وضعیتی قطعاً خلق برخی جذابیت‌های بصری در محیط خانه می‌تواند این مشکلات را تا حد زیادی حل کند. روف‌گاردن یکی از ایده‌هایی است که از سال‌ها پیش توسط مردم در کشورهای مختلف جهان اجرا می‌شد. در قرن بیستم میلادی هدف از ساخت روف‌گاردن یا بام سبز چیزی غیر از فاصله‌گرفتن از زندگی شهری بود و بسیاری از افرادی که چنین فضایی در پشت‌بام خانه خود داشتند، افراد ثروتمندی شناخته می‌شدند. اما کم‌کم شرایط تغییر کرد و بسیاری از شرکت‌ها و طراحان داخلی توانستند روف گاردن را در آپارتمان‌ها، مجتمع‌های تجاری و ساختمان‌هایی با مساحت کم تر به اجرا درآورند.

طبیعت جلوه‌های منحصر به خود را دارد و ما با الهام از آن‌ها می‌توانیم ترکیب و فضای درون و بیرون خانه و محل کارمان را دگرگون سازیم. به این صورت است که مثلاً یکی از زیبایی‌های طبیعت جنگل و دشت‌های سرسبز است. حس بی‌نظیری که به انسان منتقل می‌کند، آرامش روحی که ایجاد می‌نماید و همین‌طور اکسیژنی که تولید می‌کند در روف گاردن و اجرای آن در پشت‌بام قابل انتقال به زندگی شهرنشینی است. خوب این الهام از طبیعت مفاد و مزایای زیاد دیگری نیز دارد که در ادامه بیشتر با این مباحث آشنا می‌شویم. اما مهم‌ترین نکته ایجاد حس صمیمیت، آرامش، هیجان، جذابیت و تازگی است. چیزی که این روزها در زندگی شهری حس نمی‌شود. خوب این خلأ می‌تواند باعث بروز اختلالات فکری، ذهنی و عدم آرامش شود.

حضور جلوه‌های طبیعت و پوشش گاهی در زندگی امروزی

اجازه دهید روف گاردن یا بام باغ را با یک تصور جذاب به شما معرفی کنیم. تصور کنید که در یک شرکت تجاری مشغول به کار هستید و وقت ناهار شما فرارسیده است. یا در خانه خود مشغول انجام کارهای روزانه بودید و حالا دیگر واقعاً حوصله‌تان سر رفته است و حسی برای ادامه دادن ندارید. در این شرایط برای شما جذاب است که ناهار خود را در یک محیط خشک و بی‌روح سرو کنید و یا این که به پشت‌بام خانه و یا محل کار خود بروید و با یک فضای سبز جذاب و موقعیتی پر از گل‌وگیاه مواجه شوید که سبزه‌ها با تمامی این عناصر ترکیب شده و حس مثبتی به شما منتقل می‌کنند؟ خوب روف‌گاردن یا بام سبز می‌تواند با عناصر طبیعی و گیاهان تزئین شود و در کنار آن چینشی از میز و صندلی را نیز داشته باشیم.

د روف گاردن یا بام باغ

دفع آلاینده‌ها و تولید اکسیژن با بام سبز

داشتن یک باغ بام یا روف گاردن که فضای سرسبز و بیشتری را برای دورهمی های ما ایجاد نماید، امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این میان طراحی و ساخت روف گاردن های لاکچری در سال های اخیر یکی از سوالات بسیاری از کاربران بوده و در حقیقت افراد زیادی با این چالش مواجه می شوند که چگونه می توانند یک روف گاردن لاکچری و بسیار زیبا را برای ساختمان خود ایجاد نمایند.

خوب همان‌طور که در عنوان ذکر کردیم پاک‌سازی هوای منزل و محل کار از آلودگی‌های محیطی یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از بام سبز یا روف‌گاردن می‌باشد. Roof Garden در واقع به دلیل بافت سرسبز و گیاهی می‌تواند موجب کاهش آلودگی هوا و خنک شدن پشت‌بام خانه شما شود. گیاهان به‌خودی‌خود سبب تولید اکسیژن می‌شوند و در نتیجه دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را نیز از بین می‌برند. از طرفی آلاینده‌های معلقی در هوا و بخصوص در شهرهای بزرگ و ارتفاعات وجود دارد که حجم ناخالصی آن‌ها می‌تواند سبب بروز مشکلات ریوی در انسان شود. در نتیجه دفع این آلاینده‌ها توسط روف گاردن تا حد زیادی به ارتقاء سلامت محیطی در هر شهر کمک می‌کند.

این مطلب را هم ببینید
خرید کاشی با تایل بای می

خوب علاوه بر تأثیراتی که بام سبز روی محیط‌زیست می‌گذارد، از نظر روحی و معنوی نیز برای بسیاری می‌تواند فضایی برای فکرکردن، استراحت و خارج‌شدن از دغدغه‌های فکری باشد. محدوده زندگی ما این روزها باتوجه‌به زندگی آپارتمانی صرفاً محدود به چند اتاق شده است و این اصلاً خوب نیست. قطعاً برای کسانی که صاحب فرزند هستند، زندگی در چنین فضایی پر از عیب ضرر است.

محافظت از محیط زندگی در برابر اشعه‌های مضر

بیشتر شدن تعداد خودروها در سطح شهر، کارخانجات و آسیب به لایه اوزون سبب می‌شود که میزان اشعه‌های مضر در محیط و اتمسفر زمین بیشتر شود. در مقابل روف‌گاردن می‌تواند ایده‌ای برای جلوگیری از ورود اشعه یو وی به محیط ساختمان و عملکردی شبیه به یک‌لایه ایزوله باشد. در واقع بام باغ تا ۳ برابر می‌تواند جلوی انتشار گازهای گلخانه‌ای و اشعه‌های مضر را بگیرد. حتی فراتر از آن شما می‌توانید در پشت‌بام خانه و یا محل کار خود گیاهانی مانند سبزیجات، کاهو و میوه بکارید. قطعاً این مسئله نیز به‌خودی‌خود می‌تواند یک صرفه‌جویی در هزینه باشد.

لازم است که در فصل تابستان رطوبت و دمای داخل ساختمان کنترل شود. درصورتی‌که روف گاردن در پشت‌بام اجرا شود میزان رطوبت به حد معمول رسیده و بخصوص در محیط‌هایی که خیلی خشک هستند و ساکنین ساختمان مدام دچار عوارضی چون خشکی پوست، چشم و بیماری‌های ریوی و تنفسی می‌شوند و برای رفع این‌گونه عارضه‌ها اجرای بام سبز در سقف پارکینگ، کف لابی و… می‌تواند یک ایده هوشمندانه باشد. علاوه بر اجرای روف‌گاردن شما می‌توانید نورپردازی‌های خاص نیز روی در این محیط انجام داده و یا این که در فضای پشت‌بام خود علاوه بر بام سبز آبنما نیز نصب نمایید.

روف گاردن و اجرای آن در پشت‌بام

مزیت اقتصادی ساخت بام سبز در ساختمان‌های مسکونی و تجاری

خوب تمامی جنبه‌های محیطی و اتمسفری مربوط به روف گاردن‌ها را بررسی کردیم. اما در ادامه مباحث مزایای محوطه‌سازی باید خاطرنشان شویم که ساخت بام سبز عموماً هزینه زیادی ندارد. اما بین ۱۰ تا ۱۲ درصد به ارزش ملک شما می‌افزاید. خنک شدن، تمیزکردن هوا و صرفه‌جویی در انرژی و عملکردی شبیه به عایق از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که بسیاری را مجاب می‌کند به ساخت روف گاردن در محیط شهری روی‌آورند. سقف زنده یا بام سبز قابل‌اجرا در آپارتمان‌ها، مجتمع‌های تجاری، شرکت‌ها، استارتاپ‌ها، لابی هتل‌ها و… خواهد بود. برای مراکز تجاری نیز راه‌اندازی سقف زنده می‌تواند یک راه جذب مشتری و کسب درآمد باشد.

وقتی بام سبز اجرا می‌شود نیازی به کودهای شیمایی وجود ندارد و به‌راحتی می‌توان آن را در بام و تراس ساختمان اجرا کرد. به‌هرحال هر شرکتی ایده منحصربه‌فرد خود را برای خلق بهتر چنین فضایی دارد و بهتر است در هنگام انتخاب طراح بام سبز به سه فاکتور کیفیت، قیمت و سرعت عمل دقت نمایید.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست