تیرآهن چیست و انواع استانداردهای تیرآهن کدامند؟

 تیرآهن

محصولاتی که برای ساخت ساختمان‌های مختلف کاربرد دارند، بسیار متنوع هستند. تیرآهن‌ها یکی از مهم‌ترین اجزا برای ایجاد یک سازه فلزی به شمار می‌آیند که با استفاده از استانداردهای مختلفی تولید می‌شوند. کارخانجات مختلف مثل کارخانه فولاد مهر سهند برای این که یک تیرآهن را تولید کنند، باید به این استانداردها توجه کنند. کاربران و مشتریان نیز برای برطرف کردن نیاز خود متناسب با کاربردی که در نظر دارند، باید ابتدا انواع استانداردهای تیر آهن را بشناسند. سپس یکی از آن را خریداری کنند. با توجه به این که تیرآهن‌ها جزو مهم‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی هستند، با استفاده از آن‌ها مزایای زیادی به دست می‌آید. استانداردهای تولید تیرآهن عامل مهمی در تعیین قیمت روز تیر آهن هستند. اگر شما نیز به تیر آهن نیاز درید اما انواع استانداردهای آن را می‌شناسید، با ما همراه باشید.

تیرآهن چیست؟

قبل از این که بدانیم ‌چه استانداردهایی در تولید تیر آهن کاربرد دارند، می‌خواهیم با چیستی تیرآهن آشنا شویم. تیرآهن‌ها نوعی پروفیل ساخته شده از فولاد هستند که به شکل I و H روانه بازار فروش می‌شود. وظیفه اصلی تیر آهن این است که تنش‌های ناشی از نیروهای وارد شده به یک سازه را کاهش دهد و مقاومت یک سازه را بالا ببرد. در ایران شرکت‌های متعددی وجود دارند که تولید تیرآهن را اختیار کرده‌اند. این شرکت‌ها باید با توجه به استانداردهای موجود، این محصولات را تولید کنند. توجه داشته باشید که کاربرد اصلی تیرآهن در صنایع ساختمان سازی است. پس اگر بدون دقت اقدام به خرید این محصولات کنید، امکان این که سازه‌هایی کم دوام روی کار بیایند زیاد است. در بحث خرید تیرآهن قیمت نیز اهمیت دارد. چرا که قیمت روز تیرآهن در قیمت کلی ساختمان تاثیر گذار است. پس باید از روند صعودی یا نزولی این قیمت نیز بی خبر باشید.

معرفی استانداردهای تیرآهن

در شرکت‌های مختلف برای این که تیرآهن را تولید کنند، از ۴ استاندارد مختلف استفاده می‌شود. با توجه به این که قیمت روز تیرآهن متاثر از استاندارد در نظر گرفته برای ساخت این محصول است، باید نسبت به این استانداردهای مخصوص این تیرآهن‌ها اطلاعات کامل به دست بیاورید. علاوه بر آن، هر تیرآهنی کاربرد خاصی دارد و هر استانداردی یک ویژگی خاص را به تیر آهن می‌بخشد. پس یکی از لازمه‌های خرید و انتخاب بهترین تیر آهن، آشنا شدن با این استانداردها است. نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای دیگر مثل چین، روسیه و کشورهای اروپایی نیز از استانداردهای خاص تیرآهن‌های کشور ما برای تولید این محصولات استفاده می‌شود.

انواع تیرآهن

  • استاندارد IPE

یکی از استانداردهایی که نه تنها در کشور ما ایران بلکه در سایر کشورهای اروپایی بر تولید تیرآهن حاکم است، استاندارد IPE است. تیرآهن‌هایی که با این استاندارد تولید می‌شوند، دارای ضخامت بال یکسان در قسمت ابتدایی و انتهایی خود هستند.‌ به همین دلیل است که از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند. معمولا برای این که پل‌های لانه زنبوری را تولید کنند و سقف و ستون و خرپا را بسازند، این نوع از تیر آهن‌ها را به کار می‌بندند. تیرآهن‌هایی که با استاندارد IPE روی کار آمده‌اند، در کشور ما با نام تیرآهن روسی یا چینی شناخته می‌شوند. اطلاع از قیمت روز تیرآهن برای خرید این نوع از محصولات بسیار اهمیت دارد‌.

  • تیرآهن تولید شده با استفاده از استاندارد INP

ظاهر تیرآهن‌هایی که با استاندارد INP تولید می‌شوند، با ظاهر تیرآهن‌های نوع قبل کاملا متفاوت است. باله ابتدایی این نوع از تیرآهن‌ها نازک است. به هر میزان که به قسمت‌های انتهایی این تیرآهن نزدیک شود، باله آن ضخیم‌تر می‌شود. برای ساخت ستون‌ها و اسکلت‌های فلزی ساختمان‌ها این نوع از تیرآهن کاربرد دارد. لبه‌های این تیرآهن حالت گرد دارد. تولید آن در سایزهای ۶۰ تا ۸۰۰ میلی متری امکان پذیر است. اگر می‌خواهید از نظر ظاهر این تیرآهن‌ها را بشناسید و آن‌ها را تشخیص دهید، باید بدانید که یک شیب ملایم در ضخامت بال‌های این محصول وجود دارد. استاندارد INP استانداردی است که در کشورهایی نظیر چین و روسیه هم برای تولید تیرآهن کاربرد دارد.

  • تیرآهن هاش یا IPB
این مطلب را هم ببینید
پنل روکار روشنایی – نور بیشتر نصب راحت تر

چنانچه شما نیز با خرید و فروش تیرآهن سر و کار زیادی داشته باشید، حتما به خوبی تیرآهن هاش را می‌شناسید. این نوع از تیرآهن با استفاده از استاندارد IPB تولید می‌شود. با توجه به این که ظاهر این محصول تقریبا به  H شباهت دارد، آن را تیرآهن هاش می‌نامند. طول بال‌هایی که برای این نوع از تیرآهن در نظر گرفته شده است نسبت به جان تیرآهن بیشتر است. به همین دلیل این تیرآهن‌ها نسبت به نمونه‌های معمولی از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار شده‌اند. زمانی که می‌خواهید این تیرآهن را بخرید، باید بدانید که دو علامت v و l بر روی این تیرآهن‌ها قرار گرفته است.  V نشانگر این است که تیرآهن منتخب شما سنگین است و l نشانگر تیرآهن سبک است. ارتفاع این تیرآهن‌ها می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر متفاوت باشد.

  • تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن CPE

نوع آخر استانداردهای تیرآهن را استاندارد CPE در بر می‌گیرد. این نوع از تیرآهن از نظر ظاهر به راحتی از سایر تیرآهن‌ها جدا می‌شود. ‌به دلیل این که تیرآهن‌های لانه زنبوری ابتدا برش خورده و سپس به یکدیگر جوش داده می‌شوند، مقاومت خمشی بیشتری دارند. این تیرآهن‌ها از خاصیت جوش پذیری بالایی هم برخوردار شده‌اند و وزن کمی دارند. هنگامی که می‌خواهید یک تیرآهن متناسب با کاربرد مد نظر خود را خریداری کنید، به دفترچه شناسایی آن رجوع نمایید تا استاندارد تولید یک تیرآهن را بشناسید.

پرمصرف‌ترین تیرآهن‌ها کدامند؟

برای این که در اسکلت بندی ساختمان از تیرآهن استفاده کنید، ممکن است به دنبال پرمصرف‌ترین نوع از تیرآهن باشید. تیرآهن‌های هاش به دلیل این که از قابلیت‌های مختلفی برخوردار هستند و استحکام بالایی دارند، کاربردهای متداولی پیدا کرده‌اند. به گونه‌ای که در ساخت انواع و اقسام سازه‌ها دیده می‌شوند. پس از آن، تیرآهن‌های ipe و لانه زنبوری هستند که بیشترین کاربرد را دارند. برای این که بهترین محصول را خریداری کنید، قبل از ثبت سفارش خرید تیرآهن باید با کارشناسان متخصص در این حوزه مشورت کنید. شما می‌توانید با راهنمایی‌هایی که مشاورین کارخانه فولاد مهر سهند در اختیارتان قرار می‌دهند، بهترین تیرآهن‌ها را خریداری کنید.

انواع استانداردهای تیرآهن

قیمت و خرید اینترنتی تیرآهن از فولاد مهر سهند

شما برای این که بتوانید تیرآهن را با قیمت مناسبی خریداری کنید، قبل از هر چیزی باید از قیمت روز تیرآهن مطلع باشید و عوامل تاثیر گدار را نیز بشناسید. حجم تیرآهن، کیفیت آن و استاندارد تولید تیرآهن به اضافه قیمت روز تیرآهن منجر به تعیین قیمت نهایی می‌شود. شما می‌توانید برای خرید تیرآهن بدون مراجعه حضوری اقدام کنید. در این صورت باید وب سایت‌های معتبر را بیابید. کارخانه فولاد مهر سهند یکی از کارخانه‌هایی است که امروزه به فروش اینترنتی انواع تیرآهن می‌پردازد. مشتریان می‌توانند برای ثبت سفارشات خود ابتدا در این وب سایت ثبت نام کنند، سپس محصول مد نظر خود را درخواست نمایند.

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست