آیا اورلب میلگرد را می‌شناسید؟+روش های اجرا

محل استفاده اورلب میلگرد

برخی مواقع برای انجام پروژه‌ها در صنعت ساختمان‌سازی یا صنایع استفاده کننده از مقاطع فولادی، نیاز به میلگردهایی با طول بیش از ۱۲ متر است که در گذشته روش‌های مختلفی برای انجام اینکار وجود داشت اما امروزه روش‌های جدید و بهینه در این عرصه مانند اورلب میلگرد، باعث شده تا کار مهندسین با راحتی بیشتر انجام شود. به همین دلیل ما در آرادآهن می‌خواهیم مباحث مهمی از روش اورلب میلگرد را به شما عزیز بیان کنیم که برای آشنایی بیشتر با آن، کافیست تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

اورلب میلگرد چیست؟

اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از این واژه داشته باشیم، باید آن را اینگونه بیان کرد:

” قرار دادن دو میلگرد در مجاورت همدیگر با طول مشخص به منظور ایجاد یک میلگرد پیوسته با طول بیشتر”

در حقیقت روش اورلب میلگرد یک روش وصله کردن محسوب می‌شود که علاوه‌بر نقش مهم آن در افزایش طول میلگردهای مورد نیاز برای قرار گرفتن در بخش آرماتوربندی، کمک بسیاری به انتقال صحیح بارهای سراسر سازه می‌کند. این هم بدانید که وصله کردن میلگردها با روش اورلب برای آرماتورهای فونداسیون، تیر و ستون در ساختمان‌سازی‌ها و پروژه‌های بزرگ، مهم‌ترین استفاده را دارند که در ادامه محل قرارگیری هر یک از آن‌ها را شرح خواهیم داد.

محل استفاده اورلب میلگرد برای آرماتورهای فونداسیون، تیر و ستون

استفاده از اورلب میلگرد برای آرماتورهای فوندانسیون، به صورت افقی انجام می‌گیرد تا میلگردها بتوانند هنگام بتن‌ریزی، فشارهای وارد بر ساختمان را تحمل کنند. همچنین استفاده از این روش برای آرماتورهای ستونی به صورت طولی و فقط در نیمه میانی طول ستون است، درحالی‌که برای آرماتورهای تیر میلگردهای بالا در قسمت یک سوم میانی دهانه انجام می‌شود و برای میلگردهای پایین در بخش یک دوم میانه دهانه، به اجرا درمی‌آید.

معرفی انواع اورلب میلگرد و روش‌های تشکیل آن:

از انواع مهمی که برای وصله کردن میلگردها به روش اورلب وجود دارد باید به مواردی چون اتصال میلگرد با سیم، اتصال میلگرد با استفاده از فرآیند جوشکاری، اتصال مکانیکی و همچنین جوشکاری به وسیله گاز را معرفی کرد، درحالی‌که برای تشکیل اورلب از دو روش تماسی و غیر تماسی استفاده می‌شود که در ادامه به توضیح همه موارد می‌پردازیم.

اورلب میلگرد

اتصال میلگرد با سیم

یکی از متداول‌ترین روش‌‌هایی که انعطاف‌پذیری بالای آن به منظور تغییر محل قرارگیری وصله کردن میلگردها و جدا کردن سیم‌ها در صورت نیاز و قبل از بتن‌ریزی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته، اتصال میلگرد با سیم است.

البته مهم‌ترین نکته مهم در استفاده از این روش، انتخاب سیم مورد استفاده برای اتصال میلگردها به یکدیگر است که باید با توجه به نوع کاربرد میلگردها و عوامل دیگری چون طول همپوشانی دو میلگرد، مقاومت بتن و در نهایت قطر و طول میلگرد انجام گیرد.

اتصال میلگرد با استفاده از فرآیند جوشکاری

اگر برای وصله کردن میلگرد احساس کردید انتخاب روش سیم در تحمل بار قطعات ناتوان است یا احتمال جابه‌جایی شبکه میلگردها در فرآیند ساخت سازه وجود دارد، در اینجا بهترین گزینه استفاده از عملیات جوشکاری است که البته باید دقت داشته باشید، میلگرد قابلیت جوشکاری را داشته باشد. به عبارت بهتر باید میلگردی انتخاب گردد که عملیات جوشکاری به خوبی روی آن انجام شود و البته در این خصوص، نباید نوع سیم جوش هم نادیده گرفت زیرا این موضوع برای خنک شدن قطعات در مدت زمان کوتاه به هنگام جوشکاری، اهمیت بالایی دارد.

اتصال مکانیکی

برخی مواقع قطر میلگردهای مورد استفاده در پروژه‌ها بیش از ۲۰ میلی‌متر است که در این صورت بهتر است از روش اتصال مکانیکی کمک گرفت. برای بهره بردن از این رود باید دو سر انتهایی هر دو میلگرد با تجهیزات مخصوص رزوه شده، سپس میلگردها با استفاده از کوپلر به یکدیگر متصل گردند.

جوشکاری به وسیله گاز(فورجینگ)

اگر میلگرد مورد استفاده از خاصیت جوش‌پذیری برخوردار بود، می‌توانید از گاز فورجینگ نیز برای اتصال میلگردها به یکدیگر استفاده کنید. نحوه استفاده به این صورت است که بخشی از طول میلگردها روی یکدیگر قرار گرفته و در ادامه، با گاز فورجینگ جوشکاری انجام می‌شود. برای آشنایی بیشتر با با فورجینگ میلگرد پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد جوش فورجینگ از این لینک مطالعه نمایید.

این مطلب را هم ببینید
هلدینگ ساختمانی

روش تماسی

برای تشکیل و اجرای اورلب میلگرد به روش تماسی به این صورت است که دو میلگرد در تماس با یکدیگر قرار گرفته و در ادامه توسط سیم یا مفتول آهنی بسته می‌شود.

توضیحات بیشتر درخصوص اورلب میلگردهای فونداسیون، ستون و تیر

پس متوجه شدیم که اورلب میلگرد چیست و چه انواعی دارد اما می‌دانید اورلب میلگرد در آرماتورهای ستون، تیر و فونداسیون دارای چه مباحث مهمی هستند؟

اتصال میلگرد با سیم

اورلب میلگرد ستون

متصل کردن میلگرد با روش اورلب برای بخش ستون، افزایش طول آن را فراهم می‌کند که برای اجرای آن‌ها باید یکسری نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  1. اول اینکه برای اجرای اورلب میلگرد ستون مهندس باید طول دقیق اورلب را براساس آیین نامه بتن ایران محاسبه کند.
  2. دوم اینکه نیمه میانی طول ستون، برای استفاده از اورلب تنها مکان مجاز است.
  3. سوم اینکه برای هر ستون قرار گرفته در زیر دال باید حداقل دو میلگرد را مورد استفاده قرار که باید در هسته ستون نصب شده و سرتاسر آن را پوشش دهند و اگر شرایط بگونه‌ای بود که محل اورلب بیرون از هسته ستون قرار داشت، باید طول وصله پوششی در کم‌ترین میزان خود ۲ برابر طول گیرایی میلگرد در کشش باشد.

البته این هم بدانید، از این روش برای میلگردهای انتظاری که در خارج ستون بوده و متصل به میلگرد ستون طبقه بالایی هستند نیز در انتهای ستون‌ها استفاده می‌شود.

در انتهای مطلب اورلب میلگرد باید گفت که

ما سعی کردیم در این مطلب، اورلب میلگرد و انواع آن را به شما معرفی کنیم اما شناخت دنیای این روش اتصال میلگردها در اینجا به پایان نمی‌رسد، بلکه مبحث امروز ما سرآغاز یک شروع جدید برای عمیق شدن در بحث وصله کردن میلگرد با روش اورلب است. به همین دلیل ما در دانشنامه آراد آهن مطلبی را برای شما عزیزان تهیه کرده‌ایم که اطلاعات بیشتری از قبیل اصطلاحات مهم در بحث اورلب میلگرد، نکات مهم اجرا و محاسبه وصله پوششی میلگردها و همچنین فرمول‌های مورد استفاده در اورلب قرار داده است که شما می‌توانید با مراجعه به بخش دانشنامه یا همان بخش مقالات، این اطلاعات را کسب کنید.

در نهایت اگر برای خرید محصولات فولادی خود و انتخاب بهترین‌ها به دنبال مشاوره هستید، کافیست با شماره ۳۴۰۵۵-۰۳۱ تماس بفرمایید .با کارشناسان ما آماده ارائه مشاور رایگان به شما مشتریان عزیز هستند. همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق گفتگو چت آنلاین، شماره تماس و سوالات خود را با مشاورین ما در میان بگذارید.

منبع : آشنایی با اورلب میلگرد و دانستنی‌های جالب آن

مطالب مرتبط با موضوع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست